Zmiany w szkoleniach dla pracowników od 2023
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiany w KP od 2023
- Dyrektywa 2019/1152 – o szkoleniach
- Szkolenia po zmianach w KP
- Aktualne przepisy prawa pracy dot. szkoleń
Zmiany w KP od 2023
W dniu 9 lutego 2023 r. przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu uchwaloną przez Sejm RP ustawę z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie na wiosnę 2023 r., ponieważ zgodnie z założeniem ustawa wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia, a ustawa przechodzi jeszcze proces legislacyjny.
REKLAMA
Zmiany do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 240, dalej: KP) wejdą na skutek wdrożenia do polskiego porządku prawnego postanowień dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE):
1) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej;
2) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE.
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402
Dyrektywa 2019/1152 – o szkoleniach
Zmiana związana ze szkoleniami pracowniczymi stanowi wdrożenie art. 13 dyrektywy 2019/1152. Zgodnie z tym przepisem państwa członkowskie zapewniają, aby w przypadku gdy na mocy prawa Unii lub prawa krajowego lub umów zbiorowych pracodawca zobowiązany był do zapewnienia pracownikowi szkolenia dla celów wykonywania pracy, do której został zatrudniony, szkolenie takie:
1) zapewnione zostało pracownikowi nieodpłatnie
2) liczyło się jako czas pracy
3) odbywało się w godzinach pracy (w miarę możliwości).
Te trzy przesłanki mają być wprowadzone do polskiego porządku prawnego.
Szkolenia po zmianach w KP
Ustawodawca proponuje dodać do KP przepis art. 9413. Z nowej regulacji wynika, że jeżeli:
I. obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do:
- wykonywania określonego rodzaju pracy
- lub pracy na określonym stanowisku
wynika z:
1) postanowień układu zbiorowego pracy
2) lub innego porozumienia zbiorowego
3) lub z regulaminu
4) albo przepisów prawa
5) lub umowy o pracę
II. oraz w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego
- szkolenia takie odbywają się na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy pracownika. Czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do czasu pracy.
Aktualne przepisy prawa pracy dot. szkoleń
Na pracodawcy ciąży obowiązek zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Oczywiście podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest również zaznajamianie pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy. Powyższe ma miejsce na początku zatrudnienia i związane jest z przeszkoleniem przygotowującym do świadczenia pracy.
Co ważne, wykonanie obowiązku pracodawcy zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków i sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach nie może jednak polegać na zobowiązaniu pracownika w regulaminie pracy do zapoznawania się z innymi regulaminami, instrukcjami i przepisami obowiązującymi na jego stanowisku pracy (por. wyr. SN z 29.5.2007 r., II PK 317/06). Aktualnie obowiązujące przepisy nie doprecyzowują kiedy mają się odbywać szkolenia, czy są płatne i czy czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do czasu pracy.
Wprawdzie istnieją w KP regulacje, z których wynika, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje np. urlop szkoleniowy. Wówczas za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Zaproponowane zmiany doprecyzowują jednak aktualnie obowiązujące regulacje i wdrażają prawo UE.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat