REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot podatku z Holandii. /Fot. Fotolia
Zwrot podatku z Holandii. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Zwrot podatku w 2014 r. - zmiany

Dla rodaków pracujących w Holandii wiosna każdego roku to zawsze czas oczekiwania na zwrot podatku. Wiele osób traktuje go jako nieodłączny element dochodów i mocny zastrzyk finansowy, który zawsze wspiera domowy budżet. Niestety w tym roku, wiele osób może nie być zadowolonych z wyników decyzji podatkowych tzw. „aanslag” 2013. Dlaczego?

REKLAMA

Autopromocja

Ponieważ zmieniły się regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiona została kwota wolna od podatku. Poniżej przeczytasz co to oznacza w praktyce. Nowa regulacja dotyczy tylko obcokrajowców. Polacy pracujący w Holandii i co najważniejsze, tam zameldowani skorzystają ze stosunkowo korzystniejszych odliczeń niż Polacy pracujący sezonowo, nie posiadający meldunku.

Zobacz: Rozsyłanie PIT-ów przez ZUS w 2014 r. zakończone

Algemane hefingskorting

Na podatek dochodowy w Holandii składa się m.in. krajowa składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Do tej pory zniżka podatkowa „algemane hefingskorting”, wokół której toczy się całe zamieszanie, należała się każdemu pracownikowi za cały rok. To znaczy, że niezależnie od tego ile miesięcy dana osoba przepracowała w Holandii miała prawo do całej zniżki na podatek. Stąd każdego roku, osoby pracujące po kilka miesięcy mogły liczyć na pełny zwrot podatku.

Niestety, od rozliczeń za rok 2013, zasada ta ulega zmianie, urząd holenderski przyznając ulgę podatkową, sprawdza ile miesięcy podatnik pracował w Holandii i tylko za ten okres przyznaje mu zniżkę. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na kwoty zwrotu podatku jakie urząd będzie przyznawał zgodnie z nową regulacją na rok 2014. Dodatkowe straty wynikną ze zmiany stawki podatkowej dla dochodu niższego niż 19000 € która wzrasta z 1,95 % do 5,85 %.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji tych zmian podatnikowi przysługuje ulga tylko proporcjonalnie do przepracowanego okresu i nie może on nic więcej odliczyć. Pracodawca już przy wyliczaniu wynagrodzenia pomniejszył podatek o tą ulgę. Powyższe zmiany powodują, że podatnik nie może odliczyć ulgi za okres podczas którego nie był w Holandii zatrudniony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zmiany nie będą odczuwalne zbyt mocno dla osób zameldowanych w Holandii jak mówi Pani Magdalena Bałuch z firmy Perefecta Zwrot podatku. Dzieje się tak dlatego że ulga „algemene heffingskorting” naliczana jest proporcjonalnie do okresu w którym podatnik podlegał pod holenderski system ubezpieczeń społecznych.

Najkorzystniejsze zwroty podatku będą dla osób pracujących na stałe w Holandii lub takich, które nie przepracowały pełnego roku, ale były przez ten rok zameldowane w kraju tulipanów - podsumowuje Pan Krzysztof Chajęcki z firmy Tax-Pol.

Polecamy: PIT-11/PIT-40 a przychody z praw autorskich za 2013 r.


Rozliczenie się z partnerem fiskalnym

- Opierając się na nowych zasadach podatkowych, warto rozważyć możliwość rozliczenia się z partnerem fiskalnym. Rozliczenie z partnerem fiskalnym nawet przy bardzo krótkim zatrudnieniu w Holandii będzie opłacalne – dopowiada Pani Renata Hołubiec z firmy Tax Perfecta Centrum Podatkowe. - Za to okazuje się, że z rozłąkowego nie skorzystają takie małżeństwa lub pary, w których oboje partnerzy pracowali w Holandii, a to dlatego że wtedy każdemu z nich przysługuje ulga w proporcjonalnym do okresu zatrudnienia wymiarze i paradoksalnie może się okazać tak, że np. żona która odwiedziła męża w Holandii i przy okazji przepracowała tam 2 tygodnie zarabiając np. 800 € straci zamiast zyskać.

REKLAMA

Podsumowując, w myśl nowych przepisów, najkorzystniejszy zwrot podatku przysługuje osobom, które przepracowały w Holandii więcej niż pół roku. Najbardziej poszkodowani będą natomiast Polacy pracujący w Holandii sezonowo po kilka miesięcy w roku.

W jakim stopniu te zmiany będą miały wpływ na atrakcyjność holenderskiego rynku pracy dla naszych rodaków? Czas pokaże, jednak dla wielu osób Holandia to wciąż finansowo korzystny kierunek emigracji zarobkowej. 

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA