REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruchomy czas pracy w 2014 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Przepiórka
Ruchomy czas pracy. /Fot. Fotolia
Ruchomy czas pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ruchomy czas pracy jest to korzystna dla pracowników forma organizacji pracy. Charakteryzuje się tym, iż umożliwia pracownikom rozpoczynanie i kończenie pracy w określonych przedziałach czasowych. Jego wprowadzenie wymaga co do zasady zawarcia przez pracodawcę porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. O objęcie ruchomym czasem pracy może również wystąpić sam pracownik.

Nowelizacja

Ustawą z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz.U.2013.896), do przepisów Kodeksu pracy został wprowadzony art. 1401 regulujący zasady stosowania ruchomego czasu pracy. Nowe regulacje obowiązuję od 23 sierpnia 2013 r. mają pozwolić na bardziej elastyczną organizację czasu pracy w zakładach pracy. Powinny również umożliwić bardziej racjonalną organizację czasu pracy i łatwiejsze godzenie przez pracowników życia zawodowego z osobistym. Zdarzają się bowiem przypadki, że pracownicy bez swojej winy nie mogą dotrzeć na czas do pracy, np. powodu znacznej odległości z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Instytucja ruchomego czasu pracy ma umożliwić im takie ustawienie harmonogramu pracy, w którym będą mogli wykonywać obowiązku służbowe w określonym czasie.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz serwis: Czas pracy 

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy charakteryzuje się tym, że umożliwia pracownikowi rozpoczynanie i kończenie pracy w określonych przedziałach czasowych, z zastrzeżeniem, że istnieje przedział czasowy, w którym wszyscy pracownicy są obecni w firmie.

Dopuszczalne są dwa rodzaje ruchomego czasu pracy. Pierwszy polegający na ustalaniu czasu pracy przewidującego różne godziny rozpoczynania praca w dniach pracy pracowników. Pracodawca może tutaj wyznaczać pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni pracy w ten sposób, że w kolejnym dniu pracownik rozpoczynałaby pracę o godzinę wcześniej niż w dniu poprzednim. Należy jednak zaznaczyć, że taka praca nie jest pracą w godzinach nadliczbowych, a pracodawca powinien pamiętać o przestrzeganiu przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy, odpoczynku dobowym i tygodniowym.

Druga postać ruchomego czasu pracy polega na określaniu przedziału czasu, w którym pracownik powinien podjąć pracę. Tutaj obowiązują takie zasady, jak w przypadku opisanym powyżej w zakresie rozpoczęcia pracy i przestrzegania przepisów o wymiarze czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Maksymalny przedział godzinowy w ruchomym czasie pracy

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy w firmie wymaga zawarcia przez pracodawcę porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Z wnioskiem o zastosowanie ruchomego czasu pracy może również wystąpić sam pracownik. W takim wniosku powinien określić w jakim przedziale czasowym jest gotowy wykonywać obowiązki służbowe. Wniosek pracownika o ruchomy czas pracy nie jest jednak dla pracodawcy wiążący. Pracodawca może wyrazić zgodę na objęcie pracownika ruchomym czasem pracy lub też takiej zgody pracownikowi odmówić.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż porozumienie jest dla pracodawcy wygodniejsze, albowiem dzięki niemu system ruchomego czasu pracy obejmie cały dział lub wszystkich pracowników.

Przykład

Pracownik Firmy X z siedzibą w Warszawie dojeżdża do pracy z Nowego Dworu Mazowieckiego. Zdarza się tak, że bez swojej winy nie może dotrzeć do zakładu pracy na czas. Firma X nie została objęta systemem ruchomego czasu pracy na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikami. W związku z tym pracownik skierował do pracodawcy wniosek o objęcie go na podstawie art. 1401 k.p. ruchomym czasem pracy przewidującym rozpoczynanie obowiązków służbowych od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 10 i kończenie ich od 17 do 18 po przepracowaniu 8 godzin. Jeśli pracodawca nie widzi żadnych przeszkód powinien wyrazić zgodę na takie rozwiązanie.

Zadaj pytanie na FORUM

Warto wiedzieć, że pracownik może wystąpić z wnioskiem o ruchomy czas pracy również wtedy, gdy u pracodawcy przyjęto ruchomy czas pracy, jednak jest on zainteresowany innym rozkładem czasu pracy niż tym, który obowiązuje odgórnie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA