Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jakie uprawnienia ma pracownik odbywający służbę wojskową?
REKLAMA
REKLAMA
- Zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem powołanym do służby wojskowej
- Zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem odbywającym służbę wojskową
- Urlop bezpłatny i pozostałe uprawnienia
Zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem powołanym do służby wojskowej
Pracownik powołany do pełnienia zasadniczej służby wojskowej ma zagwarantowaną ochronę trwałości stosunku pracy. Zasadą jest, że jego umowa o pracę może być rozwiązana tylko za zgodą pracownika.
REKLAMA
Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Zgoda pracownika nie jest wymagana w przypadku umów o pracę zawartych na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy. Ponadto zgoda pracownika nie jest konieczna w sytuacji gdy pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Bez zgody pracownika powołanego do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas określony do 12 miesięcy.
Co w sytuacji, gdy pracownik lub pracodawca dokonali wypowiedzenia umowy o pracę przed dniem powołania do służby wojskowej? Jeżeli okres wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu powołania pracownika do służby, to wypowiedzenie staje się bezskuteczne - niezależnie od tego, która strona stosunku pracy była inicjatorem zakończenia współpracy. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić tylko na żądanie pracownika.
Zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem odbywającym służbę wojskową
Pracownik w czasie pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej realizuje:
szkolenie podstawowe w wymiarze do 28 dni zakończone przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowej;
szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym, w wymiarze do 11 miesięcy.
Ochrona trwałości stosunku pracy obowiązuje także podczas odbywania służby wojskowej pracownika. Mianowicie od dnia poinformowania pracodawcy o terminie rozpoczęcia szkolenia podstawowego, do dnia jego zakończenia oraz w okresie trwania szkolenia specjalistycznego, a także przez okres 12 miesięcy od dnia jego zakończenia, pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć stosunku pracy bez zgody pracownika.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę przez okres 12 miesięcy po zakończeniu przez pracownika szkolenia specjalistycznego.
Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje:
w przypadku umów o pracę zawartych na okres próbny albo na czas określony nie dłuższy niż 24 miesiące,
w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy,
w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika,
w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Urlop bezpłatny i pozostałe uprawnienia
Podczas odbywania szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pracownik korzysta z bezpłatnego urlopu na czas trwania szkolenia. Mimo to okres dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze, np. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę czy wymiar urlopu wypoczynkowego.
Osoby, które odbyły dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, korzystają z pierwszeństwa w zatrudnieniu w urzędach administracji publicznej.
Podstawa prawna:
art. 143, art. 149, art. 150, art. 303, art. 304 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 2305 ze zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA