Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (WZÓR)
REKLAMA
REKLAMA
- Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy
- Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
- Oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy
- Uprawnienia pracownicze podczas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy
Podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Decyzja w tej sprawie należy do pracodawcy, który nie musi jej uzasadniać. Zwolnienie nie wymaga zgody pracownika.
REKLAMA
Głównym celem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest umożliwienie pracodawcy ochronę jego interesów zagrożonych przez niepożądane zachowanie zwalnianego pracownika, ale zwolnienie może być stosowane przez pracodawcę także z innych powodów. Przyczyną zwolnienia może być też w szczególności niemożność zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków do pracy czy utrata przez pracownika zdolności do wykonywania pracy (np. na skutek choroby).
Prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy przysługuje pracodawcy niezależnie od tego, która strona dokonała wypowiedzenia. Nieistotne jest też, jakiego rodzaju umowa została wypowiedziana - zwolnienie może być stosowane zarówno w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, na czas określony, jak i na okres próbny.
Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Przepisy Kodeksu pracy nie określają, czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dotyczy całego okresu wypowiedzenia. Wskazują jedynie jego granicę, którą jest upływ wypowiedzenia, które w zależności od zakładowego stażu pracy i rodzaju umowy może wynosić od 3 dni do 3 miesięcy. W praktyce przyjmuje się, że zwolnienie może dotyczyć całego okresu wypowiedzenia, jak też tylko jego części.
Przepisy nie regulują także, czy pracodawca może cofnąć swoją decyzję w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jednak z orzecznictwa sądowego wynika, ze pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do świadczenia pracy, przy czym zgoda zatrudnionego nie jest wymagana, mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony (wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r., sygn. akt III PK 96/18).
Oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy
Pracownik musi zostać poinformowany, że został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.
Zwolnienie może zostać dokonane wraz z wypowiedzeniem, ale również w jakimkolwiek momencie w okresie biegu wypowiedzenia.
Przepisy nie regulują, czy oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej – jednak zachowanie tej formy jest wskazane ze względów dowodowych.
Wzór oświadczenia o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy
Szczecin, 29 lutego 2024 r.
Klaudia Pazurek Sklep Wielobranżowy „U Klaudii” 70-013 Szczecin ul. Nad Wodą 67
Stefania Grześkowiak zaopatrzeniowiec
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy W związku z dokonanym w dniu 29 lutego 2024 r. wypowiedzeniem umowy o pracę, zwalniam Panią z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r.
Podstawa prawna: art. 362 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Klaudia Pazurek Pracodawca
Otrzymałam 29 lutego 2024 r. Stefania Grześkowiak |
Uprawnienia pracownicze podczas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca może jednostronnie zmienić swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, a także udzielić mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.
Za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość należnego za okres zwolnienia wynagrodzenia ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Pracodawca nie zamieszcza w świadectwie pracy informacji o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Podstawa prawna:
art. 362 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat