REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Sejmie o nowelizacji Kodeksu pracy i jawności wynagrodzeń w firmach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jawność wynagrodzenia oferty pracy dyrektywa unijna równość wynagrodzeń nowelizacja kodeksu pracy opinie o projekcie ustawy
W Sejmie o nowelizacji Kodeksu pracy i jawności wynagrodzeń w firmach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Zakłada on wprowadzenie obowiązku przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Ponadto w projekcie przewidziano zasadę jawności wynagrodzeń w firmach. Jak zaawansowane są prace nad nowelizacją Kodeksu pracy?

Dyrektywa o równości wynagrodzeń

W 2023 r. w Unii Europejskiej została przyjęta dyrektywa 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Rozwiązania tej tzw. dyrektywy o równości wynagrodzeń powinny zostać wdrożone do polskiego systemu prawnego do 7 czerwca 2026 r.

REKLAMA

Dyrektywa dotycząca równości wynagrodzeń przewiduje obowiązki informacyjne pracodawców w sferze płacowej. Chodzi głównie o udostępnienie osobom kandydującym do pracy, przed rozmową kwalifikacyjną, informacji o początkowym wynagrodzeniu lub jego przedziale. Ponadto, na żądanie pracowników, obowiązkiem pracodawców jest udzielenie informacji dotyczących przeciętnego wynagrodzenia współpracowników z podziałem na płeć w stosunku do wynagrodzenia wnioskującego pracownika.

Jawność wynagrodzeń w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Proponowane w projekcie zmiany mieszczą się w zakresie unijnej dyrektywy o równości wynagrodzeń.

Projektodawcy zaproponowali, aby zobowiązać pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia kwoty proponowanego poziomu wynagrodzenia i wskazywania jego minimalnej i maksymalnej wysokości. Informacja będzie mogła też zawierać wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji.

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przewidziano także zasadę, że wynagrodzenie, jak i jego poziom będą jawne podczas trwania stosunku pracy. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia, w podziale na płeć w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinie na temat projektu nowelizacji Kodeksu pracy

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy po pierwszym czytaniu w Sejmie skierowano do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Tam wpływają opinie na temat projektu. Póki co, nie widać końca prac nad ustawą. Trudno stwierdzić, czy w ogóle nowelizacja Kodeksu pracy zostanie uwieńczona sukcesem. Warto jednak sprawdzić, jakie są niektóre opinie o projekcie ustawy.

Z opinii Sądu Najwyższego wynika, że za implementację unijnych dyrektyw odpowiedzialna jest Rada Ministrów, a nie grupa posłów. Oznacza to, że tryb implementacji unijnego prawa nie jest właściwy. Ponadto, odnosząc się do treści projektu nowelizacji, Sąd Najwyższy wskazał m.in., że niektóre użyte w niej pojęcia nie są precyzyjne i nie bardzo wiadomo, jak je rozumieć. Sąd Najwyższy podkreślił też, że projekt ustawy wdrażający niektóre rozwiązania dyrektywy o równości wynagrodzeń może utrudnić kompleksową implementację jej przepisów przez rząd.

Z kolei w opinii NSZZ „Solidarność” również zwrócono uwagę na rolę rządu w implementacji unijnych przepisów. Związkowcy podkreślili też konieczność debaty na forum Rady Dialogu Społecznego. Opiniując projekt zwrócono uwagę na fakt, że w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy znajduje się wiele nieścisłości oraz niedociągnięć. Brakuje definicji istotnych pojęć użytych w projekcie ustawy. Zdaniem związkowców przyjęcie projektowanych rozwiązań może wprowadzić do Kodeksu pracy niepotrzebny chaos.

Swoją opinię o projekcie nowelizacji Kodeksu pracy wyrazili także przedsiębiorcy. W stanowisku Konfederacji Lewiatan uznano, że wskazane jest podjęcie prac nad całościową implementacją dyrektywy o równości wynagrodzeń. Podkreślono również, że przepisy tak ważne dla firm i pracowników powinny być uzgadniane w ramach prac Rady Dialogu Społecznego. Ponadto, zdaniem przedsiębiorców, projekt nowelizacji budzi szereg zastrzeżeń odnośnie do zaproponowanych rozwiązań, a także redakcji poszczególnych przepisów.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

REKLAMA

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

REKLAMA

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA