REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot podatku z Holandii. /Fot. Fotolia
Zwrot podatku z Holandii. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Zwrot podatku w 2014 r. - zmiany

Dla rodaków pracujących w Holandii wiosna każdego roku to zawsze czas oczekiwania na zwrot podatku. Wiele osób traktuje go jako nieodłączny element dochodów i mocny zastrzyk finansowy, który zawsze wspiera domowy budżet. Niestety w tym roku, wiele osób może nie być zadowolonych z wyników decyzji podatkowych tzw. „aanslag” 2013. Dlaczego?

REKLAMA

Autopromocja

Ponieważ zmieniły się regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiona została kwota wolna od podatku. Poniżej przeczytasz co to oznacza w praktyce. Nowa regulacja dotyczy tylko obcokrajowców. Polacy pracujący w Holandii i co najważniejsze, tam zameldowani skorzystają ze stosunkowo korzystniejszych odliczeń niż Polacy pracujący sezonowo, nie posiadający meldunku.

Zobacz: Rozsyłanie PIT-ów przez ZUS w 2014 r. zakończone

Algemane hefingskorting

Na podatek dochodowy w Holandii składa się m.in. krajowa składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Do tej pory zniżka podatkowa „algemane hefingskorting”, wokół której toczy się całe zamieszanie, należała się każdemu pracownikowi za cały rok. To znaczy, że niezależnie od tego ile miesięcy dana osoba przepracowała w Holandii miała prawo do całej zniżki na podatek. Stąd każdego roku, osoby pracujące po kilka miesięcy mogły liczyć na pełny zwrot podatku.

Niestety, od rozliczeń za rok 2013, zasada ta ulega zmianie, urząd holenderski przyznając ulgę podatkową, sprawdza ile miesięcy podatnik pracował w Holandii i tylko za ten okres przyznaje mu zniżkę. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na kwoty zwrotu podatku jakie urząd będzie przyznawał zgodnie z nową regulacją na rok 2014. Dodatkowe straty wynikną ze zmiany stawki podatkowej dla dochodu niższego niż 19000 € która wzrasta z 1,95 % do 5,85 %.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji tych zmian podatnikowi przysługuje ulga tylko proporcjonalnie do przepracowanego okresu i nie może on nic więcej odliczyć. Pracodawca już przy wyliczaniu wynagrodzenia pomniejszył podatek o tą ulgę. Powyższe zmiany powodują, że podatnik nie może odliczyć ulgi za okres podczas którego nie był w Holandii zatrudniony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zmiany nie będą odczuwalne zbyt mocno dla osób zameldowanych w Holandii jak mówi Pani Magdalena Bałuch z firmy Perefecta Zwrot podatku. Dzieje się tak dlatego że ulga „algemene heffingskorting” naliczana jest proporcjonalnie do okresu w którym podatnik podlegał pod holenderski system ubezpieczeń społecznych.

Najkorzystniejsze zwroty podatku będą dla osób pracujących na stałe w Holandii lub takich, które nie przepracowały pełnego roku, ale były przez ten rok zameldowane w kraju tulipanów - podsumowuje Pan Krzysztof Chajęcki z firmy Tax-Pol.

Polecamy: PIT-11/PIT-40 a przychody z praw autorskich za 2013 r.


Rozliczenie się z partnerem fiskalnym

- Opierając się na nowych zasadach podatkowych, warto rozważyć możliwość rozliczenia się z partnerem fiskalnym. Rozliczenie z partnerem fiskalnym nawet przy bardzo krótkim zatrudnieniu w Holandii będzie opłacalne – dopowiada Pani Renata Hołubiec z firmy Tax Perfecta Centrum Podatkowe. - Za to okazuje się, że z rozłąkowego nie skorzystają takie małżeństwa lub pary, w których oboje partnerzy pracowali w Holandii, a to dlatego że wtedy każdemu z nich przysługuje ulga w proporcjonalnym do okresu zatrudnienia wymiarze i paradoksalnie może się okazać tak, że np. żona która odwiedziła męża w Holandii i przy okazji przepracowała tam 2 tygodnie zarabiając np. 800 € straci zamiast zyskać.

REKLAMA

Podsumowując, w myśl nowych przepisów, najkorzystniejszy zwrot podatku przysługuje osobom, które przepracowały w Holandii więcej niż pół roku. Najbardziej poszkodowani będą natomiast Polacy pracujący w Holandii sezonowo po kilka miesięcy w roku.

W jakim stopniu te zmiany będą miały wpływ na atrakcyjność holenderskiego rynku pracy dla naszych rodaków? Czas pokaże, jednak dla wielu osób Holandia to wciąż finansowo korzystny kierunek emigracji zarobkowej. 

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA