REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (WZÓR)

dokument pracownik zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia pracodawca
dokument pracownik zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia pracodawca
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (WZÓR)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Decyzja w tej sprawie należy do pracodawcy, który nie musi jej uzasadniać. Zwolnienie nie wymaga zgody pracownika. 

Autopromocja

Głównym celem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest umożliwienie pracodawcy ochronę jego interesów zagrożonych przez niepożądane zachowanie zwalnianego pracownika, ale zwolnienie może być stosowane przez pracodawcę także z innych powodów. Przyczyną zwolnienia może być też w szczególności niemożność zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków do pracy czy utrata przez pracownika zdolności do wykonywania pracy (np. na skutek choroby).

Prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy przysługuje pracodawcy niezależnie od tego, która strona dokonała wypowiedzenia. Nieistotne jest też, jakiego rodzaju umowa została wypowiedziana - zwolnienie może być stosowane zarówno w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, na czas określony, jak i na okres próbny. 

Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Przepisy Kodeksu pracy nie określają, czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dotyczy całego okresu wypowiedzenia. Wskazują jedynie jego granicę, którą jest upływ wypowiedzenia, które w zależności od zakładowego stażu pracy i rodzaju umowy może wynosić od 3 dni do 3 miesięcy. W praktyce przyjmuje się, że zwolnienie może dotyczyć całego okresu wypowiedzenia, jak też tylko jego części.

Przepisy nie regulują także, czy pracodawca może cofnąć swoją decyzję w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jednak z orzecznictwa sądowego wynika, ze pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do świadczenia pracy, przy czym zgoda zatrudnionego nie jest wymagana, mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony (wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r., sygn. akt III PK 96/18).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik musi zostać poinformowany, że został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

Zwolnienie może zostać dokonane wraz z wypowiedzeniem, ale również w jakimkolwiek momencie w okresie biegu wypowiedzenia.

Przepisy nie regulują, czy oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej – jednak zachowanie tej formy jest wskazane ze względów dowodowych.

Wzór oświadczenia o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Szczecin, 29 lutego 2024 r.

 

Klaudia Pazurek

Sklep Wielobranżowy „U Klaudii”

70-013 Szczecin

ul. Nad Wodą 67

 

Stefania Grześkowiak

zaopatrzeniowiec

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z dokonanym w dniu 29 lutego 2024 r. wypowiedzeniem umowy o pracę, zwalniam Panią z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. 

 

Podstawa prawna: art. 362 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

 

Klaudia Pazurek

Pracodawca

 

Otrzymałam 29 lutego 2024 r.

Stefania Grześkowiak

Uprawnienia pracownicze podczas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Pracodawca może jednostronnie zmienić swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, a także udzielić mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość należnego za okres zwolnienia wynagrodzenia ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Pracodawca nie zamieszcza w świadectwie pracy informacji o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Podstawa prawna: 

 • art. 362 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zarazek
  2024-02-06 21:41:22
  Nie do końca, orzecznictwo sądowe przewiduje że pracownik może odmówić - nie wiem skąd padło stwierdzenie że zgoda pracownika nie jest wymagana
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Otylka
  2024-02-21 20:07:14
  Czy jeśli umowa jest na czas określony do 15 marca , czy Pracodawca może zwolnić pracownika ze świadczenia pracy od 01.03 do 15.03 np.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA