REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Działania HR – krok w stronę #ESG to projekt edukacyjny dla wszystkich firm zainteresowanych tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu w obszarze HR. Ruszył już pierwszy etap: badania ankietowe pokażą realne przeszkody, jakie stoją na drodze wdrażania strategii ESG w firmach. Efektem tych działań będzie obszerny raport oraz cykl webinarów z wnioskami i przykładami dobrych praktyk, które otrzymają firmy uczestniczące w ankiecie.
Oprócz zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę, możliwe jest również zatrudnienie w oparciu o powołanie. Jak funkcjonuje to w praktyce i czy to się opłaca?
Czy związkowiec zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego? Niekiedy w praktyce pracodawcy nie chcą udzielać takie urlopu twierdząc, że to przecież "etat związkowy", a nie dotychczasowy etat. Co zrobić?
REKLAMA
Marek Z. objął po rodzicach gospdoarstwo rolne, a następnie prowadził je przez 10 lat. Po tym czasie został zatrudniony w sklepie z maszynami rolniczymi, na podstawie umowy o pracę. Zrezygnował z upraw zboża, bo aktualnie się to nie opłaca. Jest okres urlopowy, Marek Z. zastanawia się do ilu dni urlopu ma prawo i jakie są zasady wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy? Czy okres pracy w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
Rozmowa z przełożonym bywa dla wielu pracowników źródłem stresu i niepokoju. Często obawiamy się, że nie poruszymy odpowiednich tematów lub że nasze potrzeby zostaną zignorowane. Jednak spotkania 1:1 z szefem to unikalna szansa na budowanie relacji, wyrażanie swoich oczekiwań i rozwijanie się zawodowo.
Czym są "wczasy pod gruszą"? Ile można dostać w ramach tego świadczenia? Czy od "wczasów pod gruszą" płaci się podatek?
REKLAMA
Czym jest elastyczna organizacja pracy? Kto może wnioskować o taki tryb? Co należy uwzględnić we wniosku do pracodawcy?
Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.
Telepraca to forma wykonywania pracy, której podstawa prawna została uchylona już 7 kwietnia. Mimo to przepisy dopuściły wykonywanie telepracy w okresie przejściowym. Okres ten właśnie dobiega końca. Do kiedy możliwa jest telepraca na dotychczasowych warunkach? Wyjaśniamy.
Kto może być pracownikiem samorządowym i na jakiej postawie odbywa się zatrudnienie? Jakie są obowiązki pracownika samorządowego? Od 1 lipca 2023 r. zmieniło się wynagrodzenie pracowników samorządowych - stąd też zainteresowanie tą formą zatrudnienia może wzrastać.
Czym jest Fundusz Pracy? Kto dysponuje środkami Funduszu Pracy a kto opłaca składki? Jak jest wysokość składki na Fundusz Pracy w 2023 r.? Na co przeznaczone są środki Funduszu Pracy?
Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na łączenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Obecnie mogą z nich korzystać także pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia. To efekt niedawnej nowelizacji Kodeksu pracy. Czym są elastyczne formy zatrudnienia? Kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy.
Praca w wakacje jako kelner/kelnerka może być atrakcyjną opcją dla wielu młodych ludzi, szczególnie uczniów i studentów. Kelnerstwo to nie tylko praca w restauracji czy kawiarni, ale także szansa na rozwijanie różnorodnych umiejętności, które mogą się przydać w życiu osobistym i zawodowym.
W pierwszym półroczu 2023 r. liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o 30 proc – podał portal pracy Just Join IT. Pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek? Czy sektor IT w naszym kraju to nadal stabilny pracodawca?
Okres wakacyjny nie sprzyja utrzymaniu pełnej koncentracji w pracy i jej standardowej efektywności. Co powinien zrobić menedżer, aby temu zapobiec lub ograniczyć to zjawisko? Odpowiada Olga Dura-Nowicka z firmy Quercus.
Raportowanie ESG staje się w ostatnim czasie coraz powszechniejsze za sprawą unijnej taksonomii i kolejnych kierunków rozwoju wyznaczonych przez regulatora. Konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przyczynia się do poprawy jakości polskich sprawozdań, pozytywnie wpływając na transparentność organizacji i firm. Nabór do konkursu na najlepsze raporty pozafinansowe został przedłużony. Do kiedy można przesyłać zgłoszenia?
Wakacje to czas, kiedy wiele (szczególnie młodych) osób szuka atrakcyjnego zatrudnienia - tymczsowo i sezonowo. Pod wieloma ofertami pracy różnych agencji mogą kryć się oszustwa. Niestety coraz częściej dochodzi do handlu ludźmi do pracy przymusowej. Warto mieć świadomość prawną i wiedzieć czym jest rzeczywiście praca tymczasowa oraz jakie warunki formalne mają być spełnione przy zatrudnieniu.
Już w lipcu 2023 r. odmrożenie ZFŚS, czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy po długiej przerwie będą mogli wnioskować o wczasy pod gruszą, czy też dofinansowanie wypoczynku swoich dzieci. Czy dofinansowanie wypoczynku dzieci to nowa odsłona bonu turystycznego?
