Kategorie

Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.

Emilia Panufnik
Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r. / Fot. Fotolia
Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r. / Fot. Fotolia
Fotolia
Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?

Wysokość odszkodowania w 2014 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. minimalna płaca będzie wynosiła 1680 zł. W związku z tym w 2014 r. minimalne odszkodowanie za mobbing i naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu będzie równe kwocie 1680 zł, czyli w stosunku do 2013 r. wzrośnie o 80 zł.

Dwa świadczenia

Pracownik, w stosunku do którego pracodawca stosował mobbing, może dochodzić dwóch rodzajów świadczeń:

 • zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
 • odszkodowania.

Czym różnią się te świadczenia? Aby pracownik mógł dochodzić zadośćuczynienia, mobbing musi wywołać u niego rozstrój zdrowia. Natomiast dochodzenie odszkodowania jest możliwe tylko w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu mobbingu.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Odszkodowanie

Reklama

Warto zwrócić uwagę na fakt, że można domagać się od pracodawcy odszkodowania za mobbing tylko wówczas, gdy pracownik z tego powodu rozwiązał umowę o pracę (mobbing nie musi być wyłączną przyczyną rozwiązania umowy o pracę). Oznacza to, że pracownik wypowiedział umowę o pracę lub rozwiązał ją bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę w takim przypadku, uprawniony jest do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania. Jak już zostało wspomniane odszkodowanie to nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 943 §4 Kodeksu pracy).

W celu ubiegania się o odszkodowanie pracownik musi złożyć na piśmie stosowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy z podaniem przyczyny rozwiązania stosunku pracy, jaką jest mobbing. W oświadczeniu należy ponadto wskazać konkretne działania czy zachowania, które noszą znamiona mobbingu, a były stosowane wobec pracownika. Co więcej, powinno określać się także stopień uporczywości tych działań oraz czas występowania określonych zachowań pracodawcy.

Przykład

Reklama

W pewnym zakładzie pracy pracodawca stosował w stosunku do jednego pracownika mobbing. Pracodawca rozwiązał z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym ze względu na kradzieże pracownika. W przedstawionej sytuacji pracownik nie może dochodzić od pracodawcy odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu. Do rozwiązania umowy o pracę doszło bowiem z inicjatywy pracodawcy. Jeśli jednak z powodu mobbingu doznał rozstroju zdrowia, może zgłosić roszczenie o zadośćuczynienie.

Jeśli pracownik w konsekwencji mobbingu poniósł szkodę majątkową i niemajątkową, a nie może zaspokoić jej na podstawie art. 943 §3 i §4 Kodeksu pracy, ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń na zasadach ogólnych na podstawie Kodeksu cywilnego. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego. Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę na podstawie art. 943 § 4 i 5 Kodeksu pracy nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tytułu mobbingu na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2009 r., sygn. II PK 105/09).

Polecamy także: Spory o roszczenia ze stosunku pracy

WAŻNE!

Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę z powodu mobbingu nie stanowi przeszkody do dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tego tytułu na podstawie przepisów prawa cywilnego. Warunek stanowi zachowanie pracodawcy. Musi być bezprawne, zawinione i wyrządzające szkodę.

Dochodzenia roszczeń przez pracownika na gruncie Kodeksu cywilnego wiąże się z obowiązkiem udowodnienia winy, bezprawności działań pracodawcy, wyrządzenia poprzez te działania szkody, a także związku przyczynowego między tymi bezprawnymi i zawinionymi działaniami a szkodą. Pracownik dochodzący roszczeń musi ponadto udowodnić stosowanie w stosunku do niego przez pracodawcę mobbingu.

WAŻNE!

Jeśli pracownik w wyniku mobbingu doznał uszczerbku na zdrowiu oraz rozwiązał umowę o pracę z pracodawcą właśnie z tego powodu, może dochodzić zadośćuczynienia, i jednocześnie odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.