reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Opodatkowanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia przyznanego pracownikowi ugodą sądową

Opodatkowanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia przyznanego pracownikowi ugodą sądową

Kodeks pracy dopuszcza, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca, gdy następuje ono z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (artykuł 361 k.p). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Artykuł 361 k.p. dopuszcza, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca, gdy następuje ono z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Odszkodowanie, o którym mowa w art. 361 k.p., podlega zatem opodatkowaniu jako wyłączone ze zwolnienia. 

Zobacz także: Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi

Odszkodowanie takie podlega opodatkowaniu również w sytuacji, w której wynika ono z ugody zawartej przez pracodawcę i pracownika przed sądem. Do takiego wniosku prowadzi wykładnia literalna i systemowa przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ww. ustawy. Ostatni z nich mówi, że zwolnione z opodatkowania są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Przepis ten odnosi się zatem do innych odszkodowań niż określone w ww. pkt 3 i nie dotyczy odszkodowania z art. 361 k.p. Zgodnie z zasadami wykładni wewnętrznej systemowej wymienionego art. 21 ust. 1, skoro przyjęto, iż w sprawie ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 3, to tym samym nie może mieć zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3b, który odnosi się do „innych odszkodowań", czyli niewymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22.08.2008 r., IPPB2/415-812/08-3/AZ).

Opodatkowaniu podlegają również odsetki od takiego odszkodowania. Skoro w art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jest mowa jedynie o odszkodowaniu, brak użycia słowa odsetki powoduje, iż wyłącznie to odszkodowanie może być uznane za zwolnione z opodatkowania (por. wyrok NSA w Warszawie z 9.01.2007 r., II FSK 36/06).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

www.ghmw.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama