REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alkohol w pracy. Kiedy pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika?

alkohol, praca, trzeźwość, kodeks pracy, kontrola trzeźwości, badanie trzeźwości, pracownik, pracodawca, policja
Alkohol w pracy. Kiedy pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wnoszenie, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na teren zakładu pracy jest zabronione. Również za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości grozi kara. Mimo to zdarza się, że alkohol jest obecny w zakładzie pracy. Jak pracodawca powinien zareagować w takiej sytuacji? Czy może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników?

Prewencyjna kontrola trzeźwości pracowników według ściśle określonych zasad

Kodeks pracy umożliwia pracodawcom wprowadzenie prewencyjnej kontroli pracowników na obecność alkoholu w ich organizmach. Kontrola jest wprowadzana, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, lub ochrony mienia. 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Pracodawca przeprowadza kontrolę trzeźwości pracowników w celu ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób albo ochrony mienia.

Możliwość samodzielnego przeprowadzenia kontroli trzeźwości przez pracodawcę zachodzi jedynie po spełnieniu pewnych wymogów. Przede wszystkim kontrola trzeźwości powinna być przewidziana w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w obwieszczeniu (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy). 

Ponadto w tych aktach należy określić grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą. Oprócz tego konieczne jest określenie, w jaki sposób będzie przeprowadzana kontrola trzeźwości. Należy wskazać rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli oraz czas i częstotliwość jej przeprowadzania. Oczywiście pracownicy powinny być poinformowani o wprowadzeniu kontroli trzeźwości.

Przeprowadzanie kontroli trzeźwości przez pracodawcę

Kontrola trzeźwości przeprowadzana przez pracodawcę, który wprowadził kontrolę prewencyjną, obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Pracodawca przeprowadzając kontrolę trzeźwości ma na celu stwierdzenie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • braku obecności alkoholu w organizmie pracownika,
  • obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości.

Kontrola trzeźwości pracownika przeprowadzana przez policję

Nie zawsze pracodawca może samodzielnie przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że jest on nietrzeźwy. 

Do zbadania trzeźwości pracownika policję powinien wezwać pracodawca, który nie wprowadził kontroli trzeźwości pracowników. Wezwanie powinno być oparte na uzasadnionym podejrzeniu, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy. 

Policję powinien wezwać także pracodawca, który wprowadził kontrole trzeźwości w odniesieniu do określonych grup pracowników, ale podejrzewa, że pracownik spoza grupy objętej kontrolą jest nietrzeźwy.

Wyniki badania trzeźwości pracownika

Interpretując wyniki badania trzeźwości należy pamiętać, że stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3

Z kolei stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Konsekwencje wykazania stanu po użyciu alkoholu lub stanu nietrzeźwości

Pracodawca ma obowiązek nie dopuścić pracownika do pracy, jeśli kontrola trzeźwości wykazała, że pracownik znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Ponadto pracodawca może:

  • uznać nieobecność związaną z tym stanem za nieobecność nieusprawiedliwioną;
  • uznać nieobecność związaną z tym stanem za nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia;
  • ukarać pracownika karą porządkową (karą nagany, karą upomnienia lub karą pieniężną);
  • uznać, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.
Ważne

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 52, art. 221c – 221h, art. 108 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
  • art. 16, art. 46 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j.t. Dz. U. z 2023 r., poz. 2151)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

Dodatek za pracę w nocy 2025 [TABELA]

Dodatek za pracę w nocy w 2025 roku – ile wynosi w każdym miesiącu? Tabela przedstawia wysokość dodatku za pracę w porze nocnej, który jest uzależniony od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kiedy można stosować ryczałt?

REKLAMA

Czego potrzebują nauczyciele w Polsce? Nie tylko podwyżki

Co zrobić, aby wzrosła liczba nauczycieli w Polsce? Czego potrzebują nauczyciele? Okazuje się, że nie tylko podwyżki wynagrodzeń. Jak zachęcić do wyboru zawodu nauczyciela? Oto pomysły z różnych państw.

Jesteś chory i masz L4? Nie zapomnij o tym obowiązku, bo możesz stracić pracę

Pracownik na zwolnieniu lekarskim musi poinformować przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić nawet do rozwiązania umowy z winy pracownika – ostrzega Państwowa Inspekcja Pracy.

Od 1 marca emeryci i renciści dostaną wyższy ryczałt energetyczny

Od 1 marca 2025 r. zostanie zrewaloryzowany ryczałt energetyczny. Seniorzy co miesiąc otrzymują to świadczenie w celu obniżenia kosztów życia codziennego związanych z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową.

Jakie wynagrodzenie za przestój w 2025 r.?

Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale tylko w przypadkach, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takim przypadkiem, w którym pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jest przestój w pracy.

REKLAMA

Do 31 stycznia można zgłaszać się do ulgi mały ZUS plus. Kto nie złoży zgłoszenia?

31 stycznia 2025 r. upływa termin na zgłoszenia do ulgi mały ZUS plus. Zgłaszać mogą się osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Płatnicy, którzy korzystali z małego ZUS plus w 2024 r. i nadal spełniają warunki do ulgi i zamierzają z niej korzystać, nie muszą ponownie składać zgłoszenia.

Koszt pracodawcy 2025 [Umowa o pracę]

Jaki jest całkowity koszt pracodawcy w 2025 roku przy zatrudnieniu pracownika na umowie o pracę na najniższą krajową? Minimalna płaca od stycznia wynosi 4666 zł brutto. Ile na rękę otrzyma pracownik, ile musi wydać pracodawca, a ile z tych pieniędzy to składki i podatek?

REKLAMA