REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wydania świadectwa pracy. Podstawowy obowiązek pracodawcy związany z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę

świadectwo pracy, umowa o pracę, kalendarz, termin, czas, data, rozwiązanie umowy o pracę, termin wydania świadectwa pracy, pracodawca,
Termin wydania świadectwa pracy. Podstawowy obowiązek pracodawcy związany z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Pracodawca powinien wydać ten dokument w określonym przepisami terminie. Konsekwencje jego niedochowania mogą być poważne!

Kiedy pracodawca wydaje świadectwo pracy

Wydanie świadectwa pracy powinno nastąpić w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Ten termin obowiązuje, jeśli pracodawca w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia nie planuje nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym umowa o pracę rozwiązała się lub wygasła.

W razie, gdy strony w ciągu 7 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę zawrą kolejną umowę, pracodawca wydaje świadectwo pracy na wniosek pracownika w ciągu 7 dni od złożenia przez pracownika takiego wniosku.

Jeżeli pracodawca z przyczyn obiektywnych nie mógł wydać świadectwa pracy – np. z powodu choroby pracownika - w ostatnim dniu zatrudnienia, powinien w ciągu 7 dni od tego dnia doręczyć świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej przez pracownika. Może tego dokonać osobiście, za pośrednictwem poczty lub np. przesyłką kurierską.

Jak obliczyć termin wydania świadectwa pracy

Kodeks pracy nie podaje sposobu, w jaki należy obliczyć 7-dniowy termin na wydanie świadectwa pracy. Z tego powodu należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego. 

Tak więc, przy obliczaniu terminu oznaczonego w dniach nie uwzględnia się dnia ustania zatrudnienia (lub dnia, w którym pracownik złożył wniosek o wydanie świadectwa pracy) - termin liczy się od dnia następnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obliczając termin należy uwzględnić kolejne dni kalendarzowe (w tym dni ustawowo wolne od pracy).

Jeżeli jednak ostatni dzień 7-dniowego terminu na wydanie świadectwa pracy przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (w niedzielę albo święto państwowe lub kościelne określone w ustawie o dniach wolnych od pracy), wówczas termin upływa najbliższego dnia roboczego.

Przykład

Umowa o pracę rozwiązała się w sobotę, 10 lutego 2024 r. Pracodawca sporządził świadectwo pracy, jednak ze względu na dzień wolny nie wydał go pracownikowi. Pracodawca może wydać świadectwo pracy w poniedziałek, 12 lutego 2024 r.

Konsekwencje niewydania świadectwa pracy w terminie

W razie niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania tego dokumentu. Z żądaniem tym pracownik może wystąpić w każdym czasie przed upływem terminu przedawnienia.

Pracownikowi przysługuje też roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie świadectwa pracy. Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Ważne

W razie nieterminowego wydania świadectwa pracy pracownik ma prawo do odszkodowania.

Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi w terminie świadectwa pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30000 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 971, art. 99, art. 282 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA