REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analiza predykcyjna: Odkrywanie przyszłości w danych

Analiza predykcyjna (ang. predictive analytics)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analiza predykcyjna to dziedzina, która umożliwia przewidywanie przyszłych zdarzeń, trendów i zachowań na podstawie analizy danych historycznych. W dzisiejszym świecie, gdzie dane są jednym z najcenniejszych zasobów, analiza predykcyjna staje się kluczowym narzędziem wspierającym podejmowanie decyzji.

Analiza predykcyjna to proces wykorzystywania danych, statystyki, algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w celu przewidywania przyszłych wydarzeń. Jest to bardziej zaawansowana forma analizy danych niż tradycyjne metody, takie jak raportowanie czy analiza opisowa. Analiza predykcyjna umożliwia identyfikację ukrytych wzorców w danych, co pozwala prognozować, jakie zdarzenia mogą mieć miejsce w przyszłości.

REKLAMA

Autopromocja

Proces analizy predykcyjnej

Analiza predykcyjna przeprowadzana jest w sześciu kolejnych etapach.

Zbieranie danych: Pierwszym krokiem jest zebranie danych, które będą używane do przewidywania przyszłych zdarzeń. Mogą to być dane z różnych źródeł, takie jak dane historyczne, dane demograficzne, czy dane z systemów informatycznych.

Czyszczenie danych: Dane często wymagają oczyszczenia z nieprawidłowych lub niekompletnych informacji. Ten etap jest kluczowy, aby uzyskać dokładne prognozy.

Analiza danych: W tym etapie wykorzystuje się różne techniki statystyczne, algorytmy uczenia maszynowego i narzędzia sztucznej inteligencji do zidentyfikowania wzorców i zależności w danych.

Budowa modelu: Na podstawie analizy danych tworzy się modele predykcyjne, które są zdolne do przewidywania przyszłych zdarzeń na podstawie wcześniejszych obserwacji.

Testowanie i dostosowywanie: Modele są testowane na danych, które nie były używane podczas ich tworzenia, aby sprawdzić ich skuteczność. W razie potrzeby modele są dostosowywane i ulepszane.

Wdrażanie modelu: Skuteczny model jest wdrażany w praktyce, gdzie może być używany do przewidywania przyszłych wydarzeń i podejmowania decyzji biznesowych.

Zastosowania analizy predykcyjnej

Analiza predykcyjna znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak:

Biznes: Prognozowanie sprzedaży, analiza ryzyka kredytowego, personalizacja ofert dla klientów.

Zdrowie: Diagnozowanie chorób, prognozowanie epidemii, zarządzanie opieką pacjentów.

Finanse: Przewidywanie zmian cen akcji, analiza ryzyka inwestycji, wykrywanie oszustw finansowych.

Marketing: Personalizacja kampanii reklamowych, prognozowanie trendów konsumenckich, segmentacja rynku.

Analiza predykcyjna to potężne narzędzie, które pozwala organizacjom podejmować bardziej świadome decyzje oparte na danych. Dzięki niej możliwe jest zrozumienie, co może się wydarzyć w przyszłości, co umożliwia lepsze przygotowanie się na nadchodzące wyzwania i możliwości. W dobie rosnącej ilości danych i postępującej technologii, umiejętność przewidywania przyszłości staje się kluczowym elementem sukcesu dla wielu organizacji.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA