REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r. / Fot. Fotolia
Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?

Wysokość odszkodowania w 2014 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. minimalna płaca będzie wynosiła 1680 zł. W związku z tym w 2014 r. minimalne odszkodowanie za mobbing i naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu będzie równe kwocie 1680 zł, czyli w stosunku do 2013 r. wzrośnie o 80 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Dwa świadczenia

Pracownik, w stosunku do którego pracodawca stosował mobbing, może dochodzić dwóch rodzajów świadczeń:

  • zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • odszkodowania.

Czym różnią się te świadczenia? Aby pracownik mógł dochodzić zadośćuczynienia, mobbing musi wywołać u niego rozstrój zdrowia. Natomiast dochodzenie odszkodowania jest możliwe tylko w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu mobbingu.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Odszkodowanie

Warto zwrócić uwagę na fakt, że można domagać się od pracodawcy odszkodowania za mobbing tylko wówczas, gdy pracownik z tego powodu rozwiązał umowę o pracę (mobbing nie musi być wyłączną przyczyną rozwiązania umowy o pracę). Oznacza to, że pracownik wypowiedział umowę o pracę lub rozwiązał ją bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę w takim przypadku, uprawniony jest do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania. Jak już zostało wspomniane odszkodowanie to nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 943 §4 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu ubiegania się o odszkodowanie pracownik musi złożyć na piśmie stosowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy z podaniem przyczyny rozwiązania stosunku pracy, jaką jest mobbing. W oświadczeniu należy ponadto wskazać konkretne działania czy zachowania, które noszą znamiona mobbingu, a były stosowane wobec pracownika. Co więcej, powinno określać się także stopień uporczywości tych działań oraz czas występowania określonych zachowań pracodawcy.

Przykład

REKLAMA

W pewnym zakładzie pracy pracodawca stosował w stosunku do jednego pracownika mobbing. Pracodawca rozwiązał z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym ze względu na kradzieże pracownika. W przedstawionej sytuacji pracownik nie może dochodzić od pracodawcy odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu. Do rozwiązania umowy o pracę doszło bowiem z inicjatywy pracodawcy. Jeśli jednak z powodu mobbingu doznał rozstroju zdrowia, może zgłosić roszczenie o zadośćuczynienie.

Jeśli pracownik w konsekwencji mobbingu poniósł szkodę majątkową i niemajątkową, a nie może zaspokoić jej na podstawie art. 943 §3 i §4 Kodeksu pracy, ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń na zasadach ogólnych na podstawie Kodeksu cywilnego. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego. Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę na podstawie art. 943 § 4 i 5 Kodeksu pracy nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tytułu mobbingu na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2009 r., sygn. II PK 105/09).

Polecamy także: Spory o roszczenia ze stosunku pracy

WAŻNE!

Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę z powodu mobbingu nie stanowi przeszkody do dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tego tytułu na podstawie przepisów prawa cywilnego. Warunek stanowi zachowanie pracodawcy. Musi być bezprawne, zawinione i wyrządzające szkodę.

Dochodzenia roszczeń przez pracownika na gruncie Kodeksu cywilnego wiąże się z obowiązkiem udowodnienia winy, bezprawności działań pracodawcy, wyrządzenia poprzez te działania szkody, a także związku przyczynowego między tymi bezprawnymi i zawinionymi działaniami a szkodą. Pracownik dochodzący roszczeń musi ponadto udowodnić stosowanie w stosunku do niego przez pracodawcę mobbingu.

WAŻNE!

Jeśli pracownik w wyniku mobbingu doznał uszczerbku na zdrowiu oraz rozwiązał umowę o pracę z pracodawcą właśnie z tego powodu, może dochodzić zadośćuczynienia, i jednocześnie odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA