REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rodzice dzieci do lat 4 i 8 na preferencyjnych zasadach mogą starać się o pracę zdalną. Ile dni pracy zdalnej przysługuje rodzicom małych dzieci? Czy możliwa jest odmowa pracodawcy, kiedy wniosek składa pracownik wychowujący dziecko do ukończenia 4 roku życia?
Rodzicom dzieci do lat 4 przysługuje szczególne uprawnienie do wnioskowania o pracę zdalną? Artykuł zawiera wzór wniosku do druku w formacie Word doc oraz pdf zgodny z aktualnymi przepisami. Podstawa prawna to art. 6719§ 6 Kodeksu pracy.
Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?
Co do zmian w Kodeksie pracy na 2025 r. zapowiedzi jest bardzo dużo i propozycji też, ale co do wielu nie ma 100% pewności, że zaczną obowiązywać w 2025 r. Zresztą propozycje te dot. ogólnie prawa pracy, zatem nie tylko KP ale ustaw z nim związanych. Przyglądamy się więc najważniejszym projektom.
REKLAMA
W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?
1 października 2024 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Ma on ułatwić łączenie opieki nad dziećmi z aktywnością zawodową. Kiedy rodzice otrzymają pierwsze wypłaty świadczeń?
Co do zasady – ochrona trwałości stosunku pracy pracownika przebywającego na urlopie związanym z rodzicielstwem (w tym m.in. na urlopie macierzyńskim), kończy się wraz z chwilą powrotu tego pracownika do pracy. Nie zawsze jednak wypowiedzenie pracodawcy, złożone pierwszego dnia po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego, będzie uzasadnione. Istnieje również jeden skuteczny sposób na definitywne wyeliminowanie ryzyka zwolnienia z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego.
W 2026 r., w związku z planowanym zrównaniem wynagrodzenia zasadniczego z minimalnym wynagrodzeniem za pracę – wiele pracowników czeka podwyżka wynagrodzenia. Dodatki do wynagrodzenia, mają stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementem pozwalającym pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Ustalane rokrocznie minimalne wynagrodzenie za pracę, ma natomiast osiągać poziom 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. To tylko niektóre zmiany, wynikające z projektu zupełnie nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
REKLAMA
Oprócz zwykłego wynagrodzenia pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku zmieni się 1 października br.
Koniec sztywnych godzin pracy w urzędach. Elastyczne zasady ustalania rozkładu i wymiaru czasu pracy w urzędach staną się rzeczywistością. Rząd pracuje nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia.
Do końca września pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają czas na przekazanie drugiej raty odpisów na ten fundusz. Do tego dnia należy przekazać na konto zfśs niewpłaconą w pierwszej racie część odpisów i zwiększenia fakultatywne.
Czy 8 września 2024 to niedziela handlowa? Czy we wrześniu jest niedziela handlowa? Kiedy najbliższa niedziela handlowa? Co z niedzielami handlowymi w 2025?
Nowe formularze zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego obowiązują od 1 września 2024 r. Zaktualizowane kody będą miały zastosowanie do wypełniania dokumentów rozliczeniowych dotyczących okresu od 1 grudnia 2024 r. składanych od stycznia 2025 r.
Urlop na żądanie zawsze sprawiał problemy z interpretacją przepisów. Mają z tym kłopot zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Zwykle problemy dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Także sposób udzielania tego urlopu powodował nieporozumienia.
Latem aż 37% zwolnień lekarskich wykorzystywanych jest nieprawidłowo. Ubezpieczeni robią remonty, wyjeżdżają na wakacje. Tymczasem państwo i pracodawcy ponoszą niezwykle wysokie koszty związane z absencją chorobową pracowników. Istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie zwolnień lekarskich. Czas na zmianę przepisów?
Na wpłatę powitalną w PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) niekiedy trzeba trochę poczekać. Co jeśli wpłata nue dotarła w sierpniu 2024 roku? Kiedy dostanę pierwszą wpłatę? Jakie warunki trzeba spełnić i jaki jest czas oczekiwania?
W rencie wdowiej nikt nie zastanowił się nad pokrzywdzeniem przez nowe przepisy wdowców. Mogą wnioskować o rentę wdowią, gdy stracili żonę w wieku 60 lat (i późniejszym). Jest to limit wyższy o 5 lat niż dla wdów (tu jest 55 lat). To rozwiązanie wywołało burzliwe dyskusje w Internecie osób zainteresowanych rentą. I pytanie o możliwość nowelizacji nowych przepisów (pod kątem limitu lat składkowych osoby zmarłej).
Polskich pracowników cechuje niska samoocena. Brak wiary we własne kompetencje i możliwości utrudnia drogę do kariery niemal co drugiemu zatrudnionemu. Co grosza – objawia się w psychice: zamiast cieszyć się z sukcesów, sami powątpiewamy w to czy są one zasłużone.
Do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie na wyprawki szkolne w ramach programu Dobry Start. Świadczenie przysługuje na każde uczące się dziecko od 7 do 20 lat. Jednak jeżeli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, to świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia.
Od 1 września 2024 r. zmniejszyło się wynagrodzenie pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. Mniejsze jest także wynagrodzenie młodocianych w trakcie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
ZUS informuje, że w 2024 roku tzw. czternastka zostanie wypłacona emerytom i rencistom we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej już pod koniec sierpnia. W 2024 r. tzw. czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Jakie kwoty będą wypłacone?
Znanych jest już około 8 tysięcy chorób rzadkich ich lista stale rośnie. Ministerstwo Zdrowia opracowało i wdraża „Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025". Choroba rzadka to choroba, która występuje z częstością niższą niż 1 na 2000 osób (5 na 10 000 osób) w populacji europejskiej. Plan zawiera rozwiązania, których celem jest poprawa sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi i ich rodzin. Plan przewiduje kompleksową i skoordynowaną opiekę zdrowotną.
150% dodatek motywacyjny dla nauczycieli 6 szkół warszawskich (modułowy program kształcenia zawodowego). Skorzystają też dyrektorzy szkół, w których prowadzone jest takie kształcenie. Obecnie jest ono realizowane w sześciu stołecznych szkołach kształcących w zawodzie. Wysokość tego dodatku (korzystna dla nauczycieli) stoi w opozycji do 5% podwyżki dla nauczycieli w 2025 r. To informacja z wczoraj. Przekazał ją Minister Finansów A. Domański.
Prawo do urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu, podobnie jak prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Ile wynosi okres przedawnienia tych roszczeń? Jak należy liczyć go liczyć?
Projekt przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców z zastrzeżeniami. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi mają zastrzeżenia dotyczące projektu o zatrudnianiu cudzoziemców.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w końcu czerwca w ZUS było zarejestrowanych ponad 1,16 mln obcokrajowców. Oznacza to wzrost o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. W ogólnej liczbie ubezpieczonych obcokrajowcy stanowili 7,1 proc.
Praca zdalna dla osób niepełnosprawnych. To zagadnienie, którym jakiś czas temu zajął się Resort Pracy oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Przyglądamy się odpowiedzi na petycję osoby niepełnosprawnej oraz odpowiadamy na wątpliwe pytania, m.in. w zakresie roszczenia do sądu pracy o pracę zdalną oraz sytuację rodziców i członków osób - które muszą opiekować się osobami z niepełnosprawnościami.
Od 1 września 2024 r. zwiększył się krąg osób uprawnionych do świadczenia kompensacyjnego. Do uzyskania tego świadczenia muszą być spełnione warunki dotyczące wieku, stażu ubezpieczeniowego i rozwiązania stosunku pracy.
Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. funkcjonowało tzw. okno transferowe pozwalające ubezpieczonym decydować, czy część ich składki emerytalnej ma trafić na subkonto w ZUS, czy do wybranego OFE. W tej edycji okna transferowego do ZUS wypłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji.
Podwyżki w 2025 r. dla całej sfery budżetowej, w tym wynagrodzenia nauczycieli, wyniosą 5 proc. – poinformował minister finansów Andrzej Domański w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. W środę rząd przejął projekt budżetu państwa na 2025 r. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów pytany był o to, o ile wzrosną w przyszłym roku wynagrodzenia nauczycieli. Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost o 10 proc.
"Pakiet dla całej sfery budżetowej, podwyżki dla nauczycieli wyniosą 5 proc." – odpowiedział minister Domański.
Minister finansów: wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 5 %. Podwyżki w 2025 r. dla całej sfery budżetowej, w tym wynagrodzenia nauczycieli, wyniosą 5 proc. – poinformował minister finansów Andrzej Domański w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu
Ile godzin pracy w 2025? Jak ustalić czas pracy w 2025? Jak wypadają święta w 2025? Ile godzin pracy w 2025? Jakie dni wolne 2025? Kiedy przypada Majówka 2025? Skrócony czas pracy: czy będzie obowiązywał już w 2025?
Gdzie złożyć wniosek aktywny rodzic? Jak złożyć wniosek aktywny rodzic? Kto wypłaca aktywny rodzic? Kiedy złożyć wniosek aktywny rodzic?
Z tytułu zatrudniania pracownika niepełnosprawnego pracodawcy przysługuje comiesięczne dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca wszystkich ubezpieczonych i świadczeniobiorców do korzystania z aplikacji mobilnej mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS.
Pamięć o jakimś konkretnym wydarzeniu lokuje się w mózgu w kilku równoległych kopiach – utrwalanych, modyfikowanych albo kasowanych po jakimś czasie. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria). Naukowcy uważają, że to, nasze zmieniające się wspomnienia pomagają nam dokonywać właściwych wyborów na przyszłość w zmieniającym się świecie.
8 na 10 kandydatów woli wiedzieć o odrzuceniu CV niż pozostać bez odpowiedzi od pracodawcy. Taka informacja, mimo że negatywna, pozwala ruszyć dalej z procesem poszukiwania pracy. Jakie są wyniki badania w ramach kampanii "Nikt nie powinien być w zawieszeniu, kiedy wysyła CV i czeka na odpowiedź"?
Kościół upiera się przy tym, aby były dwie lekcje religii także w 2025 r., gdyż konkordat przekazał Watykanowi (jako państwu) prawo do określania programu lekcji religii. Jeżeli ten program wymaga dwóch godzin, to - zdaniem strony kościelnej w tym sporze - powinny być w szkole dwie lekcje religii (tygodniowo). Min. edukacji B. Nowacka chce od 1 września 2025 r. ograniczyć lekcję religii do jednej (tygodniowo). Jedna lekcja ma być w szkole i ewentualnie druga w salach katechetycznych (nie wiadomo na czyj koszt?).
Czy 1 września 2024 to niedziela handlowa? Czy we wrześniu jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy najbliższa niedziela handlowa? Okazuje się, że ceny artykułów szkolnych w wakacje poszły w górę o 6,2% rdr.
Minimalne wynagrodzenie za pracę będzie ustalane na nowych zasadach. Jak będzie liczone wynagrodzenie zasadnicze? Co się zmieni? Projekt ws. minimalnego wynagrodzenia za pracę został skierowany do konsultacji.
Za kilka dni, 1 września 2024 r., zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. Zmieni się także wysokość obowiązkowej wpłaty na PFRON. To skutek zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2024 r.
Trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa wdroży do polskiego prawa dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Co zmieni nowa ustawa?
Zgodnie z art. 229 § 4 KP pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Tak więc kiedy należy przeprowadzić kontrolne badania lekarskie pracowników?
Zgodnie z art. 229 § 4 KP pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Tak więc kiedy należy przeprowadzić kontrolne badania lekarskie pracowników?
MEN skierował do min. finansów A. Domańskiego wniosek o podwyżkę 10% średnich pensji nauczycieli. Nauczyciele nie są zadowoleni bo pensja rzeczywiście wpływająca na ich konta, to nie jest pensja średnia. W 2025 r. nauczyciel z pensją 5500 zł brutto nie otrzyma 550 zł.
MOPS na stronach internetowych informują o aktualnej procedurze załatwienia przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Załatwić to można poprzez wniosek do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Z końcowej daty ważności 30 września 2024 r. możliwe jest przedłużenie orzeczenia do 30 marca 2025 r.
Jaka może być najwyższa temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Jakie kary grożą pracodawcy za wysoką temperaturę w pracy? Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Główny Inspektor Pracy współpracuje w tym zakresie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wynagrodzenie chorobowe po urlopie macierzyńskim. Ile? Powstaje to pytanie, ponieważ nasze czytelniczki zastanawiają się: "Czy po urlopie macierzyńskim mogą iść na L4?".
27 sierpnia br. Rada Ministrów przyjmie projekt budżetu na 2025 rok. Informację przekazał minister finansów Andrzej Domański. Dowiemy się, czy zapowiedziana podwyżka o 4,1% dla budżetówki (wypowiedzi premiera pod koniec czerwca) zostanie zwiększona do 7% (o takiej podwyżce informują związkowcy). I o ile mniej otrzymają nauczyciele niż oczekiwane przez nich 15%.
REKLAMA