Wymagania BHP oraz ergonomia przy stanowiskach pracy z monitorami ekranowymi - prawdopodobnie niebawem zajdą zmiany. Dlaczego? Przepisy były wydane w 1998 r. od tego czasu nastąpił ogromny postęp technologiczny, mający znaczący wpływ na sposób organizacji stanowisk pracy. Potrzebne jest więc uaktualnienie minimalnych wymagań BHP oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe.
Trzeba uważać kiedy i jakie wpisy zamieszcza się w Internecie, szczególnie jeżeli z profilu wynika gdzie dana osoba jest zatrudniona. Między innymi wpis pracownika o treści: (…) Na maszcie ukraińska niebiesko – żółta szmata zamiast polskiej biało czerwonej flagi!!" na jednym z portalów przesądził o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę w trybie natychmiastowym.
Wielu rodziców zastanawia się jak legalnie zatrudnić opiekunkę do dziecka. Czy trzeba podpisać umowę, czy trzeba zgołosić nianię do ZUS, czy płaci się podatek. Pytań jest wiele. Poniżej szczegółowy opis, krok po kroku jak to zrobić najszybciej i najłatwiej!
Czy kierownikowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Jak mówią prawnicy: to zależy. Wszystko zależy od sposobu organizacji czasu pracy.
Zwolnienie od pracy pracownika będącego strażakiem lub członkiem innych służb ratowniczych to prawny obowiązek pracodawcy. Komu należy się takie zwolnienie od pracy? Jakie są warunki zwolnienia od pracy strażaków i ratowników. Wyjaśniamy.
Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał w lipcu o 0,2 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Sugeruje to niewielkie zmiany na rynku pracy.
Świadectwo pracy uległo zmianom. Jest to skutek ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy. W nowej wersji świadectwa pracy pracodawca ma obowiązek podania trzech nowych informacji. Co się zmieniło w świadectwie pracy? Sprawdź!
Sztuczna inteligencja w ponad połowie polskich firm może być wykorzystywana przez wszystkich pracowników IT. Ponad jedna trzecia firm pozwala na to wybranym osobom, w zależności od stanowiska. Używania sztucznej inteligencji zabrania specjalistom IT co dziesiąta firma.
W Polsce, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych młodzież odgrywa istotną rolę na rynku pracy. Aktywność zawodowa młodych ludzi stanowi kluczowy wskaźnik, który odzwierciedla dynamikę tych gospodarek oraz ich zdolność do zapewnienia miejsc pracy dla młodych osób. Niestety, dane instytutów badawczych wskazują na spadek aktywności zawodowej wśród młodzieży, co stanowi poważny problem, zwłaszcza dla firm z sektorów bezpieczeństwa i usług cleaningowych.
Karta Praw Dziecka w Biznesie to nowa inicjatywa w Polsce. Ma zachęcić biznes do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dziecka w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstw. Została przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi.
Umowy cywilnoprawne, określane jako śmieciowe, są rodzajem syzyfowej pracy. Bez urlopu i szeregu przywilejów z Kodeksu pracy. Na szczęście UE wzięła się za to na dobre. W planach unijna dyrektywa zakładająca domniemanie zatrudnienia na etacie.
W dniu 7 lipca 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, która reguluje zasady delegowania kierowców wysłanych do pracy w Polsce, a także zmienia aktualne przepisy w obszarze ustawy o czasie pracy kierowców, które dotyczą wynagrodzeń pracowników wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. Jakie są najważniejsze zmiany wynikające z tej ustawy? Jak przewoźnicy będą od tej pory rozliczać swoich kierowców i czy przedsiębiorcy mogą na tym zyskać? Na wszystkie pytania odpowiadają eksperci Inelo z Grupy Eurowag – Kamil Wolański i Łukasz Włoch.
Kobiety chcą wracać do pracy po urodzeniu dziecka, ale brakuje ułatwień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy prowadzone są analizy lub prace nad rozszerzeniem ram prawnych prowadzących do efektywnego wzrostu liczby kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka.
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.
Medycyna pracy ma na celu przede wszystkim ochronę przed chorobami zawodowymi dzięki regularnym badaniom i profilaktyce. Jednak oprócz tego, wybierając odpowiedni zakres usług medycznych w ramach obowiązkowej opieki istnieje możliwość, by chronić zatrudnionych kompleksowo. Zapewnienie pracownikom świadczeń medycyny pracy to prawny obowiązek pracodawcy.
Praca dorywcza w Polsce cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród pracowników jak i pracodawców. W II kwartale br. liczba ofert w aplikacji zatrudniającej na dniówki wzrosła o 34% rok do roku. Rekordowy okazał się czerwiec, kiedy propozycji od firm było niemal o połowę więcej niż rok temu. Liczba Polaków, którzy chcą dorobić kilkaset złotych w jeden dzień w II kwartale br. zwiększyła się aż o 88% r/r.
Benefity pozapłacowe mogą stanowić cenny dodatek dla pracownika. Jak pokazuje tegoroczny Raport Płacowy, opracowany przez Valueship na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA, 83 proc. firm, które wzięły udział w badaniu, oferuje swoim pracownikom dodatki związane z ochroną zdrowia, a 77 proc. również różnorodne propozycje bonusów sportowo-kulturalnych.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Co musi zawierać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Wyjaśniamy.
Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie spada, a w czerwcu 2023 r. jego poziom obniżył się do rekordowych 5 proc. Przez ponad 30 lat niższy wskaźnik odnotowaliśmy jedynie w 1990 r. To wynik, który może cieszyć. Jednak dla wielu pracodawców mała liczba osób, które można zaktywizować zawodowo to mniejsze możliwości załatania i tak zbyt dużych braków kadrowych oraz przeszkoda w rozwoju firmy, a przełożonych chętnych do zatrudniania ludzi będących na kuroniówce nie brakuje. Jak wynika z Raportu Grupy Progres „Rynek pracy 360”, prawie połowa firm (48 proc.) jest gotowa przyjąć do pracy i przyuczyć do zawodu osobę bezrobotną, również taką, która ma długą przerwę w zatrudnianiu.
Czy wreszcie zostanie uregulowana sytuacja prawna młodocianych influenserów, youtuberów, a także młodocianych prowadzących działalność artystyczną lub sprzedaż internetową? W dniu 19 lipca 2023 r. do Sejmu RP trafił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (dalej jako: projekt). Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie rozwiązań pro-przedsiębiorczych mających na celu dalszą poprawę środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie przedsiębiorstwa. Szczególnie ważne są przepisy dopuszczające prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego.
Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w czerwcu 2023 r. ponad sześć i pół miliona pracowników. Zarabiali oni przeciętnie ok. 7,3 tys. zł brutto miesięcznie. Rekord wynagrodzeń padł w sekcji Informacja i komunikacja: jego pracownicy zarobili przeciętnie ponad 12,5 tys. zł. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.
W Grecji pożary! Polscy strażacy ruszyli z pomocą, jednak żywioł przybiera na sile. Ważne, aby nie zapominać o strażakach OSP - ochotniczych straży pożarnych, ponieważ tak jak i straży PSP niejednokrotnie narażają oni swoje życie i zdrowie. Straży OSP zyskali nowe uprawnienia. W dniu 24 lipca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: ustawa). Zapewnienia wyżywienia, umundurowania wyjściowego, szkoleń oraz ubezpieczenia opiekunów młodzieżowych i dziecięcych drużyn pożarniczych, zasady przyznawania ekwiwalentu za udział w akcji - to najważniejsze zmiany. Poniżej szczegóły.
Prezydent RP w dniu 24 lipca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (dalej jako: ustawa). Co do zasady, ustawa wchodzi w życie dopiero w dniu 1 stycznia 2024 r. Ustawa ma m.in. na celu finansowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Ustawą wprowadzone zostało świadczenie wspierające. Zmienią się też zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.
Czternasta emerytura będzie wypłacana przez ZUS z urzędu. Osoby uprawnione otrzymają świadczenie bez składania wniosku.
Więcej niż co trzeci pracownik ma na koncie zaległy urlop, a ponad połowie zdarza się odbierać podczas wypoczynku służbowe telefony. Mimo to, na niezmiennie wysokim poziomie utrzymuje się poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy. Takie wyniki przyniosła 52. edycja badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.
Media społecznościowe to zjawisko, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Firmy bardzo doceniają możliwość kontaktu z klientem i pracownikami poprzez SM. Chociaż coraz częściej używane są one jako narzędzie rekrutacji, polskie firmy nadal mają sporo do nadrobienia w stosunku do Stanów Zjednoczonych, gdzie 90% firm używa SM do rekrutacji pracowników. Czy to skuteczne narzędzie dotarcia do potencjalnych kandydatów? Tak, ważne jest jednak prowadzenie mediów społecznościowych w sposób angażujący i skupienie się na grupie docelowej.
Właściwa komunikacja jest niezbędnym elementem relacji międzyludzkich, zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym. Aby komunikować się jasno i efektywnie należy pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Oto one.
Urlopy i odprawy dla pracowników sektora elektroenergetycznego i górnictwa - to bardzo aktualny temat, ponieważ do około 2050 r. planuje się odejść od wydobycia węgla w Polsce. W związku trwają prace nad kolejnym aktem prawnym, który ma wesprzeć sytuację zawodową górników i przedsiębiorstwa z sektora wydobywczego. Proponowany system osłon socjalnych będzie służył zredukowaniu ujemnych konsekwencji społecznych i gospodarczych związanych z realizacją procesu transformacji energetycznej.
Co oznacza przejście zakładu pracy na innego pracodawcę? Kiedy następuje przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę? Kto odpowiada za długi firmy po przejęciu? Co z pracownikami po przejęciu firmy? Czy pracodawca może przenieść pracownika do innej firmy? Poniżej najważniejsze zasady związane z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę.
Jedziesz na urlop? Zastanawiasz się co z opieką medyczną? Zapomniałaś leków, potrzebujesz recepty? Odpowiedzi na pytania związane z prawem do opieki medycznej na urlopie znajdziesz w tym tekście.
REKLAMA