REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.

Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r. / Fot. Fotolia
Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?

Wysokość odszkodowania w 2014 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. minimalna płaca będzie wynosiła 1680 zł. W związku z tym w 2014 r. minimalne odszkodowanie za mobbing i naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu będzie równe kwocie 1680 zł, czyli w stosunku do 2013 r. wzrośnie o 80 zł.

Autopromocja

Dwa świadczenia

Pracownik, w stosunku do którego pracodawca stosował mobbing, może dochodzić dwóch rodzajów świadczeń:

 • zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
 • odszkodowania.

Czym różnią się te świadczenia? Aby pracownik mógł dochodzić zadośćuczynienia, mobbing musi wywołać u niego rozstrój zdrowia. Natomiast dochodzenie odszkodowania jest możliwe tylko w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu mobbingu.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Odszkodowanie

Warto zwrócić uwagę na fakt, że można domagać się od pracodawcy odszkodowania za mobbing tylko wówczas, gdy pracownik z tego powodu rozwiązał umowę o pracę (mobbing nie musi być wyłączną przyczyną rozwiązania umowy o pracę). Oznacza to, że pracownik wypowiedział umowę o pracę lub rozwiązał ją bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę w takim przypadku, uprawniony jest do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania. Jak już zostało wspomniane odszkodowanie to nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 943 §4 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu ubiegania się o odszkodowanie pracownik musi złożyć na piśmie stosowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy z podaniem przyczyny rozwiązania stosunku pracy, jaką jest mobbing. W oświadczeniu należy ponadto wskazać konkretne działania czy zachowania, które noszą znamiona mobbingu, a były stosowane wobec pracownika. Co więcej, powinno określać się także stopień uporczywości tych działań oraz czas występowania określonych zachowań pracodawcy.

Przykład

W pewnym zakładzie pracy pracodawca stosował w stosunku do jednego pracownika mobbing. Pracodawca rozwiązał z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym ze względu na kradzieże pracownika. W przedstawionej sytuacji pracownik nie może dochodzić od pracodawcy odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu. Do rozwiązania umowy o pracę doszło bowiem z inicjatywy pracodawcy. Jeśli jednak z powodu mobbingu doznał rozstroju zdrowia, może zgłosić roszczenie o zadośćuczynienie.

Jeśli pracownik w konsekwencji mobbingu poniósł szkodę majątkową i niemajątkową, a nie może zaspokoić jej na podstawie art. 943 §3 i §4 Kodeksu pracy, ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń na zasadach ogólnych na podstawie Kodeksu cywilnego. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego. Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę na podstawie art. 943 § 4 i 5 Kodeksu pracy nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tytułu mobbingu na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2009 r., sygn. II PK 105/09).

Polecamy także: Spory o roszczenia ze stosunku pracy

WAŻNE!

Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę z powodu mobbingu nie stanowi przeszkody do dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tego tytułu na podstawie przepisów prawa cywilnego. Warunek stanowi zachowanie pracodawcy. Musi być bezprawne, zawinione i wyrządzające szkodę.

Dochodzenia roszczeń przez pracownika na gruncie Kodeksu cywilnego wiąże się z obowiązkiem udowodnienia winy, bezprawności działań pracodawcy, wyrządzenia poprzez te działania szkody, a także związku przyczynowego między tymi bezprawnymi i zawinionymi działaniami a szkodą. Pracownik dochodzący roszczeń musi ponadto udowodnić stosowanie w stosunku do niego przez pracodawcę mobbingu.

WAŻNE!

Jeśli pracownik w wyniku mobbingu doznał uszczerbku na zdrowiu oraz rozwiązał umowę o pracę z pracodawcą właśnie z tego powodu, może dochodzić zadośćuczynienia, i jednocześnie odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA