REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
maksymalna temperatura w miejscu pracy bhp nowe przepisy rozporządzenie 2025 2026
Maksymalna temperatura w miejscu pracy - nowe przepisy BHP - rozporządzenie od 2025 czy 2026 roku? Nowe obowiązki pracodawców
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?
rozwiń >

Nowe obowiązki pracodawców od 2025 r. - temperatura w miejscu pracy

Maksymalne temperatury w miejscu pracy to temat, który od lat rozgrzewa atmosferę w środowisku BHP. Podczas gdy doskonale znamy minimalną możliwą temperaturę, przyszła pora również na maksymalną. Nad rozporządzeniem, którego celem jest uregulowanie przepisów w zakresie temperatur i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Autopromocja

Chociaż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i odpowiednich warunków zatrudnienia, dotychczas nie było precyzyjnych informacji na temat pracy w wysokich temperaturach. Kodeks pracy uwzględniał jedynie dozwoloną minimalną temperaturę w miejscu pracy, która wynosiła 14 stopni, a przy pracach lekkich i w biurze – 18 stopni.

Maksymalna temperatura w pracy dla młodocianych

Przepisy określają obecnie maksymalną temperaturę pracy dla osób młodocianych. Nie mogą one wykonywać pracy w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni i wilgotność względna powietrza przekracza 65%. Wyjątkowo traktowane są również kobiety w ciąży i karmiące piersią – podkreśla Marta Tomaszewska, specjalistka ds. BHP w CWS Workwear.

Temperatura w pracy wyższa niż 28 stopni

Pracodawców obowiązuje również rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca zobowiązany jest zapewnić napoje dla pracowników.

Polecamy: BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalna temperatura w miejscu pracy pod znakiem zapytania

Pod znakiem zapytania była dotychczas maksymalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawcy mogli radzić sobie na własną rękę, wprowadzając częstsze przerwy, pracę zmianową czy kupując klimatyzatory i rolety do okien. Jednocześnie brak ściśle określonych przepisów budził wiele wątpliwości i zarówno pracodawcy, jak i pracownicy oczekiwali zmian w tym obszarze. Tym bardziej, że praca w wysokich temperaturach może okazać się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia pracownika – tłumaczy Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics.

Maksymalna temperatura w pracy - nowe przepisy od 2026 r.

Pierwszy projekt rozporządzenia resort pracy opublikował pod koniec 2024 roku. Od tego czasu dokument został zaktualizowany m.in. o usunięcie zaproponowanego wcześniej mierzenia tempa metabolizmu, które miało pomóc określać maksymalną temperaturę w miejscu pracy.

Przedstawione w lutym 2025 r. nowe przepisy określają maksymalną temperaturę dla pracy w pomieszczeniu na 35 stopni Celsjusza oraz 32 stopnie na otwartej przestrzeni. W obu przypadkach nie dotyczy to sytuacji, w której względy technologiczne w danym miejscu nie pozwalają na obniżenie temperatury.

W aktualizacji podstawą do określenia temperatury będzie wartość wydatku energetycznego pracownika dla wykonywanej przez niego pracy. Będzie to odpowiednio 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet. Takie rozwiązanie jest już praktykowane w innych przepisach BHP. Ustalono także nowy termin obowiązywania ustawy – od 1 stycznia 2026 roku.

Nowe obowiązki pracodawcy od 2026 r. - maksymalna temperatura w pracy

Wszelkie podejmowane działania pracodawca będzie konsultować z przedstawicielami pracowników (na przykład z komisją BHP) oraz uwzględniać opinię lekarza odpowiedzialnego za profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Poprzedni zapis mówił o konsultacji ze związkami zawodowymi.

Biorąc pod uwagę art. 23711a Kodeksu Pracy, z którego wynika, że pracodawca ma obowiązek konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania BHP, obecny zapis wydaje się bardziej adekwatny. Pracodawca, który powołał Komisję BHP i tak minimum raz na kwartał organizuje spotkania i omawia wszystkie tematy związane z bezpieczeństwem. To tym samym odpowiednie miejsce, aby zaadresować i przedyskutować kwestie maksymalnych temperatur w firmie. Cykliczność spotkań Komisji BHP pozwoli również na monitorowanie, czy przyjęte rozwiązania są wystarczające. W przypadku poprzedniego rozporządzenia, w którym przewidywano konsultacje ze związkami zawodowymi, mogłoby to być znacznie utrudnione, ponieważ u jednego pracodawcy może funkcjonować kilka organizacji związkowych – twierdzi Anna Sikorska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy oraz Dyrektor HR w PW Krystian.

Rozporządzenie zakłada także wsparcie dla pracodawców w procesie wdrażania zmian. W załączniku, które będzie dołączone do projektu, znajdzie się przykładowy wykaz rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA