REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla pracodawcy żołnierza

Wypłata świadczenia pieniężnego dla pracodawcy zatrudniającego żołnierza WOT i rezerwistę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli pracodawca zatrudnia żołnierzy rezerwy albo terytorialsów pełniących służbę rotacyjnie (WOT), przysługuje mu świadczenie pieniężne za dni pełnienia służby wojskowej przez tych pracowników (art. 309 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny). Jak napisać wniosek o wypłatę świadczenia dla pracodawcy żołnierza?
rozwiń >

Świadczenie pieniężne z art. 309 ust 1 ustawy o obronie Ojczyzny

Świadczenie to ma na celu rekompensatę kosztów zastępstwa pracownika podczas pełnienia służby wojskowej (żołnierz pasywnej rezerwy odbywający ćwiczenia wojskowe, żołnierz aktywnej rezerwy pełniący czynną służbę wojskową lub żołnierz WOT pełniący terytorialną służbę wojskową rotacyjnie). Mogą to być następujące koszty:

Autopromocja
  • zatrudnienie innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony w celu zastępstwa żołnierza albo 
  • powierzenie tego zastępstwa innemu pracownikowi zatrudnionemu dotychczas u tego pracodawcy
  • wypłata odprawy żołnierzowi OT (art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny)

Okres, za który przysługuje świadczenie ustala dowódca jednostki wojskowej. Stwierdza to w rozkazie dziennym i wydaje stosowne zaświadczenie nie później niż w terminie:

  • 7 dni od dnia zwolnienia żołnierza rezerwy z ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy, służby wojskowej w aktywnej rezerwie lub 
  • do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym była pełniona terytorialna służba wojskowa rotacyjnie.

Tak wydane zaświadczenie niezwłocznie przekazuje szefowi wojskowego centrum rekrutacji.

Wniosek o wypłatę świadczenia dla pracodawcy żołnierza WOT i rezerwy

Podstawę wypłaty świadczenia stanowi wniosek pracodawcy. Aby otrzymać świadczenie, pracodawca składka wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty do szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Ma na to 90 dni od dnia zwolnienia ze służby żołnierza rezerwy albo żołnierza OT. Jak napisać wniosek o świadczenie pieniężne? Pismo powinno wymieniać następujące dane:

  1. nazwę pracodawcy i adres siedziby firmy,
  2. miejsce prowadzenia działalności,
  3. adres poczty elektronicznej pracodawcy,
  4.  numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  5. numer rachunku bankowego pracodawcy lub numer jego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
  6. dane dotyczące żołnierza, w tym imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, numer karty powołania i organ powołujący,
  7. informacje o liczbie dni uwzględnianej do obliczenia kosztów,
  8. rodzaj kosztów ujętych do wyliczenia.

Wniosek składa się w formie pisemnej. Musi zawierać własnoręczny, czytelny podpis z podaniem imienia i nazwiska pracodawcy, kierownika właściwej jednostki organizacyjnej pracodawcy lub innej osoby przez nich upoważnionej. Drugą możliwością jest forma dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające poniesione koszty (szczególnie uwiarygodnione kopie, wypisy lub wydruki z ksiąg rachunkowych). Do wniosku złożonego w formie elektronicznej załącza się elektroniczną kopię dokumentów.

Ile wniosków składa pracodawca? Jeden obejmujący każdy okres pełnienia służby czy jeden na miesiąc? Zgodnie z § 6 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym pracowników będących żołnierzami rezerwy albo będących żołnierzami obrony terytorialnej pełniącymi terytorialną służbę wojskową rotacyjnie wyróżniamy trzy przypadki:

  1. w przypadku ćwiczeń wojskowych składa się jeden wniosek za dane ćwiczenie wojskowe, 
  2. w przypadku służby wojskowej w aktywnej rezerwie składa się osobny wniosek za każdy okres, w którym ta służba była pełniona, 
  3. w przypadku terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie składa się osobny wniosek za każdy miesiąc trwania tej służby. 

Wzór wniosku o wypłatę świadczenia

Wzór wniosku o wypłatę świadczenia znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 maja 2022 r. (poz. 1193)

Wniosek o wypłatę świadczenia pracodawcy wzór

Wniosek o wypłatę świadczenia pracodawcy - wzór

 

Rozporządzenie

Jak obliczyć koszty zastępstwa żołnierza w pracy?

Koszty zastępstwa pracownika będącego żołnierzem mają znaczenie przy ustalaniu wysokości świadczenia, o które ubiega się pracodawca. Jak je obliczyć? Należy zsumować wydatki z tytułu:

  1. przeszkolenia nowego pracownika lub pracownika, któremu powierzono zastępstwo na zajmowanym uprzednio przez żołnierza rezerwy lub żołnierza OT stanowisku pracy;
  2. odbycia przez pracowników, o których mowa w pkt 1, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
  3. przydzielenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, jeżeli wynika to z przepisów prawa i warunków zatrudnienia;
  4. opłat za przeprowadzenie badań lekarskich lub psychologicznych pracownika przed objęciem przydzielonego mu lub powierzonego stanowiska pracy (jeżeli przewidują to przepisy - także po zwolnieniu go z tego stanowiska pracy);
  5. ubezpieczenia pracownika związanego ze specyfiką wykonywanego zawodu;
  6. przedstawienia oferty zatrudnienia i przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym także kosztów zleconej usługi pośrednictwa pracy w rozumieniu o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wszystkie koszty muszą mieć potwierdzenie w dokumentach źródłowych znajdujących się w ewidencji finansowo-księgowej prowadzonej przez pracodawcę. Koszty te liczone są od dnia powołania żołnierza do czynnej służby wojskowej do dnia zwolnienia z niej lub od dnia rozpoczęcia służby w aktywnej rezerwie do dnia zakończenia jej pełnienia, lub od dnia rozpoczęcia pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie do dnia zakończenia jej pełnienia. 

W przypadku ćwiczeń wojskowych rotacyjnych okres liczenia kosztów stanowi suma poszczególnych dni tych ćwiczeń w ujęciu rocznym (rok kalendarzowy). W sytuacji innych ćwiczeń wojskowych okresem tym będzie suma dni nieprzerwanego ćwiczenia wojskowego (niezależnie od jego rodzaju). Natomiast dla służby w aktywnej rezerwie lub terytorialnej służbie wojskowej rotacyjnej okres ustalania kosztów stanowi suma dni pełnienia służby w danym miesiącu.

Odprawę terytorialsa z art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny, uwzględnia się w kosztach liczonych za miesiąc pierwszego stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie.

Ile wynosi świadczenie dla pracodawcy żołnierza?

Zgodnie z art. 309 ust. 5 ustawy o obronie Ojczyzny kwotę świadczenia dla pracodawcy żołnierza ustala właściwy szef wojskowego centrum rekrutacji. Kwota za każdy dzień pełnienia służby przez żołnierza nie może być wyższa od 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w kwartale bezpośrednio poprzedzającym termin powołania do tej służby (art. 309 ust. 7 ustawy). Wysokość tego wynagrodzenia ogłasza Prezes GUS w „Monitorze Polski”.

Ważne

Gdy żołnierza zatrudnia dwóch lub więcej pracodawców, wszyscy mogą wnioskować o świadczenie. Przysługuje im ono proporcjonalnie do poniesionych kosztów. Zawsze jednak wysokość świadczenia dla danego pracodawcy za każdy dzień pełnienia służby nie może przekraczać kwoty obliczonej zgodnie z art. 309 ust. 7 ustawy o obronie Ojczyzny).

Wysokość świadczenia ustala się i wypłaca każdorazowo odpowiednio za czas odbywania terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie albo za dni pełnienia służby w rezerwie – za dany miesiąc jej pełnienia. Omawiane świadczenie wypłacane jest z budżetu państwa z części, którą dysponuje Minister Obrony Narodowej. Natomiast o odmowie wypłaty świadczenia lub ustaleniu kwoty niższej niż wskazana we wniosku pracodawca dowiaduje się z decyzji administracyjnej. 

Szef wojskowego centrum rekrutacji na podstawie wniosku pracodawcy oraz zaświadczenia dowódcy jednostki wojskowej ustala wysokość świadczenia. Obliczenie wysokości świadczenia odbywa się w następujący sposób:

  1. koszty wskazane we wniosku i uznane przez szefa wojskowego centrum rekrutacji dzieli się przez liczbę dni służby;
  2. jeżeli wyliczona kwota dziennych kosztów wychodzi wyższa niż kwota wynikająca z art. 309 ust. 7 ustawy, do dalszych wyliczeń przyjmuje się kwotę wynikającą z art. 309 ust. 7 ustawy;
  3. kwotę obliczoną na podstawie pkt 1 lub 2 mnoży się odpowiednio przez liczbę dni uznanych za dni odbywania ćwiczeń wojskowych lub dni pełnienia służby w aktywnej rezerwie, lub terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie - wskazanych w zaświadczeniu dowódcy jednostki wojskowej.

Wynik mnożenia stanowi wysokość świadczenia przysługującego pracodawcy.

Wypłata świadczenia pracodawcy

Świadczenie wypłaca dowódca wojskowej jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu pozostaje wojskowe centrum rekrutacji. Wypłata świadczenia dokonywana jest na rachunek bankowy, który pracodawca wskazał we wniosku. Na wniosek pracodawcy, w szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz za zgodą szefa wojskowego centrum rekrutacji do wypłaty może dojść w formie przekazu pieniężnego na adres wskazany przez pracodawcę. Wówczas koszty opłaty za przekaz pokrywa pracodawca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA