REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie kary grożą pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie kary grożą pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych?
Jakie kary grożą pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych?

REKLAMA

REKLAMA

Za co pracodawcy czy osobie wykonującej w jego imieniu czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych grożą kary? Jakie to są kary? I kto zajmuje się ściganiem przestępstw przeciwko prawom osób zatrudnionych?
rozwiń >

Co jest przestępstwem?

Przestępstwo jest zbrodnią albo występkiem. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5000 złotych, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

REKLAMA

Autopromocja

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138, dalej: KK) w jednym z rozdziałów określa przestępstwa przeciwko osobom wykonującym pracę zarobkową. Niektóre przepisy w tym rozdziale nie odnoszą się tylko do pracowników, zatrudnionych w ramach stosunku pracy. Chodzi ogólnie o osoby zatrudnione – wykonujące pracę zarobkową, która podejmowana jest celem uzyskania korzyści materialnej – zarobku. W pewnych przypadkach KK chroni więc osoby zatrudnione na różnych podstawach prawnych, nawet cywilnoprawnych.

Jaki jest tryb ścigania przestępstw?

Ściganie wszystkich przestępstw ujętych w rozdziale XXVIII KK następuje w trybie publicznoskargowym z urzędu, oznacza to, że postępowania są wszczynane i prowadzone przez organy ścigania (np. policję lub prokuraturę).

Co grozi za złośliwe lub uporczywe naruszanie praw?

Za złośliwe lub uporczywe naruszanie naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego grozi:

  • grzywna,
  • kara ograniczenia wolności,
  • pozbawienie wolności do lat 2.

Kto odpowiada za popełnienie tego przestępstwa? Osoba, która wykonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, może to być np. pracodawca czy osoba, która wykonuje w jego imieniu czynności, menager, kadrowa, główny księgowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest złośliwość a czym uporczywość?

Trafnie określił to SN w wyr. z 17.1.2017 r. (WA 18/16) wskazując, że: "uporczywość uzewnętrznia się natrętnymi, sekwencyjnymi czy powtarzalnymi zachowaniami (…) złośliwość objawia się w niemożliwej racjonalnie do umotywowania woli zaszkodzenia pracownikowi, perfidnym zachowaniu, dokuczeniu mu, poniżeniu, wyrządzeniu krzywdy". Przyjmuje się, że zachowanie jest uporczywe, gdy jest ciągłe i długotrwałe, gdy trwa co najmniej 3 miesiące. Złośliwość może zaś być incydentalna.

Czy jest kara za nieprzyjęcie ponowne do pracy?

Tak, osobie która jest upoważniona w zakładzie pracy do zatrudniania i wykonywania czynność z zakresu prawa pracy i która nie respektuje np. orzeczenia sądu o przywróceniu pracownika do pracy (czyli jeżeli odmawia ponownego przyjęcia do pracy, o którym to orzekł właściwy organ), grozi:

  • grzywna,
  • kara ograniczenia wolności,
  • pozbawienie wolności do roku.

Czy grozi coś pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia czy premii orzeczonych przez sąd?

Tak, osobie, która wykonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, która jest zobowiązana orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia ze stosunku pracy (np. premii, wynagrodzenia za nadgodziny, świadczeń socjalnych), a która tego obowiązku nie wykonuje grozi:

  • grzywna,
  • kara ograniczenia wolności,
  • pozbawienie wolności do lat 3.

Praca w handlu pomimo zakazu – jakie kary?

Jeden z przepisów KK stanowi, że kto złośliwie lub uporczywie:

1) wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu,

2) wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14:00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega:

  • grzywnie,
  • albo karze ograniczenia wolności.

Czy za niezgłoszenie do ZUS jest kara?

Tak, np. za niezgłoszenie do ZUS danych osoby, która została zatrudniona (nawet jeżeli by się na to zgodziła, ponieważ np. chciałaby otrzymywać wyższe wynagrodzenie, bez potrącania składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych), sprawca podlega karze. Również jeżeli zgłasza nieprawdziwe dane, które mają wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega takiej samej karze, czyli:

  • grzywnie,
  • karze ograniczenia wolności,
  • albo pozbawienia wolności do lat 2 lat.

Jaka kara za naruszenie BHP?

Przestrzeganie i zapewnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z ważniejszych obowiązków pracowników jak, pracodawcy czy działających u niego służ bezpieczeństwa. Trzeba podejmować działania, które eliminują narażenie zdrowia czy życia pracowników. Jeśli w zakładzie pracy, ktoś, kto będąc odpowiedzialny za BHP, nie dopełnia wynikającego z niego obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega:

  •  karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli działanie nie było świadome, umyślne, celowe, a sprawca działał nieumyślnie i nie chciał popełnić czynu, to wówczas za narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega:

  • grzywnie,
  • karze ograniczenia wolności,
  • albo pozbawienia wolności do roku.

Ewentualnie, jeżeli takie niebezpieczeństwo narażenia życia czy zdrowia istniało, bo np. w ramach pracy na wysokości, na budowie, nie było odpowiednich balustrad i zabezpieczeń, ale osoba za to odpowiedzialna dobrowolnie uchyliła grożące niebezpieczeństwo (czyli właściwie zabezpieczyła miejsce pracy), nie podlega karze.

Czy za niezawiadomienie o wypadku przy pracy albo chorobie zawodowej grozi kara?

Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie (najszybciej jak to możliwe) zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. Z kolei właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zgłosić każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.

Jeżeli pomimo powyższych obowiązków nie dojdzie do zawiadomienia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo nie dojdzie do sporządzenia lub nie przedstawienia wymaganej dokumentacji, kara, która może być zastosowana to:

  • grzywna do 180 stawek dziennych,
  • albo kara ograniczenia wolności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA