REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szukanie pracy oferta pracy rozmowa o pracę cv język angielski obcy poziom b2
Poziom języka angielskiego w ofertach pracy- b2 lub komunikatywny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Angielski na poziomie B2 - wymagania dla stażysty i prezesa

Znajomość języków obcych to w ogłoszeniach o pracy powszechne kryterium. Sam język angielski wymagany jest w połowie z ponad 85 tys. ogłoszeń, które przeanalizowała szkoła językowa Fluentbe. Jak się okazuje, najczęściej oczekiwany poziom znajomości języka angielskiego jest taki sam w ofertach dla stażystów, jak i kadry zarządzającej najwyższego szczebla.

REKLAMA

Czy to możliwe, że od stażystów wymaga się takiej samej znajomości języka angielskiego jak od menedżerów? Przegląd ponad 85 tys. ofert pracy z portali Pracuj.pl, RocketJobs.pl oraz LinkedIn, przeprowadzony przez zespół szkoły językowej online Fluentbe pokazuje, że tak. Biorąc pod uwagę wszystkie ogłoszenia, znajomość języka angielskiego była niezbędna w połowie wypadków.

język angielski w zależności od stanowiska

Język angielski w zależności od stanowiska

Źródło zewnętrzne

Na podstawie zebranych danych widać wyraźnie, że poza pracownikami fizycznymi, u których język obcy wymagany jest sporadycznie, brak znajomości angielskiego uniemożliwia aplikowanie na większość ofert, jakie pojawiają się na portalach – zauważa Miłosz Ryniecki, twórca Fluentbe, szkoły języków obcych online. – Należy też zaznaczyć, że w najatrakcyjniejszych ofertach często wymagana jest znajomość przynajmniej jeszcze jednego języka obcego – dodaje Miłosz Ryniecki.

Język angielski na poziomie B2 otwiera drogi zawodowe

W zależności od poziomu stanowiska wymagana biegłość językowa w ofertach jest różna. Choć po dokładnej analizie ponad 600 ogłoszeń okazuje się, że nie aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. W wypadku ogłoszeń, gdzie niezbędną znajomość języka wyrażono w skali CEFR – od A1 do C2, najczęściej wymagano jej na poziomie B1-B2. I nie miało znaczenia, czy chodziło o ofertę stażu, czy stanowiska kierowniczego, a nawet dyrektorskiego. Co prawda im wyższy szczebel kariery, tym częściej pojawiał się w ogłoszeniach poziom C1, lecz zawsze rzadziej, niż poziomy niższe.

Poziom języka angielskiego w zależności od stanowiska w ofercie pracy

Poziom języka angielskiego w zależności od stanowiska w ofercie pracy

Źródło zewnętrzne

Może się wydawać, że na wyższych stanowiskach wymaganie znajomości języka angielskiego na poziomie B2 to za mało. Ale jest to poziom pozwalający na w miarę swobodną komunikację, nawet w kwestiach technicznych w ramach swojej specjalności – mówi Miłosz Ryniecki. – Poza tym daje on możliwość szybkiego dokształcenia się w zakresie specyficznej dla wykonywanej pracy terminologii już po zatrudnieniu. – podkreśla twórca szkoły językowej Fluentbe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca

Rozmowa w języku obcym ważniejsza niż certyfikat

Skala CEFR użyta była w połowie analizowanych ogłoszeń. W pozostałych pracodawcy swoje wymagania wyrażali w sposób opisowy. Dzięki temu mogli wskazać na specyficzne umiejętności, jakich oczekują od swoich kandydatów.

Choć nie trzymanie się w ogłoszeniach powszechnie stosowanych poziomów znajomości języków obcych może wydawać się dla kandydatów mniej przejrzyste, w rzeczywistości wskazuje na jedno – pracodawcom zależy na umiejętnościach kandydatów, a nie posiadanych certyfikatach – uważa Miłosz Ryniecki z Fluentbe. – Potwierdziło się to w rozmowach telefonicznych, jakie przeprowadziliśmy z odpowiedzialnymi za rekrutację w wybranych ofertach. Podkreślali oni, że bez względu na udokumentowane osiągnięcia w nauce języków, w procesie rekrutacyjnym czeka na zainteresowanych pracą również praktyczna weryfikacja umiejętności w tym zakresie – uzupełnia ekspert.

Komunikatywny język angielski

W 40 proc. ogłoszeń ze słownym określeniem wymaganego poziomu znajomości języka angielskiego użyto terminu “komunikatywny”. Poza tym dość często pojawiał się “dobra” lub “bardzo dobra” znajomość języka. W wypadku wielu specjalistycznych stanowisk opisy te były bardziej zniuansowane, na przykład od kandydatów oczekuje się znajomości języka “pozwalającej na czytanie dokumentacji technicznej” lub “analizowanie materiałów i raportów”.

Jednak najczęściej słowne określenia wskazują na to, że pracodawców interesuje zwłaszcza zdolność mówienia w języku angielskim, czasem na bardzo wysokim poziomie. Umiejętności pozwalające na “przekazywanie złożonych koncepcji odbiorcom niebędącym ekspertami”, “skuteczne przekazywanie, odbieranie i dokładne interpretowanie pomysłów, informacji i potrzeb”, czy “budowanie i utrzymywanie relacji z mediami, interesariuszami i członkami zespołu” – to przykłady oczekiwań, jakie pojawiły się w analizowanych ogłoszeniach.

Źródło: Fluentbe

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

REKLAMA

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

REKLAMA

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA