REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
maksymalna temperatura w miejscu pracy bhp nowe przepisy rozporządzenie 2025 2026
Maksymalna temperatura w miejscu pracy - nowe przepisy BHP - rozporządzenie od 2025 czy 2026 roku? Nowe obowiązki pracodawców
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

rozwiń >

Nowe obowiązki pracodawców od 2025 r. - temperatura w miejscu pracy

Maksymalne temperatury w miejscu pracy to temat, który od lat rozgrzewa atmosferę w środowisku BHP. Podczas gdy doskonale znamy minimalną możliwą temperaturę, przyszła pora również na maksymalną. Nad rozporządzeniem, którego celem jest uregulowanie przepisów w zakresie temperatur i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Autopromocja

Chociaż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i odpowiednich warunków zatrudnienia, dotychczas nie było precyzyjnych informacji na temat pracy w wysokich temperaturach. Kodeks pracy uwzględniał jedynie dozwoloną minimalną temperaturę w miejscu pracy, która wynosiła 14 stopni, a przy pracach lekkich i w biurze – 18 stopni.

Maksymalna temperatura w pracy dla młodocianych

Przepisy określają obecnie maksymalną temperaturę pracy dla osób młodocianych. Nie mogą one wykonywać pracy w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni i wilgotność względna powietrza przekracza 65%. Wyjątkowo traktowane są również kobiety w ciąży i karmiące piersią – podkreśla Marta Tomaszewska, specjalistka ds. BHP w CWS Workwear.

Temperatura w pracy wyższa niż 28 stopni

Pracodawców obowiązuje również rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca zobowiązany jest zapewnić napoje dla pracowników.

Polecamy: BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalna temperatura w miejscu pracy pod znakiem zapytania

Pod znakiem zapytania była dotychczas maksymalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawcy mogli radzić sobie na własną rękę, wprowadzając częstsze przerwy, pracę zmianową czy kupując klimatyzatory i rolety do okien. Jednocześnie brak ściśle określonych przepisów budził wiele wątpliwości i zarówno pracodawcy, jak i pracownicy oczekiwali zmian w tym obszarze. Tym bardziej, że praca w wysokich temperaturach może okazać się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia pracownika – tłumaczy Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics.

Maksymalna temperatura w pracy - nowe przepisy od 2026 r.

REKLAMA

Pierwszy projekt rozporządzenia resort pracy opublikował pod koniec 2024 roku. Od tego czasu dokument został zaktualizowany m.in. o usunięcie zaproponowanego wcześniej mierzenia tempa metabolizmu, które miało pomóc określać maksymalną temperaturę w miejscu pracy.

Przedstawione w lutym 2025 r. nowe przepisy określają maksymalną temperaturę dla pracy w pomieszczeniu na 35 stopni Celsjusza oraz 32 stopnie na otwartej przestrzeni. W obu przypadkach nie dotyczy to sytuacji, w której względy technologiczne w danym miejscu nie pozwalają na obniżenie temperatury.

W aktualizacji podstawą do określenia temperatury będzie wartość wydatku energetycznego pracownika dla wykonywanej przez niego pracy. Będzie to odpowiednio 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet. Takie rozwiązanie jest już praktykowane w innych przepisach BHP. Ustalono także nowy termin obowiązywania ustawy – od 1 stycznia 2026 roku.

Nowe obowiązki pracodawcy od 2026 r. - maksymalna temperatura w pracy

REKLAMA

Wszelkie podejmowane działania pracodawca będzie konsultować z przedstawicielami pracowników (na przykład z komisją BHP) oraz uwzględniać opinię lekarza odpowiedzialnego za profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Poprzedni zapis mówił o konsultacji ze związkami zawodowymi.

Biorąc pod uwagę art. 23711a Kodeksu Pracy, z którego wynika, że pracodawca ma obowiązek konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania BHP, obecny zapis wydaje się bardziej adekwatny. Pracodawca, który powołał Komisję BHP i tak minimum raz na kwartał organizuje spotkania i omawia wszystkie tematy związane z bezpieczeństwem. To tym samym odpowiednie miejsce, aby zaadresować i przedyskutować kwestie maksymalnych temperatur w firmie. Cykliczność spotkań Komisji BHP pozwoli również na monitorowanie, czy przyjęte rozwiązania są wystarczające. W przypadku poprzedniego rozporządzenia, w którym przewidywano konsultacje ze związkami zawodowymi, mogłoby to być znacznie utrudnione, ponieważ u jednego pracodawcy może funkcjonować kilka organizacji związkowych – twierdzi Anna Sikorska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy oraz Dyrektor HR w PW Krystian.

Rozporządzenie zakłada także wsparcie dla pracodawców w procesie wdrażania zmian. W załączniku, które będzie dołączone do projektu, znajdzie się przykładowy wykaz rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA