REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

okulary monitor dofinansowanie refundacja
okulary monitor dofinansowanie refundacja
Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

Dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych tylko w razie obsługi monitora ekranowego

Pracodawcy organizujący pracę z monitorami ekranowymi muszą zapewnić pracownikom szczególną profilaktyczną opiekę zdrowotną. W skierowaniu pracownika na badania profilaktyczne muszą wskazać pracę przy monitorze ekranowym. 

Autopromocja

Jeżeli badania okulistyczne przeprowadzone w ramach badań profilaktycznych wykażą potrzebę stosowania okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok przy obsłudze monitora ekranowego, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dofinansować pracownikowi zakup okularów lub szkieł kontaktowych z własnych środków.

Kto ma prawo do dofinansowania do okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca dofinansuje okulary lub soczewki kontaktowe korygujące wzrok tylko niektórym osobom. Muszą one spełniać warunki określone rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Osoba uprawniona do refundacji okularów lub szkieł kontaktowych powinna:

 • być pracownikiem. Pod tym pojęciem należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę - w tym praktykanta i stażystę,
 • użytkować w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Warunek ten dotyczy także pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie jest też istotne, aby przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy miało miejsce każdego dnia,
 • posiadać zalecenie lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Albo okulary korygujące wzrok, albo szkła kontaktowe

Pracodawca zapewnia pracownikom albo okulary korygujące wzrok, albo soczewki kontaktowe. Decyzja w zakresie wyboru nie należy do pracodawcy czy pracownika, ale do lekarza przeprowadzającego badanie. Rzecz jasna lekarz może uwzględnić preferencje pracownika w tym zakresie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik nie ma prawa do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych. Przysługuje mu tylko prawo do zwrotu kosztów jednego bądź drugiego zakupu. 

Jak często pracownikowi przysługuje dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych

Nie ma przepisu, który określa jak często przysługuje dofinansowanie. Zwykle ma to miejsce wtedy, gdy lekarz w wyniku badań okulistycznych zaleci pracownikowi stosowanie okularów lub szkieł kontaktowych.

Niekiedy pracownik sam prosi pracodawcę o skierowanie na badanie okresowe, jeśli podejrzewa, że na skutek pracy z komputerem pogorszył mu się wzrok. Wówczas pracodawca powinien wystawić pracownikowi skierowanie, mimo że termin badania okresowego jeszcze nie minął. Jeżeli lekarz stwierdzi, że pracownik powinien używać okularów lub szkieł kontaktowych, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dokonać refundacji.

W jakiej wysokości przysługuje dofinansowanie kosztów zakupu okularów lub szkieł kontaktowych

Przepisy nie regulują kwestii wysokości dofinansowania zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. 

W przypadku okularów pracodawca zwykle nie pokrywa kosztów zakupu w wysokości zaproponowanej przez pracownika. Praktyka jest taka, że pracodawca z góry określa kwotę na zakup okularów w regulaminie lub innym akcie wewnątrzzakładowym. Należy pamiętać, że przepisy wskazują na obowiązek zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych, a nie dofinansowania. Przy jakichkolwiek wewnętrznych regulacjach w tym zakresie nie można więc określać kwot niepozwalających pracownikowi realnie na nabycie okularów. Tak więc dofinansowanie przez pracodawcę powinno zapewnić zwrot kosztów zakupu standardowych oprawek i szkieł.

Podobne rozwiązanie należy stosować w odniesieniu do szkieł kontaktowych.

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy fakturę za zakup okularów lub szkieł kontaktowych. Na tej podstawie pracodawca zwraca mu ustaloną kwotę dofinansowania.

Podstawa prawna:

§ 2 pkt 4, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2367)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA