REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot podatku z Holandii. /Fot. Fotolia
Zwrot podatku z Holandii. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Zwrot podatku w 2014 r. - zmiany

Dla rodaków pracujących w Holandii wiosna każdego roku to zawsze czas oczekiwania na zwrot podatku. Wiele osób traktuje go jako nieodłączny element dochodów i mocny zastrzyk finansowy, który zawsze wspiera domowy budżet. Niestety w tym roku, wiele osób może nie być zadowolonych z wyników decyzji podatkowych tzw. „aanslag” 2013. Dlaczego?

Autopromocja

Ponieważ zmieniły się regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiona została kwota wolna od podatku. Poniżej przeczytasz co to oznacza w praktyce. Nowa regulacja dotyczy tylko obcokrajowców. Polacy pracujący w Holandii i co najważniejsze, tam zameldowani skorzystają ze stosunkowo korzystniejszych odliczeń niż Polacy pracujący sezonowo, nie posiadający meldunku.

Zobacz: Rozsyłanie PIT-ów przez ZUS w 2014 r. zakończone

Algemane hefingskorting

Na podatek dochodowy w Holandii składa się m.in. krajowa składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Do tej pory zniżka podatkowa „algemane hefingskorting”, wokół której toczy się całe zamieszanie, należała się każdemu pracownikowi za cały rok. To znaczy, że niezależnie od tego ile miesięcy dana osoba przepracowała w Holandii miała prawo do całej zniżki na podatek. Stąd każdego roku, osoby pracujące po kilka miesięcy mogły liczyć na pełny zwrot podatku.

Niestety, od rozliczeń za rok 2013, zasada ta ulega zmianie, urząd holenderski przyznając ulgę podatkową, sprawdza ile miesięcy podatnik pracował w Holandii i tylko za ten okres przyznaje mu zniżkę. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na kwoty zwrotu podatku jakie urząd będzie przyznawał zgodnie z nową regulacją na rok 2014. Dodatkowe straty wynikną ze zmiany stawki podatkowej dla dochodu niższego niż 19000 € która wzrasta z 1,95 % do 5,85 %.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji tych zmian podatnikowi przysługuje ulga tylko proporcjonalnie do przepracowanego okresu i nie może on nic więcej odliczyć. Pracodawca już przy wyliczaniu wynagrodzenia pomniejszył podatek o tą ulgę. Powyższe zmiany powodują, że podatnik nie może odliczyć ulgi za okres podczas którego nie był w Holandii zatrudniony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zmiany nie będą odczuwalne zbyt mocno dla osób zameldowanych w Holandii jak mówi Pani Magdalena Bałuch z firmy Perefecta Zwrot podatku. Dzieje się tak dlatego że ulga „algemene heffingskorting” naliczana jest proporcjonalnie do okresu w którym podatnik podlegał pod holenderski system ubezpieczeń społecznych.

Najkorzystniejsze zwroty podatku będą dla osób pracujących na stałe w Holandii lub takich, które nie przepracowały pełnego roku, ale były przez ten rok zameldowane w kraju tulipanów - podsumowuje Pan Krzysztof Chajęcki z firmy Tax-Pol.

Polecamy: PIT-11/PIT-40 a przychody z praw autorskich za 2013 r.


Rozliczenie się z partnerem fiskalnym

- Opierając się na nowych zasadach podatkowych, warto rozważyć możliwość rozliczenia się z partnerem fiskalnym. Rozliczenie z partnerem fiskalnym nawet przy bardzo krótkim zatrudnieniu w Holandii będzie opłacalne – dopowiada Pani Renata Hołubiec z firmy Tax Perfecta Centrum Podatkowe. - Za to okazuje się, że z rozłąkowego nie skorzystają takie małżeństwa lub pary, w których oboje partnerzy pracowali w Holandii, a to dlatego że wtedy każdemu z nich przysługuje ulga w proporcjonalnym do okresu zatrudnienia wymiarze i paradoksalnie może się okazać tak, że np. żona która odwiedziła męża w Holandii i przy okazji przepracowała tam 2 tygodnie zarabiając np. 800 € straci zamiast zyskać.

Podsumowując, w myśl nowych przepisów, najkorzystniejszy zwrot podatku przysługuje osobom, które przepracowały w Holandii więcej niż pół roku. Najbardziej poszkodowani będą natomiast Polacy pracujący w Holandii sezonowo po kilka miesięcy w roku.

W jakim stopniu te zmiany będą miały wpływ na atrakcyjność holenderskiego rynku pracy dla naszych rodaków? Czas pokaże, jednak dla wielu osób Holandia to wciąż finansowo korzystny kierunek emigracji zarobkowej. 

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA