REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobbing w zakładzie pracy i jego konsekwencje

Roksana Kuźma
Mobbing. /Fot. Fotolia
Mobbing. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wzrastająca świadomość pracowników dotyczącą ich praw i obowiązków powoduje, że coraz częstszym zarzutem podejmowanym w stosunku do pracodawcy jest dopuszczanie się działań noszących znamion mobbingu. Ze względu na szeroką definicję tego pojęcia ocena zachowań nie zawsze jest jednoznaczna.

Definicja mobbingu

Zgodnie z przepisami prawa pracy za mobbing uznaje się wszelkie działania lub zachowania, które dotyczą pracownika lub są przeciwko niemu skierowane i wywołują zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodują lub mają na celu poniżenie, ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub eliminację z zespołu pracowników.

Autopromocja

Pojęcie mobbingu jest więc dosyć szerokie i przy ocenie zjawiska brane są pod uwagę przede wszystkim aspekty psychologiczne. Zachowania polegajże np. na nękaniu, zastraszaniu należy rozpatrywać w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Nie ma zatem możliwości wskazania minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu. Ocena zachowania zawsze powinna opierać się jednak na obiektywnych kryteriach.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Ma to szczególne znaczenie dowodowe. Zgodnie z postanowieniem SN z dnia 24 maja 2005 roku (sygn. II PK 33/05) w zakresie zarzutu podejmowania przez pracodawcę mobbingu, to na pracowniku spoczywa obowiązek dowodowy w zakresie wskazania okoliczności, które uzasadniały roszczenie oparte na tych zarzutach. Dopiero wykazanie przez niego okoliczności pozwala na przerzucenie na pracodawcę obowiązku przeprowadzenia dowodu przeciwnego.

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi

Ustawodawca określa, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, co ma ścisły związek również z obowiązkiem poszanowania godności i dóbr osobistych pracownika. Można zatem stwierdzić, że odpowiedzialność za działania innych pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy, a których zachowania noszą znamiona mobbingu ponosi podmiot zatrudniający.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciwdziałanie mobbingowi, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego polega na starannym działaniu, którego przejawem są między innymi szkolenia pracowników, informowanie o niebezpieczeństwie, konsekwencjach mobbingu, a także wdrażanie skutecznych procedur mających na celu wykrywanie i zakończenie tego zjawiska. Wykazanie podjęcia realnych działań, potencjalnie skutecznych pozwala na uwolnienie się pracodawcy od odpowiedzialności.

Polecamy także: Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy?

Uprawnienie pracownika

Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia może domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

W przypadku, gdy pracownik na skutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę może domagać się odszkodowania, którego wysokość będzie nie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Podstawą dochodzenia odszkodowania jest uprzednie złożenie pisemnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy wraz z podaniem przyczyny.
Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 2 października 2009 roku (sygn. II PK 105/09) nierozwiązanie przez pracownika umowy o pracę z powodu lobbingu nie stanowi przeszkody dochodzenia roszczeń z tytułu wyrządzonej szkody na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Obiekt
    2023-03-11 20:49:39
    W mojej ocenie osoby, które dopuściły się mobbingu, a niestety doświadczyłam to na własnej skórze uważały, że muszą tak postępować. Podnosiły one w ten sposób swoją wartość i ocenę. Uważały że są silne, była to demonstrowały przede wszystkim władzy. W pierwszym przypadku zaczęło się niewinnie i chodziło o sprawy poza zawodowe. Miałam bawić jakiegoś wygłodniałego typa, a skoro odmówiłam to się zaczęła nagonka i mściwe prześladowanie. Została w to wciągnięta jeszcze jedna osoba, ponieważ w jej ocenie byłam zbyt silna i robiła wszystko aby mnie zdyskredytować. Wszyscy biernie się przyglądali, a niektórzy zauważyli dla siebie szansę. Następnie zostałam relegowana do innego oddziału i tam nastąpiła kontynuacja przez zwierzchnika (ta pani była histeryczna, niekompetentna, ale nie miało to żadnego znaczenia w tej organizacji wówczas). W efekcie były próby zwolnienia z uwagi na tzw." brak zaufania", aż wreszcie sama złożyłam wypowiedzenie. Znalazłam pracę i odczułam ulgę, jednakże okazało się że te osoby wydzwaniały do nowego miejsca pracy i skoro merytorycznie nic nie można było zarzucić to obmawiały mnie prywatnie, oczywiście stek oszczerstw i kłamstw zaskakiwał. A po latach dowiedziałam się jeszcze, że rozpuszczali kłamliwe plotki, które były powielane i przetrwały do dnia dzisiejszego. Tak kończy osoba która jednak jest silna i szuka wyjścia z tej podłej sytuacji. Dochodzę do wniosku, że ówcześni menadżerowie to zwykli nieudacznicy i patałachy, jednak trzymali się w grupie, wspomagali się w głupocie i popierali, a swoją władzę prezentowali również na zewnątrz, bo docierali nawet do konkurencyjnej firmy poprzez swoich znajomych i męża jednej z Pań. Przyjemność z gnębienia i podbudowanie swojego chorego ego było ważniejsze niż humanitaryzm. W latach 2005 - 2007 mimo, że szukałam pomocy i również prawnej jej nie było, a jednym momencie z najlepszego pracownika stałam się najgorszym, tak było to przedstawiane mimo, że dowody raczej wskazywały na coś zupełnie innego, nie miało to jednak żadnego znaczenia. W mojej ocenie zbiór nieudaczników pseudo menadżerów, ludzi prymitywnych i psychopatów na usługach obcego kapitału. Mam nadzieję, że obecnie mamy już wiedzę na ten temat, a zmowa milczenia i piętnowanie takich postaw powinno być normą. Trzeba odpowiednio kształcić w tym zakresie i sprawdzać, muszą być stworzone praktyczne mechanizmy wyłapujące takie postawy. Do dnia dzisiejszego przechowuję dowody na ten temat, i w efekcie będę chciała to opisać chociaż na kilkanaście lat wyparłam to ze swojego umysłu. Wierzcie mi że wspomnienie o tym jest równie bolesne dzisiaj, a wówczas po tych doświadczeniach czułam się jak po zbiorowym gwałcie. To poczucie niesprawiedliwości i braku pomocy jest doprawdy nie do zniesienia. A dodatkowo świadomość, że ci ludzie żyją sobie zadowoleni z siebie, spotykają się i wspierają nawzajem mimo, że wiedzą co robili i pewnie do dnia dzisiejszego powielają te same zachowania, zmienia się jedynie obiekt.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

REKLAMA

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

REKLAMA

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

REKLAMA