REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CBOS: rynek pracy w marcu 2025 r. Najtrudniej w prywatnym rolnictwie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
cbos rynek pracy 2025 marzec najgorsza sytuacja gospodarstwa rolna prywatne
CBOS: rynek pracy marzec 2025 - najgorsza sytuacja w prywatnych gospodarstwach rolnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z badania CBOS wynika, że w marcu 2025 r. najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy występuje w prywatnym rolnictwie. Osoby zatrudnione w prywatnych gospodarstwach rolnych najgorzej oceniają miejsce pracy pod kątem stabilizacji. Czy sytuacja zmieni się w ciągu roku?
rozwiń >

Rynek pracy w marcu 2025

W marcu nastroje na rynku pracy są podobne jak w lutym. Dominują oceny pozytywne sytuacji w zakładach pracy i na lokalnych rynkach pracy. W prognozach sytuacji zakładów pracy przeważa przekonanie o stabilizacji – wynika z sondażu CBOS.

REKLAMA

W pierwszej połowie marca 63 proc. respondentów CBOS pracujących zarobkowo dobrze oceniało sytuację w swoim miejscu pracy, w tym 10 proc. oceniło ją jako bardzo dobrą, a 53 proc. jako dobrą. 23 proc. badanych określiło ją jako ani dobrą, ani złą. 12 proc. oceniło ją źle, w tym 10 proc. jako złą, a 2 proc. jako bardzo złą. 2 proc. nie odpowiedziało na to pytanie.

Oceny sytuacji w zakładach pracy są niemal takie same jak w lutym. Nie zmienił się odsetek ocen pozytywnych, o 2 p. proc. zmniejszyła się grupa twierdzących, że jest ona ani dobra, ani zła, a po punkcie procentowym przybyło oceniających, że jest ona zła i unikających zajęcia stanowiska w tej kwestii.

Praca w prywatnym rolnictwie

Oceny sytuacji w zakładach pracy najbardziej różnicuje sektor gospodarki, w którym pracują badani. Sytuację w swoim miejscu pracy wyraźnie gorzej niż pozostali respondenci postrzegają pracujący w prywatnym rolnictwie. Najczęściej uważają ja za ani dobrą, ani złą. Wśród pracujących poza prywatnym rolnictwem wyraźnie dominują oceny pozytywne.

Sytuacja na rynku pracy w 2025 r. się nie zmieni

Tak jak w poprzednich miesiącach w pierwszej połowie marca 56 proc. pracujących zarobkowo wyrażało przekonanie, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni. 24 proc. przewiduje jej poprawę, a 14 proc. jej pogorszenie. Spodziewający się zmian na ogół nie sądzą, że będą one duże: zdecydowaną poprawę przewiduje 4 proc. badanych, a zdecydowane pogorszenie – 2 proc. Odpowiedzi trudno powiedzieć wybrało 6 proc. badanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W porównaniu z lutym po 2 p. proc. zwiększyły się odsetki optymistów i pesymistów, a o 3 p. proc. zmniejszyła się grupa uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscu pracy pozostanie bez zmian. W marcu, tak jak w lutym, prognozy dotyczące sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku najbardziej różnicuje postrzeganie stanu aktualnego. Im lepsze oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy, tym większy odsetek spodziewających się jej poprawy, a im są one gorsze, tym bardziej pesymistyczna wizja przyszłości.

Najgorsze nastroje w prywatnych gospodarstwach rolnych

Prognozy rozwoju sytuacji w zakładach pracy różnicuje też sektor gospodarki, w którym pracują badani. W marcu najczęściej optymistycznie patrzą w przyszłość swoich zakładów pracy pracownicy sektora prywatnego poza rolnictwem i spółek właścicieli prywatnych i państwa. Tak jak poprzednio na tle pozostałych respondentów najwyższym odsetkiem pesymistów i najniższym udziałem optymistów wyróżniają się pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych.

Bezpieczeństwo zatrudnienia - marzec 2025

Jak zauważa CBOS, czwarty miesiąc poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia utratą obecnej pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W marcu 75 proc. pracujących zarobkowo nie bierze pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp., czyli tyle samo co lutym. Z utratą pracy liczy się 22 proc. (wzrost o p. proc.)

Z analiz statystycznych wynika, że w marcu ponownie poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia utratą pracy wiąże się przede wszystkim z oceną sytuacji w zakładzie pracy. Im gorsze oceny, tym wyższy odsetek liczących się z możliwością utraty pracy. Wśród pozostałych respondentów poważne obawy o możliwość utraty pracy wyrażane są znacznie rzadziej. Utratę obecnej pracy za zdarzenie mało prawdopodobne najczęściej uznają respondenci dobrze oceniający sytuację w swoim zakładzie pracy.

CBOS: sytuacja na lokalnych rynkach pracy

Ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy także jest zbliżona do lutowej. W pierwszej połowie marca 67 proc. badanych (tyle samo co w lutym) było zdania, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, a 23 proc. (spadek o 2 p. proc.) uważa, że jest to trudne lub całkowicie niemożliwe. 10 proc. nie udzieliło odpowiedzi.

Opinie o możliwości znalezienia pracy w okolicy miejsca zamieszkania istotnie różnicuje wielkość miejscowości, w której mieszkają badani. W marcu najgorzej ze wszystkich oceniają ją mieszkańcy najmniejszych miast. Najlepsze perspektywy – zdaniem badanych – stwarza rynek pracy w największych miastach. Postrzeganie sytuacji na lokalnych rynkach pracy wyraźnie różnicuje też poziom wykształcenia respondentów.

Najtrudniej znaleźć pracę osobom z wykształceniem zasadniczym zawodowym

W marcu najczęściej na poważne trudności z dostępnością miejsc pracy w okolicy miejsca zamieszkania wskazują osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a najczęściej możliwość znalezienia pracy w swojej okolicy dostrzegają badani z wyższym wykształceniem. Biorąc pod uwagę grupy społeczno-zawodowe lepiej niż pozostali badani sytuację na lokalnych rynkach pracy oceniają kierownicy i specjaliści z wyższym wykształceniem. Najgorzej – robotnicy niewykwalifikowani. Lepiej sytuację na lokalnych rynkach pracy oceniają mężczyźni niż kobiety.

Badanie CBOS - marzec 2025

Badanie zrealizowano od 6 do 16 marca 2025 r. na próbie liczącej 1047 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał jedną z metod badania: 62,3 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,6 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 14,1 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

REKLAMA

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA