| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Niższy zwrot podatku z Holandii w 2014 r.

Niższy zwrot podatku z Holandii w 2014 r.

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Zwrot podatku w 2014 r. - zmiany

Dla rodaków pracujących w Holandii wiosna każdego roku to zawsze czas oczekiwania na zwrot podatku. Wiele osób traktuje go jako nieodłączny element dochodów i mocny zastrzyk finansowy, który zawsze wspiera domowy budżet. Niestety w tym roku, wiele osób może nie być zadowolonych z wyników decyzji podatkowych tzw. „aanslag” 2013. Dlaczego?

Ponieważ zmieniły się regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiona została kwota wolna od podatku. Poniżej przeczytasz co to oznacza w praktyce. Nowa regulacja dotyczy tylko obcokrajowców. Polacy pracujący w Holandii i co najważniejsze, tam zameldowani skorzystają ze stosunkowo korzystniejszych odliczeń niż Polacy pracujący sezonowo, nie posiadający meldunku.

Zobacz: Rozsyłanie PIT-ów przez ZUS w 2014 r. zakończone

Algemane hefingskorting

Na podatek dochodowy w Holandii składa się m.in. krajowa składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Do tej pory zniżka podatkowa „algemane hefingskorting”, wokół której toczy się całe zamieszanie, należała się każdemu pracownikowi za cały rok. To znaczy, że niezależnie od tego ile miesięcy dana osoba przepracowała w Holandii miała prawo do całej zniżki na podatek. Stąd każdego roku, osoby pracujące po kilka miesięcy mogły liczyć na pełny zwrot podatku.

Niestety, od rozliczeń za rok 2013, zasada ta ulega zmianie, urząd holenderski przyznając ulgę podatkową, sprawdza ile miesięcy podatnik pracował w Holandii i tylko za ten okres przyznaje mu zniżkę. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na kwoty zwrotu podatku jakie urząd będzie przyznawał zgodnie z nową regulacją na rok 2014. Dodatkowe straty wynikną ze zmiany stawki podatkowej dla dochodu niższego niż 19000 € która wzrasta z 1,95 % do 5,85 %.

W konsekwencji tych zmian podatnikowi przysługuje ulga tylko proporcjonalnie do przepracowanego okresu i nie może on nic więcej odliczyć. Pracodawca już przy wyliczaniu wynagrodzenia pomniejszył podatek o tą ulgę. Powyższe zmiany powodują, że podatnik nie może odliczyć ulgi za okres podczas którego nie był w Holandii zatrudniony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zmiany nie będą odczuwalne zbyt mocno dla osób zameldowanych w Holandii jak mówi Pani Magdalena Bałuch z firmy Perefecta Zwrot podatku. Dzieje się tak dlatego że ulga „algemene heffingskorting” naliczana jest proporcjonalnie do okresu w którym podatnik podlegał pod holenderski system ubezpieczeń społecznych.

Najkorzystniejsze zwroty podatku będą dla osób pracujących na stałe w Holandii lub takich, które nie przepracowały pełnego roku, ale były przez ten rok zameldowane w kraju tulipanów - podsumowuje Pan Krzysztof Chajęcki z firmy Tax-Pol.

Polecamy: PIT-11/PIT-40 a przychody z praw autorskich za 2013 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »