Odprawa dla terytorialsa
REKLAMA
REKLAMA
- WOT - odprawa od pracodawcy
- Odprawa dla terytorialsa – jaka podstawa prawna?
- Wysokość odprawy terytorialsa
- Kiedy odprawa dla terytorialsa powinna być wypłacona?
- Odprawa dla terytorialsa a składki ZUS i podatek
- Czy konieczny jest wniosek o wypłatę odprawy WOT?
WOT - odprawa od pracodawcy
WOT czyli Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To najmłodsza formacja w Polsce. Zaliczamy do nich jeszcze: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i Wojska Specjalne. Służba w WOT trwa od 1 do 6 lat. Można ją łączyć z pracą. Jak zostać terytorialsem? Warunkami koniecznymi są:
REKLAMA
- Obywatelstwo polskie
- Pełnoletność
- Zdrowie fizyczne i psychiczne pozwala na pełnienie służby wojskowej
- Niekaralność
- Nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.
Pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej należy się jednorazowa odprawa od pracodawcy.
Odprawa dla terytorialsa – jaka podstawa prawna?
Podstawą prawną dla przyznania żołnierzom WOT (Wojska Obrony Terytorialnej czyli tzw. terytorialsom) odprawy od pracodawcy jest art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny:
„Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.”
Wysokość odprawy terytorialsa
Ile wynosi odprawa wypłacana przez pracodawcę dla pracownika powołanego do WOT? Odprawa równa się dwutygodniowemu wynagrodzeniu pracownika obliczanemu jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Przy stałym wynagrodzeniu odprawa wynosi połowę miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeśli na wynagrodzenie pracownika składają się również zmienne składniki, wówczas oblicza się średnią z 3 ostatnich miesięcy poprzedzający miesiąc powołania do WOT. W przypadku dużych wahań kwot, pod uwagę bierze się 12 ostatnich miesięcy.
Przeczytaj także: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2023 r. [Przykłady]
Kiedy odprawa dla terytorialsa powinna być wypłacona?
Pracodawca wypłaca pracownikowi odprawę jeszcze przed rozpoczęciem służby wojskowej. Uznaje się więc, że wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej ostatniego dnia pracy pracownika powołanego do WOT.
Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów odprawy (art. 134a ust. 5 i 6 ustawy o obronie Ojczyzny).
Odprawa dla terytorialsa a składki ZUS i podatek
Czy odprawa terytorialsa wypłacana przez pracodawcę jest oskładkowana i opodatkowana? Tak, od przychodu z tytułu odprawy należy odprowadzić składki ZUS oraz pobrać zaliczkę na podatek.
Czy konieczny jest wniosek o wypłatę odprawy WOT?
Pracodawca powinien przyznać odprawę dla terytorialsa z automatu. Aby ją uzyskać, należy przedstawić kartę powołania do WOT. Nie zawsze jednak pracodawcy mają świadomość ciążącego na nich obowiązku. Warto więc napisać wniosek o wypłatę odprawy. Oto przykład wniosku:
…………………………………….
(miejscowość, data)
………………………………………..
………………………………………
(dane pracownika)
……………………………………….
………………………………………..
(dane pracodawcy)
Wniosek o wypłatę odprawy
Na podstawie art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny t.j. z dnia 14 listopada 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2305) wnoszę o wypłatę odprawy przysługującej mi z tytułu powołania do terytorialnej służby wojskowej.
……………………………………………..
(podpis pracownika)
Załącznik:
Kopia karty powołania
Pobierz wzór wniosku o odprawę: doc, pdf
Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny t.j. z dnia 14 listopada 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2305)
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym pracowników będących żołnierzami rezerwy albo będących żołnierzami obrony terytorialnej pełniącymi terytorialną służbę wojskową rotacyjnie (Dz.U. z 2022, poz. 1193)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat