reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.

Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.

Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?

Wysokość odszkodowania w 2014 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. minimalna płaca będzie wynosiła 1680 zł. W związku z tym w 2014 r. minimalne odszkodowanie za mobbing i naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu będzie równe kwocie 1680 zł, czyli w stosunku do 2013 r. wzrośnie o 80 zł.

Dwa świadczenia

Pracownik, w stosunku do którego pracodawca stosował mobbing, może dochodzić dwóch rodzajów świadczeń:

  • zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • odszkodowania.

Czym różnią się te świadczenia? Aby pracownik mógł dochodzić zadośćuczynienia, mobbing musi wywołać u niego rozstrój zdrowia. Natomiast dochodzenie odszkodowania jest możliwe tylko w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu mobbingu.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Odszkodowanie

Warto zwrócić uwagę na fakt, że można domagać się od pracodawcy odszkodowania za mobbing tylko wówczas, gdy pracownik z tego powodu rozwiązał umowę o pracę (mobbing nie musi być wyłączną przyczyną rozwiązania umowy o pracę). Oznacza to, że pracownik wypowiedział umowę o pracę lub rozwiązał ją bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę w takim przypadku, uprawniony jest do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania. Jak już zostało wspomniane odszkodowanie to nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 943 §4 Kodeksu pracy).

W celu ubiegania się o odszkodowanie pracownik musi złożyć na piśmie stosowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy z podaniem przyczyny rozwiązania stosunku pracy, jaką jest mobbing. W oświadczeniu należy ponadto wskazać konkretne działania czy zachowania, które noszą znamiona mobbingu, a były stosowane wobec pracownika. Co więcej, powinno określać się także stopień uporczywości tych działań oraz czas występowania określonych zachowań pracodawcy.

Przykład

W pewnym zakładzie pracy pracodawca stosował w stosunku do jednego pracownika mobbing. Pracodawca rozwiązał z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym ze względu na kradzieże pracownika. W przedstawionej sytuacji pracownik nie może dochodzić od pracodawcy odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu. Do rozwiązania umowy o pracę doszło bowiem z inicjatywy pracodawcy. Jeśli jednak z powodu mobbingu doznał rozstroju zdrowia, może zgłosić roszczenie o zadośćuczynienie.

Jeśli pracownik w konsekwencji mobbingu poniósł szkodę majątkową i niemajątkową, a nie może zaspokoić jej na podstawie art. 943 §3 i §4 Kodeksu pracy, ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń na zasadach ogólnych na podstawie Kodeksu cywilnego. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego. Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę na podstawie art. 943 § 4 i 5 Kodeksu pracy nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tytułu mobbingu na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2009 r., sygn. II PK 105/09).

Polecamy także: Spory o roszczenia ze stosunku pracy

WAŻNE!

Nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę z powodu mobbingu nie stanowi przeszkody do dochodzenia roszczeń o odszkodowanie z tego tytułu na podstawie przepisów prawa cywilnego. Warunek stanowi zachowanie pracodawcy. Musi być bezprawne, zawinione i wyrządzające szkodę.

Dochodzenia roszczeń przez pracownika na gruncie Kodeksu cywilnego wiąże się z obowiązkiem udowodnienia winy, bezprawności działań pracodawcy, wyrządzenia poprzez te działania szkody, a także związku przyczynowego między tymi bezprawnymi i zawinionymi działaniami a szkodą. Pracownik dochodzący roszczeń musi ponadto udowodnić stosowanie w stosunku do niego przez pracodawcę mobbingu.

WAŻNE!

Jeśli pracownik w wyniku mobbingu doznał uszczerbku na zdrowiu oraz rozwiązał umowę o pracę z pracodawcą właśnie z tego powodu, może dochodzić zadośćuczynienia, i jednocześnie odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama