REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30 marca 2025 r. zmiana czasu na letni powoduje mniejszą liczbę godzin pracy. Jak to rozliczyć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zmiana czasu na letni 2024
Niedziela 30 marca 2025 r. zmiana czasu na letni - jak rozliczać mniejszą liczbę godzin pracy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana czasu na letni zawsze następuje w marcu. W tym roku przestawiamy zegarki w niedzielę 30 marca. Czy w przyszłości nie będzie zmiany czasu? Czy krótsza praca w nocy zmiany czasu oznacza niższe wynagrodzenie? Jak to rozliczyć?
rozwiń >

Zmiana czasu na letni 2025

Art. 3 ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski mocą rozporządzenia. Dokładne daty zmiany czasu podaje się na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego, od kiedy zaczyna się lub kończy czas letni. Premier bierze pod uwagę istniejące już standardy międzynarodowe. 

REKLAMA

Ostatnie rozporządzenie dotyczy lat 2022-2026. Jest to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026

Niedziela 30 marca 2025 r. - zmiana czasu na letni

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje każdego roku z końcem sezonu zimowego. Już niedługo przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Kiedy zmieniamy czas? Zawsze czas z zimowego na letni przestawiamy w ostatni weekend marca. Zmiana czasu na letni w 2025 roku będzie więc miała miejsce dnia 30 marca. 30 marca 2025 roku to niedziela. Nie zapomnijmy przestawić zegarków.

Zgodnie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem czas letni środkowoeuropejski wprowadza się w następujących dniach:

  • 2022 r. – dnia 27 marca,
  • 2023 r. – dnia 26 marca,
  • 2024 r. – dnia 30 marca,
  • 2025 r. – dnia 30 marca,
  • 2026 r. – dnia 29 marca.

O której godzinie przestawiamy czas z zimowego na letni?

Jak przestawiamy zegarki na czas letni? Otóż zmiana czasu polega na dodaniu jednej godziny do przodu w nocy z 29 na 30 marca 2025 roku. Przestawianie czasu następuje o godzinie 2:00 w nocy na godzinę 3:00 czyli, jak już zostało wspomniane, jedną godzinę do przodu. Noc będzie krótsza o jedną godzinę, a więc śpimy krócej i wcześniej wstajemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
zmiana czasu na letni 2024 31 marca przestawiamy zegarki kiedy

 

Przestawianie zegarków z 2 na 3 w nocy - 30 marca 2025 r.

ShutterStock

Ważne

Zmiana czasu na letni następuje w nocy z 29 na 30 marca 2025 roku (niedziela). Zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00.

Od kiedy zmieniamy czas w Polsce?

Po raz pierwszy w Polsce zmiana czasu była stosowana w okresie międzywojennym. Następnie wprowadzano ją z przerwami na okresy: 1946-1949, 1957-1964. Natomiast od 1977 r. aż do dnia dzisiejszego czas zmieniamy nieustannie. Dlaczego wprowadzono zmiany czasu? Uzasadnieniem było jak najefektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego w czasie dnia oraz oszczędność energii elektrycznej.

Czy zmiana czasu będzie zniesiona?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Dyskusje na temat odejścia od zmiany czasu w Unii Europejskiej zostały zawieszone w czasie pandemii covid-19. W 2019 r. informowano, że PE posiadał plan odchodzenia od zmian czasu w państwach członkowskich UE już od 2021 r. Jednak w 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystosowało komunikat o tym, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Pewne jest więc, że do 2026 r. zmiana czasu w Polsce będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach.

Polecamy: Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Zmiana czasu a mniejsza liczba godzin pracy

Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy? Zatrudnieni w nocy wykonują de facto o jedną godzinę miej pracy niż wynika to z harmonogramu czasu pracy. Jak więc należy rozliczać takie przypadki?

Przestawiając czas z zimowego na letni w nocy z 29 na 30 marca z godziny 2:00 na 3:00, dochodzi do nieprzepracowania przez pracownika pełnego wymiaru czasu pracy. Praca tej nocy będzie krótsza o 1 godzinę. Taka sytuacja nie została wprost rozwiązana przepisami prawa pracy. Uznaje się, że nie powinna ona mieć wpływu na wynagrodzenie pracownika określane stałą stawką miesięczną. Jest to bowiem przestój w pracy niewynikający z winy pracownika. Pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy. Nawet jeśli jest wynagradzany stawką godzinową, powinien otrzymać wypłatę za pełen wymiar czasu pracy w danym dniu i okresie rozliczeniowym. W praktyce zdarza się, że pracodawcy za tę nieprzepracowaną godzinę wypłacają pracownikom na podstawie art. 81 kodeksu pracy wynagrodzenie przestojowe.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

REKLAMA

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

REKLAMA

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

REKLAMA