Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?
REKLAMA
REKLAMA
- Dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych tylko w razie obsługi monitora ekranowego
- Kto ma prawo do dofinansowania do okularów lub szkieł kontaktowych
- Albo okulary korygujące wzrok, albo szkła kontaktowe
- Jak często pracownikowi przysługuje dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych
- W jakiej wysokości przysługuje dofinansowanie kosztów zakupu okularów lub szkieł kontaktowych
Dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych tylko w razie obsługi monitora ekranowego
Pracodawcy organizujący pracę z monitorami ekranowymi muszą zapewnić pracownikom szczególną profilaktyczną opiekę zdrowotną. W skierowaniu pracownika na badania profilaktyczne muszą wskazać pracę przy monitorze ekranowym.
REKLAMA
Jeżeli badania okulistyczne przeprowadzone w ramach badań profilaktycznych wykażą potrzebę stosowania okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok przy obsłudze monitora ekranowego, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dofinansować pracownikowi zakup okularów lub szkieł kontaktowych z własnych środków.
Kto ma prawo do dofinansowania do okularów lub szkieł kontaktowych
Pracodawca dofinansuje okulary lub soczewki kontaktowe korygujące wzrok tylko niektórym osobom. Muszą one spełniać warunki określone rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Osoba uprawniona do refundacji okularów lub szkieł kontaktowych powinna:
- być pracownikiem. Pod tym pojęciem należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę - w tym praktykanta i stażystę,
- użytkować w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Warunek ten dotyczy także pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie jest też istotne, aby przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy miało miejsce każdego dnia,
- posiadać zalecenie lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Albo okulary korygujące wzrok, albo szkła kontaktowe
Pracodawca zapewnia pracownikom albo okulary korygujące wzrok, albo soczewki kontaktowe. Decyzja w zakresie wyboru nie należy do pracodawcy czy pracownika, ale do lekarza przeprowadzającego badanie. Rzecz jasna lekarz może uwzględnić preferencje pracownika w tym zakresie.
Pracownik nie ma prawa do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych. Przysługuje mu tylko prawo do zwrotu kosztów jednego bądź drugiego zakupu.
Jak często pracownikowi przysługuje dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych
Nie ma przepisu, który określa jak często przysługuje dofinansowanie. Zwykle ma to miejsce wtedy, gdy lekarz w wyniku badań okulistycznych zaleci pracownikowi stosowanie okularów lub szkieł kontaktowych.
Niekiedy pracownik sam prosi pracodawcę o skierowanie na badanie okresowe, jeśli podejrzewa, że na skutek pracy z komputerem pogorszył mu się wzrok. Wówczas pracodawca powinien wystawić pracownikowi skierowanie, mimo że termin badania okresowego jeszcze nie minął. Jeżeli lekarz stwierdzi, że pracownik powinien używać okularów lub szkieł kontaktowych, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dokonać refundacji.
W jakiej wysokości przysługuje dofinansowanie kosztów zakupu okularów lub szkieł kontaktowych
Przepisy nie regulują kwestii wysokości dofinansowania zakupu okularów lub szkieł kontaktowych.
W przypadku okularów pracodawca zwykle nie pokrywa kosztów zakupu w wysokości zaproponowanej przez pracownika. Praktyka jest taka, że pracodawca z góry określa kwotę na zakup okularów w regulaminie lub innym akcie wewnątrzzakładowym. Należy pamiętać, że przepisy wskazują na obowiązek zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych, a nie dofinansowania. Przy jakichkolwiek wewnętrznych regulacjach w tym zakresie nie można więc określać kwot niepozwalających pracownikowi realnie na nabycie okularów. Tak więc dofinansowanie przez pracodawcę powinno zapewnić zwrot kosztów zakupu standardowych oprawek i szkieł.
Podobne rozwiązanie należy stosować w odniesieniu do szkieł kontaktowych.
Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy fakturę za zakup okularów lub szkieł kontaktowych. Na tej podstawie pracodawca zwraca mu ustaloną kwotę dofinansowania.
Podstawa prawna:
§ 2 pkt 4, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2367)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat