REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wydania świadectwa pracy. Podstawowy obowiązek pracodawcy związany z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę

świadectwo pracy, umowa o pracę, kalendarz, termin, czas, data, rozwiązanie umowy o pracę, termin wydania świadectwa pracy, pracodawca,
świadectwo pracy, umowa o pracę, kalendarz, termin, czas, data, rozwiązanie umowy o pracę, termin wydania świadectwa pracy, pracodawca,
Termin wydania świadectwa pracy. Podstawowy obowiązek pracodawcy związany z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Pracodawca powinien wydać ten dokument w określonym przepisami terminie. Konsekwencje jego niedochowania mogą być poważne!

Kiedy pracodawca wydaje świadectwo pracy

Wydanie świadectwa pracy powinno nastąpić w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Ten termin obowiązuje, jeśli pracodawca w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia nie planuje nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy.

Autopromocja
Ważne

Pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym umowa o pracę rozwiązała się lub wygasła.

W razie, gdy strony w ciągu 7 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę zawrą kolejną umowę, pracodawca wydaje świadectwo pracy na wniosek pracownika w ciągu 7 dni od złożenia przez pracownika takiego wniosku.

Jeżeli pracodawca z przyczyn obiektywnych nie mógł wydać świadectwa pracy – np. z powodu choroby pracownika - w ostatnim dniu zatrudnienia, powinien w ciągu 7 dni od tego dnia doręczyć świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej przez pracownika. Może tego dokonać osobiście, za pośrednictwem poczty lub np. przesyłką kurierską.

Jak obliczyć termin wydania świadectwa pracy

Kodeks pracy nie podaje sposobu, w jaki należy obliczyć 7-dniowy termin na wydanie świadectwa pracy. Z tego powodu należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego. 

Tak więc, przy obliczaniu terminu oznaczonego w dniach nie uwzględnia się dnia ustania zatrudnienia (lub dnia, w którym pracownik złożył wniosek o wydanie świadectwa pracy) - termin liczy się od dnia następnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obliczając termin należy uwzględnić kolejne dni kalendarzowe (w tym dni ustawowo wolne od pracy).

Jeżeli jednak ostatni dzień 7-dniowego terminu na wydanie świadectwa pracy przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (w niedzielę albo święto państwowe lub kościelne określone w ustawie o dniach wolnych od pracy), wówczas termin upływa najbliższego dnia roboczego.

Przykład

Umowa o pracę rozwiązała się w sobotę, 10 lutego 2024 r. Pracodawca sporządził świadectwo pracy, jednak ze względu na dzień wolny nie wydał go pracownikowi. Pracodawca może wydać świadectwo pracy w poniedziałek, 12 lutego 2024 r.

Konsekwencje niewydania świadectwa pracy w terminie

W razie niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania tego dokumentu. Z żądaniem tym pracownik może wystąpić w każdym czasie przed upływem terminu przedawnienia.

Pracownikowi przysługuje też roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie świadectwa pracy. Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Ważne

W razie nieterminowego wydania świadectwa pracy pracownik ma prawo do odszkodowania.

Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi w terminie świadectwa pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30000 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 971, art. 99, art. 282 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Luk 177
  2024-02-09 08:55:59
  Jezeli jesteście pracownikami agencji ,to swiadectwo pracy wydają na waszą prośbę, ptacownik tymczasowy w tym kraju to drugi sort ,niestety.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA