Pracodawca nie zapisał pracownika do PPK. Mimo to pracownik będzie uczestnikiem PPK

REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek „zapisać” pracownika do PPK nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego obowiązku, pracownik staje się uczestnikiem PPK z mocy prawa.
Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia. Jeżeli podmiot zatrudniający nie dopełnił obowiązku zawarcia – w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej – umowy o prowadzenie PPK nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia, przyjmuje się, że w pierwszym dniu po upływie tego terminu z mocy prawa powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK pomiędzy tą osobą a instytucją finansową, z którą podmiot zatrudniający zawarł umowę o zarządzanie PPK.
Umowę o prowadzenie PPK uważa się wówczas za zawartą na warunkach wynikających z umowy o zarządzanie PPK. Nie dotyczy to osoby, która nie została „zapisana” do PPK przez podmiot zatrudniający w terminie określonym w przepisach przejściowych ustawy o PPK. Taką osobę należy „zapisać” do PPK niezwłocznie po ujawnieniu tego pominięcia.
REKLAMA
Przedsiębiorca, według stanu na 31 grudnia 2019 r., zatrudniał 20 osób zatrudnionych, w związku z czym – zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 134) ustawy o PPK – został objęty tą ustawą od 1 lipca 2020 r. i miał czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 27 października 2020 r., a umów o prowadzenie PPK – w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych – do 10 listopada 2020 r. Przy „zapisywaniu” osób zatrudnionych do PPK, przedsiębiorca – na skutek swojego błędu – pominął pracownicę zatrudnioną od 2018 r., ale przebywającą wówczas na urlopie wychowawczym. Wyszło to na jaw dopiero w listopadzie 2023 r. Pracodawca powinien jak najszybciej zawrzeć w imieniu i na rzecz tej pracownicy umowę o prowadzenie PPK, gdyż nie stała się ona uczestniczką PPK z mocy prawa. Natomiast, gdyby pracodawca zatrudnił nowego pracownika np. 1 sierpnia br. i – wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi – nie „zapisał” tej osoby do PPK do 10 listopada br. (w terminie ustalonym zgodnie z art. 16 ustawy o PPK), to 11 listopada ten pracownik stałby się uczestnikiem PPK z mocy prawa.
Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego, nie dopełnia obowiązku zawarcia – w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej – umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie, jest sprawcą wykroczenia. Grozi za to kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł. Ściganie tych wykroczeń oraz udział w postępowaniu w sprawach dotyczących tych wykroczeń w charakterze oskarżyciela publicznego należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy.
Pierwsze wpłaty do PPK
Wpłaty do PPK należy obliczać i pobierać poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego osobie zatrudnionej po powstaniu stosunku prawnego wynikającego z umowy o prowadzenie PPK. Jak wyjaśniono powyżej, powstanie tego stosunku prawnego może nastąpić z mocy prawa. Ma to znaczenie przy ustaleniu, czy wpłaty obliczone i pobrane z wynagrodzenia danej osoby, a następnie przekazane do instytucji finansowej, są wpłatami nienależnymi.
Pracownik zatrudniony 1 sierpnia br., na skutek błędu pracodawcy, nie został „zapisany” do PPK do 10 listopada. W dniu 11 listopada stał się uczestnikiem tego programu z mocy prawa. Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie zasadnicze 10 listopada, a następnie premię uznaniową – 15 listopada. Gdyby obliczył i pobrał wpłaty do PPK od wynagrodzenia wypłaconego 10 listopada, a następnie przekazał je do instytucji finansowej, to byłyby to wpłaty nienależne, podlegające zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę na zasadach określonych w art. 28a ustawy o PPK (10 listopada pracownik nie był jeszcze uczestnikiem PPK). Natomiast obliczenie i pobranie wpłat do PPK od premii wypłaconej pracownikowi 15 listopada, a następnie przekazanie tych wpłat do instytucji finansowej, jest zgodne z przepisami ustawy o PPK (15 listopada pracownik był już uczestnikiem PPK).
Nie można dokonać zaległych wpłat do PPK
Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane od uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia. Wpłaty obliczone i pobrane, które nie zostały przekazane w terminie do instytucji finansowej, są wpłatami spóźnionymi i podmiot zatrudniający powinien jak najszybciej dokonać tych wpłat. Natomiast w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnikowi PPK, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie obliczył i nie pobrał od tego wynagrodzenia wpłat do PPK, nie może już później dokonać tych zaległych wpłat do PPK. W takim przypadku naprawienie szkody wyrządzonej uczestnikowi PPK powinno nastąpić zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.
Pracownik został zatrudniony 2 maja br., ale pracodawca – na skutek swojego błędu – nie „zapisał” go do PPK. W dniu 11 sierpnia pracownik stał się uczestnikiem PPK z mocy prawa. Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie 30 sierpnia. Od tego wynagrodzenia zostały obliczone i pobrane wpłaty do PPK, ale pracodawca nie przekazał ich do instytucji finansowej w przewidzianym na to terminie, czyli do 15 września. Są to wpłaty spóźnione i pracodawca powinien jak najszybciej dokonać tych wpłat. Gdyby natomiast od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi 30 sierpnia nie zostały obliczone i pobrane wpłaty do PPK, to byłyby to wpłaty zaległe. Pracodawca nie mógłby już później dokonać tych wpłat, a naprawienie szkody wyrządzonej pracownikowi brakiem zaległych wpłat powinno nastąpić zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.
Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA