REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odprawa dla terytorialsa - podstawa prawna
Odprawa dla terytorialsa - podstawa prawna
terytorialsi odprawa wniosek wot podstawa prawna żołnierze wojsko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odprawa dla terytorialsa to świadczenie wypłacane przez pracodawcę przed rozpoczęciem służby pracownika w WOT. Ile wynosi? Jaka jest podstawa prawna obowiązku wypłaty odprawy? Czy trzeba pisać wniosek o odprawę?
rozwiń >

WOT - odprawa od pracodawcy

WOT czyli Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To najmłodsza formacja w Polsce. Zaliczamy do nich jeszcze: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i Wojska Specjalne. Służba w WOT trwa od 1 do 6 lat. Można ją łączyć z pracą. Jak zostać terytorialsem? Warunkami koniecznymi są:

Autopromocja
 • Obywatelstwo polskie
 • Pełnoletność
 • Zdrowie fizyczne i psychiczne pozwala na pełnienie służby wojskowej
 • Niekaralność
 • Nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.

Pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej należy się jednorazowa odprawa od pracodawcy.

Odprawa dla terytorialsa – jaka podstawa prawna?

Podstawą prawną dla przyznania żołnierzom WOT (Wojska Obrony Terytorialnej czyli tzw. terytorialsom) odprawy od pracodawcy jest art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny:

Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.

Wysokość odprawy terytorialsa

Ile wynosi odprawa wypłacana przez pracodawcę dla pracownika powołanego do WOT? Odprawa równa się dwutygodniowemu wynagrodzeniu pracownika obliczanemu jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Przy stałym wynagrodzeniu odprawa wynosi połowę miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeśli na wynagrodzenie pracownika składają się również zmienne składniki, wówczas oblicza się średnią z 3 ostatnich miesięcy poprzedzający miesiąc powołania do WOT. W przypadku dużych wahań kwot, pod uwagę bierze się 12 ostatnich miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2023 r. [Przykłady]

Kiedy odprawa dla terytorialsa powinna być wypłacona?

Pracodawca wypłaca pracownikowi odprawę jeszcze przed rozpoczęciem służby wojskowej. Uznaje się więc, że wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej ostatniego dnia pracy pracownika powołanego do WOT.

Ważne

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów odprawy (art. 134a ust. 5 i 6 ustawy o obronie Ojczyzny).

Odprawa dla terytorialsa a składki ZUS i podatek

Czy odprawa terytorialsa wypłacana przez pracodawcę jest oskładkowana i opodatkowana? Tak, od przychodu z tytułu odprawy należy odprowadzić składki ZUS oraz pobrać zaliczkę na podatek.

Czy konieczny jest wniosek o wypłatę odprawy WOT?

Pracodawca powinien przyznać odprawę dla terytorialsa z automatu. Aby ją uzyskać, należy przedstawić kartę powołania do WOT. Nie zawsze jednak pracodawcy mają świadomość ciążącego na nich obowiązku. Warto więc napisać wniosek o wypłatę odprawy. Oto przykład wniosku:
 

…………………………………….
(miejscowość, data)
 

………………………………………..
………………………………………
(dane pracownika)
 

……………………………………….
………………………………………..
(dane pracodawcy)
 

Wniosek o wypłatę odprawy

Na podstawie art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny t.j. z dnia 14 listopada 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2305) wnoszę o wypłatę odprawy przysługującej mi z tytułu powołania do terytorialnej służby wojskowej.


……………………………………………..
(podpis pracownika)

Załącznik:
Kopia karty powołania

Pobierz wzór wniosku o odprawę: doc, pdf

wniosek o wypłatę odprawy WOT wzór infor

Wniosek o wypłatę odprawy WOT - wzór infor

 

Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA