REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
najem senioralny, 2025, minister, senior
Najem Senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

Najem Senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r., tak określa ten pomysł większość seniorów, z którymi udało się porozmawiać, a którzy na co dzień zmagają się z teoretycznie trywialnym problemem, ale jakże uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie. Chodzi o to, że seniorzy często mieszkają w dawnym budownictwie, w blokach, które pozbawione są wind. Seniorzy często są osobami schorowanymi, z problemami krążenia, stawów, bioder, po zawałach. Mają problem z zejściem ze schodów a później z wejściem do własnych mieszkań (sic!). Często stoją przed wyborem czy w ogóle wychodzić z mieszkania. Nie zawsze przecież seniorzy mogą liczyć na pomoc rodziny czy sąsiadów. Owszem weszła w życie ustawa o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. usługi sąsiedzkie jako nową formę usług opiekuńczych, co realizują gminy otrzymując dofinansowanie w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów - ale to nie wszystko, to nie wystarczy. Przecież osoby starsze muszą też mieć możliwość wyjścia do innych, muszą mieć możliwość aktywizacji społecznej, wyjścia na spacer, z psem, do kościoła, na zakupy czy do kina. Wreszcie rząd postanowił im to umożliwić!

REKLAMA

Czym jest najem senioralny?

Najem senioralny to forma pomocy dla seniorów polegająca na tym, że seniorzy, ogólnie osoby starsze, mogłyby wynająć od gminy mieszkanie na parterze lub w budynku z windą w zamian za wynajęcie swojej nieruchomości gminie do zasobu komunalnego. Miałoby to dotyczyć właścicieli mieszkań od co najmniej 3. piętra, w budynkach bez wind. Propozycja wydaje się atrakcyjna, ale oczywiście ważne są szczegóły. Wiemy na ten moment tyle, że gmina będzie mogła wynajmowane mieszkanie podnajmować na zasadach obowiązujących w mieszkaniowym zasobie gminy osobom oczekującym na najem lokalu komunalnego. Tak napisano w propozycji minister ds. seniorów. Z pewnością dla seniorów będą ważne aspekty finansowa, zatem za ile gmina wynajmie mieszkanie seniora oraz czy senior musiałby ponosić dodatkowe koszty. Ważny będzie też standard mieszkania. Nie wiadomo czy senior mieszkający na 3 piętrze, chciałby przeprowadzić się mieszkania w na parterze, ale znacznie gorszych warunków. Ważna będzie też lokalizacji. W gruncie rzeczy taka transakcja musi być korzystna dla obu stron. Stąd też tak ważne są szczegóły tego pomysłu!

Minister ds. seniorów proponuje najem senioralny dla właścicieli mieszkań od 3. piętra bez wind

REKLAMA

Uszczegóławiając, informujemy, że dowiedzieliśmy się, że Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła z inicjatywą uregulowania tego najmu senioralnego. Ta propozycja została przedożona w ramach uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Już teraz podkreśla się, że to byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Miejmy nadzieje, że ten program nie będzie miał legislacyjnych haczyków, bo jak wiadomo, często seniorzy, nie są całkowicie zorientowani w regulacjach prawnych, zresztą jak nie jedna młoda osoba. Infor.pl, postara się więc dostarczyć więc jak najwięcej i jak najbardziej klarowne i jasne informacje w tym zakresie. W zakresie propozycji ustawowej podkreślono ze strony rządowej, że:

"Lokal mieszkalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy wynajmowany w ramach umowy najmu senioralnego będzie musiał umożliwiać osobom starszym swobodny dostęp, czyli będzie musiał znajdować się na parterze albo na wyższych piętrach pod warunkiem, iż budynek będzie wyposażony w windę. (...) Osoby starsze zamieszkujące we własnych mieszkaniach umiejscowionych w budynkach bez windy na co najmniej czwartej kondygnacji naziemnej (czyli co najmniej na 3 piętrze) będą mogły zawrzeć z gminą umowę najmu lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy pod warunkiem jednoczesnego wynajęcia gminie mieszkania, w którym dotychczas zamieszkiwały. Z kolei gmina będzie mogła wynajmowane mieszkanie podnajmować na zasadach obowiązujących w mieszkaniowym zasobie gminy osobom oczekującym na najem lokalu komunalnego" - napisano w propozycji minister ds. seniorów.

Najem senioralny - bez kryterium dochodowego

Co istotne dla wielu seniorów, na ten moment mówi się, że seniorzy nie będą musieli spełniać kryterium dochodowego obowiązującego w danej gminie przy takiej „standardowej” umowie najmu lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy. To ważne informacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze komentarze co do najmu senioralnego

W Internecie już wrze, co do tego pomysłu najmu senioralnego. Czytam pod artykułami takie opinie (pisownia oryginalna):

  • "Spadkobiercy Babci zastaną jej poprzednie mieszkanie zniszczone, zadlużone i z zabarykadowanymi najemcami. Nikomu tego nie życzę. PomysŁ do kitu".
  • "To pierwszy pomysł tej ministry po 1,5 roku działalności. Oczywiście nigdy nie będzie zrealizowany.".
  • "Najpierw należy coś dobrze przemyśleć a dopiero potem ogłaszać, tu ewidentnie było odwrotnie. Milczenie jest złotem Pani Minister. Może i sama idea szczytna ale zupełnie nie wykonalna.".
  • "Większość osób ,w tym wieku, w spółdzielniach ma mieszkania własnościowe (lub z aktem notarialnym). Jak pani minister "dziwnych kroków" chce się zamienić tymi mieszkaniami z gminą? Komunalne mieszkania są zazwyczaj w budynkach o bardzo niskim standardzie . A o windach na drugie,trzecie piętro można zapomnieć. Zlikwidować te kuriozalne ministerstwo.Dojenie kasy przez znajomych króliczka.".
  • "co będzie, gdy seniorowi się zemrze?! A jak będą wyglądały kwestie remontów i napraw?"
  • "Bardzo dobry pomysł. Podatnicy nie są od tego aby sponsorować komuś czyjąś własność/inwestycję. Natomiast ułatwiać "zamiany" już jak najbardziej".
  • "Czas na WINDY. Ludzie zapłacili za mieszkania właśnościowe, aby teraz cierpieć. Wstyd przed światem, aby w dobie, tak bardzo rozwiniętych technologii, winda w Polsce była luksusem."
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA