REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CBOS: rynek pracy w marcu 2025 r. Najtrudniej w prywatnym rolnictwie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
cbos rynek pracy 2025 marzec najgorsza sytuacja gospodarstwa rolna prywatne
CBOS: rynek pracy marzec 2025 - najgorsza sytuacja w prywatnych gospodarstwach rolnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z badania CBOS wynika, że w marcu 2025 r. najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy występuje w prywatnym rolnictwie. Osoby zatrudnione w prywatnych gospodarstwach rolnych najgorzej oceniają miejsce pracy pod kątem stabilizacji. Czy sytuacja zmieni się w ciągu roku?

rozwiń >

Rynek pracy w marcu 2025

W marcu nastroje na rynku pracy są podobne jak w lutym. Dominują oceny pozytywne sytuacji w zakładach pracy i na lokalnych rynkach pracy. W prognozach sytuacji zakładów pracy przeważa przekonanie o stabilizacji – wynika z sondażu CBOS.

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej połowie marca 63 proc. respondentów CBOS pracujących zarobkowo dobrze oceniało sytuację w swoim miejscu pracy, w tym 10 proc. oceniło ją jako bardzo dobrą, a 53 proc. jako dobrą. 23 proc. badanych określiło ją jako ani dobrą, ani złą. 12 proc. oceniło ją źle, w tym 10 proc. jako złą, a 2 proc. jako bardzo złą. 2 proc. nie odpowiedziało na to pytanie.

Oceny sytuacji w zakładach pracy są niemal takie same jak w lutym. Nie zmienił się odsetek ocen pozytywnych, o 2 p. proc. zmniejszyła się grupa twierdzących, że jest ona ani dobra, ani zła, a po punkcie procentowym przybyło oceniających, że jest ona zła i unikających zajęcia stanowiska w tej kwestii.

Praca w prywatnym rolnictwie

Oceny sytuacji w zakładach pracy najbardziej różnicuje sektor gospodarki, w którym pracują badani. Sytuację w swoim miejscu pracy wyraźnie gorzej niż pozostali respondenci postrzegają pracujący w prywatnym rolnictwie. Najczęściej uważają ja za ani dobrą, ani złą. Wśród pracujących poza prywatnym rolnictwem wyraźnie dominują oceny pozytywne.

Sytuacja na rynku pracy w 2025 r. się nie zmieni

REKLAMA

Tak jak w poprzednich miesiącach w pierwszej połowie marca 56 proc. pracujących zarobkowo wyrażało przekonanie, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni. 24 proc. przewiduje jej poprawę, a 14 proc. jej pogorszenie. Spodziewający się zmian na ogół nie sądzą, że będą one duże: zdecydowaną poprawę przewiduje 4 proc. badanych, a zdecydowane pogorszenie – 2 proc. Odpowiedzi trudno powiedzieć wybrało 6 proc. badanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W porównaniu z lutym po 2 p. proc. zwiększyły się odsetki optymistów i pesymistów, a o 3 p. proc. zmniejszyła się grupa uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscu pracy pozostanie bez zmian. W marcu, tak jak w lutym, prognozy dotyczące sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku najbardziej różnicuje postrzeganie stanu aktualnego. Im lepsze oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy, tym większy odsetek spodziewających się jej poprawy, a im są one gorsze, tym bardziej pesymistyczna wizja przyszłości.

Najgorsze nastroje w prywatnych gospodarstwach rolnych

Prognozy rozwoju sytuacji w zakładach pracy różnicuje też sektor gospodarki, w którym pracują badani. W marcu najczęściej optymistycznie patrzą w przyszłość swoich zakładów pracy pracownicy sektora prywatnego poza rolnictwem i spółek właścicieli prywatnych i państwa. Tak jak poprzednio na tle pozostałych respondentów najwyższym odsetkiem pesymistów i najniższym udziałem optymistów wyróżniają się pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych.

Bezpieczeństwo zatrudnienia - marzec 2025

Jak zauważa CBOS, czwarty miesiąc poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia utratą obecnej pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W marcu 75 proc. pracujących zarobkowo nie bierze pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp., czyli tyle samo co lutym. Z utratą pracy liczy się 22 proc. (wzrost o p. proc.)

Z analiz statystycznych wynika, że w marcu ponownie poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia utratą pracy wiąże się przede wszystkim z oceną sytuacji w zakładzie pracy. Im gorsze oceny, tym wyższy odsetek liczących się z możliwością utraty pracy. Wśród pozostałych respondentów poważne obawy o możliwość utraty pracy wyrażane są znacznie rzadziej. Utratę obecnej pracy za zdarzenie mało prawdopodobne najczęściej uznają respondenci dobrze oceniający sytuację w swoim zakładzie pracy.

CBOS: sytuacja na lokalnych rynkach pracy

Ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy także jest zbliżona do lutowej. W pierwszej połowie marca 67 proc. badanych (tyle samo co w lutym) było zdania, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, a 23 proc. (spadek o 2 p. proc.) uważa, że jest to trudne lub całkowicie niemożliwe. 10 proc. nie udzieliło odpowiedzi.

Opinie o możliwości znalezienia pracy w okolicy miejsca zamieszkania istotnie różnicuje wielkość miejscowości, w której mieszkają badani. W marcu najgorzej ze wszystkich oceniają ją mieszkańcy najmniejszych miast. Najlepsze perspektywy – zdaniem badanych – stwarza rynek pracy w największych miastach. Postrzeganie sytuacji na lokalnych rynkach pracy wyraźnie różnicuje też poziom wykształcenia respondentów.

Najtrudniej znaleźć pracę osobom z wykształceniem zasadniczym zawodowym

W marcu najczęściej na poważne trudności z dostępnością miejsc pracy w okolicy miejsca zamieszkania wskazują osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a najczęściej możliwość znalezienia pracy w swojej okolicy dostrzegają badani z wyższym wykształceniem. Biorąc pod uwagę grupy społeczno-zawodowe lepiej niż pozostali badani sytuację na lokalnych rynkach pracy oceniają kierownicy i specjaliści z wyższym wykształceniem. Najgorzej – robotnicy niewykwalifikowani. Lepiej sytuację na lokalnych rynkach pracy oceniają mężczyźni niż kobiety.

Badanie CBOS - marzec 2025

Badanie zrealizowano od 6 do 16 marca 2025 r. na próbie liczącej 1047 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał jedną z metod badania: 62,3 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,6 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 14,1 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA