REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może zrezygnować z prawa do wypowiedzenia zmieniającego?

Agnieszka Śniegowska
Wypowiedzenie zmieniające. /Fot. Fotolia
Wypowiedzenie zmieniające. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie odmiennych lub dodatkowych warunków zatrudnienia w stosunku do postanowień umowy o pracę wymaga zastosowanie wypowiedzenia bądź porozumienia zmieniającego. Czy pracodawca może zrezygnować z prawa do wypowiedzenia zmieniającego (z art. 42 k.p.)?

Odmienne lub dodatkowe warunki zatrudnienia

Umowa o pracę może wprowadzać odmienne lub dodatkowe warunki zatrudnienia niż wynikające z przepisów prawa pracy. Wprowadzenie takich modyfikacji wymaga, oprócz zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego, dochowania zasady uprzywilejowania pracownika, o której mowa w art. 18 k.p. Oznacza to, że postanowienia umów o pracę (oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy) nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. W przeciwnym razie postanowienia takie są nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. Przez przepisy te rozumie się regulacje kodeksu pracy, innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy (art. 9 § 1 k.p.).

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Wyłączenie uprawnienia pracodawcy do dokonania wypowiedzenia zmieniającego

Mając to na uwadze, dopuszcza się m. in. wprowadzenie do umowy o pracę postanowień wyłączających uprawnienie pracodawcy do dokonania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy pracownika w trybie art. 42 k.p. Taką możliwość potwierdził Sąd Najwyższy (w wyrokach z dnia 3.08.2012 roku, I PK 80/11 i z dnia 30.11.2012 roku, I PK 132/12). Przywołany przepis umożliwia pracodawcy zmianę dotychczasowych warunków zatrudnienia w drodze jednostronnej czynności prawnej, poprzez złożenie pracownikowi pisemnej propozycji nowych warunków. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika takiej propozycji, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. Jednocześnie kodeks pracy nie przewiduje analogicznego uprawnienia dla pracownika. Wnioskowana przez niego zmiana warunków zatrudnienia wymaga każdorazowo zawarcia z pracodawcą porozumienia w tym zakresie. Z tych też względów przywołane orzecznictwo przyjmuje, że umowne zobowiązanie się pracodawcy, że względem pracownika nie będzie stosował instytucji wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, jest prawnie skuteczne, jeżeli jest korzystne dla pracownika. Skoro bowiem warunki zatrudnienia w trybie art. 42 KP mogą być wypowiedziane wyłącznie przez pracodawcę, to takie wyłączenie powoduje ograniczenie uprawnień przysługujących jedynie pracodawcy. Wystarczy, by w tym celu strony zawarły w umowie o pracę odpowiednie postanowienie i wyraźnie wyłączyły przedmiotowe uprawnienie pracodawcy.

Polecamy także: Kiedy stosować porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające?

Badanie każdego przypadku

Badanie korzystności wprowadzonego rozwiązania powinno być dokonywane w każdym przypadku i nie da się z góry przesądzić, że rezygnacja stron z instytucji wypowiedzenia zmieniającego zawsze odniesie dla pracownika pozytywny skutek. Wprowadzenie zmian do treści stosunku pracy w takich sytuacjach będzie bowiem wymagało porozumienia zmieniającego, a w jego braku może skutkować definitywnym wypowiedzeniem stosunku pracy. Z uwagi właśnie na brak narzędzi umożliwiających dokonanie potrzebnych zmian. W analizowanych wyrokach o korzystności takiego rozwiązania świadczyło to, że równocześnie wprowadzono do umowy dłuższe od ustawowych okresy wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (12-miesięczne) połączone dodatkowo ze zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba pamiętać jednak o tym, że dokonanie wypowiedzenia zmieniającego przez pracodawcę mimo umownego „zakazu” w tym zakresie powoduje – jak w każdym przypadku wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę - że odnosi ono skutek wobec pracownika. Brak zgody pracownika na zmienione warunki pracy lub płacy będzie się zatem wiązał w takiej sytuacji z definitywnym rozwiązaniem stosunku pracy. Ochronie roszczeń pracownika z tego tytułu służą odpowiednie instytucje (jak odwołanie do sądu pracy).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

REKLAMA

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA