REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt czy kilometrówka? Jak w 2024 r. rozliczać koszty używania przez pracowników prywatnych pojazdów do celów służbowych

kierowca samochód prywatny pojazd samochód pracownika motocykl motorower kilometrówka ryczałt stawka za 1 kilometr umowa
kierowca samochód prywatny pojazd samochód pracownika motocykl motorower kilometrówka ryczałt stawka za 1 kilometr umowa
Ryczałt czy kilometrówka? Jak w 2024 r. rozliczać koszty używania przez pracowników prywatnych pojazdów do celów służbowych
Nokian

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi, który w celach służbowych używa prywatnego samochodu osobowego lub innego pojazdu niebędącego własnością pracodawcy, przysługują należności stanowiące zwrot poniesionych kosztów. Przejazdy można rozliczać przez przyznanie stałego ryczałtowego zwrotu kosztów. Możliwe jest także rozliczanie na podstawie faktycznie przejechanych kilometrów.

Umowa o używanie prywatnego pojazdu do celów służbowych

Podstawą zwrotu kosztów używania przez pracowników w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli lub motorowerów niebędących własnością pracodawcy jest umowa cywilnoprawna o używanie pojazdu do celów służbowych. 

Autopromocja

Umowa powinna zawierać takie elementy jak:

 • rodzaj pojazdu i jego dane (w tym pojemność skokowa silnika samochodu w celu ustalenia właściwej stawki za 1 km przebiegu pojazdu),
 • wskazanie gminy lub miasta będącego obszarem wyjazdów,
 • stawkę za 1 km przebiegu,
 • przyznany limit kilometrów.

Zwykle pracownik korzysta z pojazdu, który jest jego własnością. Możliwe jest także korzystanie z pojazdu, który nie jest własnością pracownika, pod warunkiem, że ma on prawo z niego korzystać.

Maksymalne stawki za 1 km przebiegu pojazdu

Koszty używania przez pracownika prywatnego pojazdu do celów służbowych pokrywa pracodawca. Koszty ustala się według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż:

 • dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika:

- do 900 cm3: 0,89 zł,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- powyżej 900 cm3: 1,15 zł,

 • dla motocykla: 0,69 zł,
 • dla motoroweru: 0,42 zł.

Miesięczny limit kilometrów i ryczałt

Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca. Limit ustala się w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony, a także rodzaju służb, dla których pracownik wykonuje pracę.

Ryczałt oblicza się jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne. Maksymalne kwoty ryczałtu dla samochodów przedstawiamy w tabeli.

Maksymalne miesięczne kwoty ryczałtu za używanie samochodu

Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalneSamochód osobowy
o pojemności skokowej silnika do 900 cm3o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3
300 km – gmina lub miasto do 100 tys. mieszkańców267 zł 345 zł 
500 km – gmina lub miasto ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców445 zł 575 zł 
700 km – gmina lub miasto ponad 500 tys. mieszkańców (limit 700 km)623 zł 805 zł 
1500 km - służba leśna oraz służba parków narodowych1335 zł 1725 zł 
3000 km - służby ratownicze i inne właściwe instytucje w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub usuwania jej skutków, albo skutków katastrofy ekologicznej2670 zł 3450 zł 

 

Maksymalne kwoty ryczałtu w przypadku motocykli i motorowerów przedstawiamy w poniższej tabeli.

Maksymalne miesięczne kwoty ryczałtu za używanie motocykla lub motoroweru

Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalneMotocyklMotorower
300 km – gmina lub miasto do 100 tys. mieszkańców207 zł 126 zł 
500 km – gmina lub miasto ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców345 zł 210 zł 
700 km – gmina lub miasto ponad 500 tys. mieszkańców (limit 700 km)483 zł 294 zł
1500 km - służba leśna oraz  służba parków narodowych1035 zł 630 zł 
3000 km - służby ratownicze i inne właściwe instytucje w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub usuwania jej skutków, albo skutków katastrofy ekologicznej2070 zł 1260 zł 

Wypłata ryczałtu następuje po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno:

Autopromocja
 • zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny);
 • określać ilość dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności;
 • określać ilość dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Kwotę ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Kilometrówka na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu

Kilometrówka jest innym od ryczałtu sposobem rozliczenia kosztów służbowych przejazdów lokalnych. Pozwala ona obliczyć koszt wydatków poniesionych przez pracownika w danym miesiącu na podstawie przejechanych kilometrów. W tym celu należy pomnożyć dokładną liczbę przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 kilometr. Do tego niezbędna jest ewidencja przebiegu pojazdu, prowadzona przez pracownika. 

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej: 

 • dane pracownika;
 • dane pracodawcy;
 • numer rejestracyjny pojazdu, pojemność skokową silnika samochodu;
 • miejsce wyjazdu;
 • miejsce docelowe;
 • cel wykonania przejazdu;
 • datę przejazdu;
 • liczbę przejechanych kilometrów;
 • stawkę za 1 kilometr przebiegu.

Podstawa prawna

 • § 1-4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. Nr 27, poz. 271, ost. zm. Dz.U. z 2022 r., poz. 5)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA