REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (WZÓR)

dokument pracownik zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia pracodawca
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (WZÓR)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Decyzja w tej sprawie należy do pracodawcy, który nie musi jej uzasadniać. Zwolnienie nie wymaga zgody pracownika. 

REKLAMA

Autopromocja

Głównym celem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest umożliwienie pracodawcy ochronę jego interesów zagrożonych przez niepożądane zachowanie zwalnianego pracownika, ale zwolnienie może być stosowane przez pracodawcę także z innych powodów. Przyczyną zwolnienia może być też w szczególności niemożność zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków do pracy czy utrata przez pracownika zdolności do wykonywania pracy (np. na skutek choroby).

Prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy przysługuje pracodawcy niezależnie od tego, która strona dokonała wypowiedzenia. Nieistotne jest też, jakiego rodzaju umowa została wypowiedziana - zwolnienie może być stosowane zarówno w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, na czas określony, jak i na okres próbny. 

Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Przepisy Kodeksu pracy nie określają, czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dotyczy całego okresu wypowiedzenia. Wskazują jedynie jego granicę, którą jest upływ wypowiedzenia, które w zależności od zakładowego stażu pracy i rodzaju umowy może wynosić od 3 dni do 3 miesięcy. W praktyce przyjmuje się, że zwolnienie może dotyczyć całego okresu wypowiedzenia, jak też tylko jego części.

Przepisy nie regulują także, czy pracodawca może cofnąć swoją decyzję w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jednak z orzecznictwa sądowego wynika, ze pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do świadczenia pracy, przy czym zgoda zatrudnionego nie jest wymagana, mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony (wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r., sygn. akt III PK 96/18).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik musi zostać poinformowany, że został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

Zwolnienie może zostać dokonane wraz z wypowiedzeniem, ale również w jakimkolwiek momencie w okresie biegu wypowiedzenia.

Przepisy nie regulują, czy oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej – jednak zachowanie tej formy jest wskazane ze względów dowodowych.

Wzór oświadczenia o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Szczecin, 29 lutego 2024 r.

 

Klaudia Pazurek

Sklep Wielobranżowy „U Klaudii”

70-013 Szczecin

ul. Nad Wodą 67

 

Stefania Grześkowiak

zaopatrzeniowiec

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z dokonanym w dniu 29 lutego 2024 r. wypowiedzeniem umowy o pracę, zwalniam Panią z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. 

 

Podstawa prawna: art. 362 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

 

Klaudia Pazurek

Pracodawca

 

Otrzymałam 29 lutego 2024 r.

Stefania Grześkowiak

Uprawnienia pracownicze podczas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Pracodawca może jednostronnie zmienić swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, a także udzielić mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość należnego za okres zwolnienia wynagrodzenia ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Pracodawca nie zamieszcza w świadectwie pracy informacji o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Podstawa prawna: 

  • art. 362 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA