REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odprawa dla terytorialsa - podstawa prawna
terytorialsi odprawa wniosek wot podstawa prawna żołnierze wojsko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odprawa dla terytorialsa to świadczenie wypłacane przez pracodawcę przed rozpoczęciem służby pracownika w WOT. Ile wynosi? Jaka jest podstawa prawna obowiązku wypłaty odprawy? Czy trzeba pisać wniosek o odprawę?
rozwiń >

WOT - odprawa od pracodawcy

WOT czyli Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To najmłodsza formacja w Polsce. Zaliczamy do nich jeszcze: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i Wojska Specjalne. Służba w WOT trwa od 1 do 6 lat. Można ją łączyć z pracą. Jak zostać terytorialsem? Warunkami koniecznymi są:

REKLAMA

Autopromocja
  • Obywatelstwo polskie
  • Pełnoletność
  • Zdrowie fizyczne i psychiczne pozwala na pełnienie służby wojskowej
  • Niekaralność
  • Nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.

Pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej należy się jednorazowa odprawa od pracodawcy.

Odprawa dla terytorialsa – jaka podstawa prawna?

Podstawą prawną dla przyznania żołnierzom WOT (Wojska Obrony Terytorialnej czyli tzw. terytorialsom) odprawy od pracodawcy jest art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny:

Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.

Wysokość odprawy terytorialsa

Ile wynosi odprawa wypłacana przez pracodawcę dla pracownika powołanego do WOT? Odprawa równa się dwutygodniowemu wynagrodzeniu pracownika obliczanemu jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Przy stałym wynagrodzeniu odprawa wynosi połowę miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeśli na wynagrodzenie pracownika składają się również zmienne składniki, wówczas oblicza się średnią z 3 ostatnich miesięcy poprzedzający miesiąc powołania do WOT. W przypadku dużych wahań kwot, pod uwagę bierze się 12 ostatnich miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2023 r. [Przykłady]

Kiedy odprawa dla terytorialsa powinna być wypłacona?

Pracodawca wypłaca pracownikowi odprawę jeszcze przed rozpoczęciem służby wojskowej. Uznaje się więc, że wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej ostatniego dnia pracy pracownika powołanego do WOT.

Ważne

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów odprawy (art. 134a ust. 5 i 6 ustawy o obronie Ojczyzny).

Odprawa dla terytorialsa a składki ZUS i podatek

Czy odprawa terytorialsa wypłacana przez pracodawcę jest oskładkowana i opodatkowana? Tak, od przychodu z tytułu odprawy należy odprowadzić składki ZUS oraz pobrać zaliczkę na podatek.

Czy konieczny jest wniosek o wypłatę odprawy WOT?

Pracodawca powinien przyznać odprawę dla terytorialsa z automatu. Aby ją uzyskać, należy przedstawić kartę powołania do WOT. Nie zawsze jednak pracodawcy mają świadomość ciążącego na nich obowiązku. Warto więc napisać wniosek o wypłatę odprawy. Oto przykład wniosku:
 

…………………………………….
(miejscowość, data)
 

………………………………………..
………………………………………
(dane pracownika)
 

……………………………………….
………………………………………..
(dane pracodawcy)
 

Wniosek o wypłatę odprawy

Na podstawie art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny t.j. z dnia 14 listopada 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2305) wnoszę o wypłatę odprawy przysługującej mi z tytułu powołania do terytorialnej służby wojskowej.


……………………………………………..
(podpis pracownika)

Załącznik:
Kopia karty powołania

Pobierz wzór wniosku o odprawę: doc, pdf

wniosek o wypłatę odprawy WOT wzór infor

Wniosek o wypłatę odprawy WOT - wzór infor

 

Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef po polsku: super kontroler izolujący się w gabinecie czy brat łata wdrażający wolę ogółu. 16 października – Dzień Szefa

Dziś, 16 października, obchodzimy Dzień Szefa. Jest to idealna okazja, by zastanowić się jakich szefów możemy spotkać na naszej drodze i jakimi chcielibyśmy być. Nie każdy bowiem jest urodzonym przywódcą.

Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

REKLAMA

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

REKLAMA

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

REKLAMA