| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Monitorowanie poczty pracownika

Monitorowanie poczty pracownika

Pracownik, który przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, korzysta z poczty elektronicznej, nie powinien używać jej w prywatnych celach. Jak pracodawca może skontrolować pracę pracownika w tym zakresie? Czy można monitorować pocztę pracownika?

Monitorowanie poczty elektronicznej

Przepisy prawa pracy nie przewidują wprost możliwości kontroli poczty pracownika przez pracodawcę. Uznaje się jednak, że jest to możliwe. Uzasadnienie dla tego sądu stanowi istota stosunku pracy. Zgodnie bowiem z art. 22 §1 Kodeksu pracy w ramach stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Do obowiązku pracodawcy należy natomiast zatrudnianie pracownika za wynagrodzeniem. Wydaje się więc, że skoro pracownik pozostaje w oznaczonym miejscu i czasie w dyspozycji pracodawcy to pracodawca jest uprawniony do kontroli jego pracy. Dotyczy to również pracy wykonywanej za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Warto zaznaczyć, że firmowa skrzynka pocztowa stanowi własność pracodawcy a nie pracownika. Pracownik korespondujący za pośrednictwem skrzynki pocztowej będącej własnością pracodawcy kontaktuje się z innymi podmiotami w imieniu pracodawcy. Należy więc przyjąć, że pracodawca ma prawo wglądu w firmową skrzynkę pocztową.

Czy można kontrolować prywatną korespondencję elektroniczną pracownika w pracy

Tajemnica korespondencji

Wbrew temu wszystkiemu, co zostało wyżej napisane, pracodawca nie może czuć się bezkarny w zakresie kontroli poczty pracownika. Nie może dokonywać jej w sposób całkowicie swobodny. W świetle art. 111 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Inne dobra osobiste pracownika to m.in. tajemnica korespondencji. Pracodawca musi więc być ostrożny, gdyż naruszenie dobra osobistego pracownika uprawnia go do żądania zadośćuczynienia lub wypłaty odpowiedniej sumy na cel społeczny. Tajemnica korespondencji, jak inne dobra osobiste, nie jest bezwzględna, ale wyłączyć ją mogą tylko szczególne okoliczności, do których zalicza się:

  • działanie dozwolone przez przepisy prawa,
  • wykazanie prawa podmiotowego,
  • zgoda właściciela korespondencji na ujawnienie informacji w niej zamieszczonych,
  • działanie w ochronie uzasadnionego interesu pracodawcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wymienione okoliczności wyłączają także tajemnicę korespondencji. Może zdarzyć się przecież sytuacja, w której pracownik przesyła klientom pracodawcy ofertę danej usługi w dużo niższej cenie niż powinien. Klienci informują o tym pracodawcę. W takim przypadku kontrola poczty elektronicznej pracownika jest uzasadniona. Mowa o uzasadnionym interesie pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »