Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
- Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego
- Praca zdalna okazjonalna
Przepisy regulujące pracę zdalną weszły w życie 7 kwietnia 2023 r. wprowadziła je ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 240). Pracą zdalną nazywamy wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
REKLAMA
Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną m.in. pracownicy w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pracodawca obowiązany jest do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów oraz narzędzi do wykonywania pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do pracy zdalnej. Ponadto, pracodawca powinien także zapewnić takiemu pracownikowi instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć niezbędne koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Pracownik, w porozumieniu z pracodawcą może także używać prywatnych narzędzi pracy pod warunkiem, że prywatne urządzenia techniczne i inne narzędzia pracy pracownika wykorzystywane przez niego do pracy zapewniają bezpieczeństwo pracy. W takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.
Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego
Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu - za pracę zdalną - pracodawca powinien wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Chodzi m.in. o uwzględnienie:
- norm zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe,
- ilości materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy oraz ceny rynkowe tego materiału,
- normy zużycia energii elektrycznej,
- koszty usług telekomunikacyjnych.
W związku z tym, nie ma określonej stałej wysokości ekwiwalentu za pracę zdalną. Ponadto, jego wysokość może ulec zmianie w trakcie zatrudnienia.
Praca zdalna okazjonalna
Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Wymiar okazjonalnej pracy zdalnej nie może przekraczać 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna okazjonalna przysługuje każdemu pracownikowi. Nie oznacza to jednak, że każdorazowo pracownik otrzyma zgodę od pracodawcy na taką pracę. Pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania wniosku pracownika i zawsze może on spotkać się z jego odmową, której nie trzeba uzasadniać. Pod koniec lipca br. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki przyznał, że przepisy o pracy zdalnej bardzo dobrze się sprawdziły w polskiej rzeczywistości, a sama praca zdalna najczęściej przyjmuje charakter hybrydowy. W jego ocenie, dobrą zmianą byłoby zwiększenie limitu okazjonalnej pracy zdalnej z 24 dni w ciągu roku do 36 dni w ciągu roku.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U.2023.1465 t.j.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat