REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobbing w zakładzie pracy i jego konsekwencje

Roksana Kuźma
Mobbing. /Fot. Fotolia
Mobbing. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wzrastająca świadomość pracowników dotyczącą ich praw i obowiązków powoduje, że coraz częstszym zarzutem podejmowanym w stosunku do pracodawcy jest dopuszczanie się działań noszących znamion mobbingu. Ze względu na szeroką definicję tego pojęcia ocena zachowań nie zawsze jest jednoznaczna.

Definicja mobbingu

Zgodnie z przepisami prawa pracy za mobbing uznaje się wszelkie działania lub zachowania, które dotyczą pracownika lub są przeciwko niemu skierowane i wywołują zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodują lub mają na celu poniżenie, ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub eliminację z zespołu pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Pojęcie mobbingu jest więc dosyć szerokie i przy ocenie zjawiska brane są pod uwagę przede wszystkim aspekty psychologiczne. Zachowania polegajże np. na nękaniu, zastraszaniu należy rozpatrywać w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Nie ma zatem możliwości wskazania minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu. Ocena zachowania zawsze powinna opierać się jednak na obiektywnych kryteriach.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Ma to szczególne znaczenie dowodowe. Zgodnie z postanowieniem SN z dnia 24 maja 2005 roku (sygn. II PK 33/05) w zakresie zarzutu podejmowania przez pracodawcę mobbingu, to na pracowniku spoczywa obowiązek dowodowy w zakresie wskazania okoliczności, które uzasadniały roszczenie oparte na tych zarzutach. Dopiero wykazanie przez niego okoliczności pozwala na przerzucenie na pracodawcę obowiązku przeprowadzenia dowodu przeciwnego.

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi

Ustawodawca określa, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, co ma ścisły związek również z obowiązkiem poszanowania godności i dóbr osobistych pracownika. Można zatem stwierdzić, że odpowiedzialność za działania innych pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy, a których zachowania noszą znamiona mobbingu ponosi podmiot zatrudniający.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciwdziałanie mobbingowi, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego polega na starannym działaniu, którego przejawem są między innymi szkolenia pracowników, informowanie o niebezpieczeństwie, konsekwencjach mobbingu, a także wdrażanie skutecznych procedur mających na celu wykrywanie i zakończenie tego zjawiska. Wykazanie podjęcia realnych działań, potencjalnie skutecznych pozwala na uwolnienie się pracodawcy od odpowiedzialności.

Polecamy także: Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy?

Uprawnienie pracownika

Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia może domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

W przypadku, gdy pracownik na skutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę może domagać się odszkodowania, którego wysokość będzie nie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Podstawą dochodzenia odszkodowania jest uprzednie złożenie pisemnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy wraz z podaniem przyczyny.
Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 2 października 2009 roku (sygn. II PK 105/09) nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę z powodu lobbingu nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń z tytułu wyrządzonej szkody na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Staż pracy: Od razu 26 dni urlopu dla rolnika. Żeby rolnik był traktowany jak inni pracownicy

To zaświadczenie jest ważne dla pracowników etatowych, którzy w przeszłości pracowali w gospodarstwach rolnych. Taka osoba zaczynając pracę etatową np. w wieku 30 lat, miałaby prawo tylko do 10 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy inny kolega w pracy w wieku 30 lat ma (w praktyce) prawo do 26 dni urlopu rocznie (lata studiów przeliczają się na prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

8 tys. zł: nowa nagroda Ministra Edukacji dla nauczycieli [ruszyły wypłaty w 2024 r.]

W 2024 r. nauczyciele mogą dostać i dostają naprawdę wysokie nagrody, bo aż 8 tys. zł brutto na osobę. Minister Edukacji przyznała już taką kwotę (oczywiście brutto) części nauczycielom. Dlaczego? Minister Edukacji może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, spełniającemu kryteria określone w rozporządzaniu w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w tym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, działania innowacyjne, nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i podejmuje działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

REKLAMA