REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej dni wolnych dla pracowników w 2014 roku

Więcej dni wolnych dla pracowników w 2014 r. /Fot. Fotolia
Więcej dni wolnych dla pracowników w 2014 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dni wolnych dla pracowników w 2014 r. będzie więcej niż w 2013 r. W obecnym roku pracownicy musieli przepracować 2008 godzin. W 2014 r. będą pracowali 2000, czyli o 8 godzin mniej. Dwa święta wypadają w sobotę i pracownicy otrzymają za nie dodatkowe dni wolne od pracy.

Dni wolne od pracy

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w 2014 r. dniami ustawowo wolnymi od pracy będą:

REKLAMA

Autopromocja

Święto ustawowo wolne od pracy

Data

Dzień

1.      Nowy Rok

1 stycznia

środa

2.      Święto Trzech Króli

6 stycznia

poniedziałek

3.      pierwszy dzień Wielkiej Nocy

20 kwietnia

niedziela

4.      drugi dzień Wielkiej Nocy

21 kwietnia

poniedziałek

5.      Święto Pracy

1 maja

czwartek

6.      Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja

sobota

7.      pierwszy dzień Zielonych Świątek

8 czerwca

niedziela

8.      Boże Ciało

19 czerwca

czwartek

9.      Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia

piątek

10.  Wszystkich Świętych

1 listopada

sobota

11.  Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada

wtorek

12.  pierwszy dzień Bożego Narodzenia

25 grudnia

czwartek

13.  drugi dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia

piątek

Pierwszy raz od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11) święta ustawowo wolne od pracy wypadają w sobotę. Zgodnie z wyrokiem za święta wypadające w dni wolne od pracy należy oddać pracownikowi dzień wolny w innym terminie. W 2014 r. dwa święta wypadają w sobotę, więc pracownicy otrzymają dwa dodatkowe dni wolne od pracy.

Zobacz również serwis: Czas pracy

Wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym oblicza się, mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym. W następnej kolejności do otrzymanej liczby godzin dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, które przypadają od poniedziałku do piątku. Dodając wymiary czasu pracy z każdego miesiąca, można wyliczyć roczny wymiar czasu pracy.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Wymiar czasu pracy w 2013 r. wynosi 2008 godzin, natomiast w 2014 r. będzie to 2000 godzin (250 dni x 8 godz.), czyli w nowym roku pracownicy przepracują mniej dni. W przypadku pracowników wykonującym pracę w podstawowym systemie czasu pracy, dla których dniem wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest sobota liczba dni wolnych od pracy wygląda następująco:

Miesiąc 2014 r.

Godziny pracy

Dni pracy

Dni wolne od pracy

Styczeń

168

21

10

Luty

160

20

8

Marzec

168

21

10

Kwiecień

168

21

9

Maj

160

20

11

Czerwiec

160

20

10

Lipiec

184

23

8

Sierpień

160

20

11

Wrzesień

176

22

8

Październik

184

23

8

Listopad

144

18

12

Grudzień

168

21

10

Podsumowanie

2000

250

115

W 2014 r. 104 dni to razem soboty i niedziele. 4 święta ustawowo wolne od pracy wypadają w weekendy, w tym 2 dni w niedziele. 9 świąt ustawowo wolnych od pracy przypada w ciągu tygodnia pracy. Wszystko to łącznie daje 115 dni wolnych od pracy.

104 + 9 + 2 = 115 dni wolnych od pracy

Najwięcej czasu w pracy pracownicy spędzą w lipcu (23 dni), październiku (23 dni) i wrześniu (22 dni), a najmniej w listopadzie (18 dni).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA