REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca nie zapisał pracownika do PPK. Mimo to pracownik będzie uczestnikiem PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Pracownik może stać się uczestnikiem PPK z mocy prawa
Pracownik może stać się uczestnikiem PPK z mocy prawa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek „zapisać” pracownika do PPK nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego obowiązku, pracownik staje się uczestnikiem PPK z mocy prawa. 

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia. Jeżeli podmiot zatrudniający nie dopełnił obowiązku zawarcia – w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej – umowy o prowadzenie PPK nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia, przyjmuje się, że w pierwszym dniu po upływie tego terminu z mocy prawa powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK pomiędzy tą osobą a instytucją finansową, z którą podmiot zatrudniający zawarł umowę o zarządzanie PPK. 

Umowę o prowadzenie PPK uważa się wówczas za zawartą na warunkach wynikających z umowy o zarządzanie PPK. Nie dotyczy to osoby, która nie została „zapisana” do PPK przez podmiot zatrudniający w terminie określonym w przepisach przejściowych ustawy o PPK. Taką osobę należy „zapisać” do PPK niezwłocznie po ujawnieniu tego pominięcia. 

Autopromocja
Przykład

Przedsiębiorca, według stanu na 31 grudnia 2019 r., zatrudniał 20 osób zatrudnionych, w związku z czym – zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 134) ustawy o PPK – został objęty tą ustawą od 1 lipca 2020 r. i miał czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 27 października 2020 r., a umów o prowadzenie PPK – w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych – do 10 listopada 2020 r. Przy „zapisywaniu” osób zatrudnionych do PPK, przedsiębiorca – na skutek swojego błędu – pominął pracownicę zatrudnioną od 2018 r., ale przebywającą wówczas na urlopie wychowawczym. Wyszło to na jaw dopiero w listopadzie 2023 r. Pracodawca powinien jak najszybciej zawrzeć w imieniu i na rzecz tej pracownicy umowę o prowadzenie PPK, gdyż nie stała się ona uczestniczką PPK z mocy prawa. Natomiast, gdyby pracodawca zatrudnił nowego pracownika np. 1 sierpnia br. i – wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi – nie „zapisał” tej osoby do PPK do 10 listopada br. (w terminie ustalonym zgodnie z art. 16 ustawy o PPK), to 11 listopada ten pracownik stałby się uczestnikiem PPK z mocy prawa. 

Ważne

Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego, nie dopełnia obowiązku zawarcia – w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej – umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie, jest sprawcą wykroczenia. Grozi za to kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł. Ściganie tych wykroczeń oraz udział w postępowaniu w sprawach dotyczących tych wykroczeń w charakterze oskarżyciela publicznego należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy. 

Pierwsze wpłaty do PPK

Wpłaty do PPK należy obliczać i pobierać poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego osobie zatrudnionej po powstaniu stosunku prawnego wynikającego z umowy o prowadzenie PPK. Jak wyjaśniono powyżej, powstanie tego stosunku prawnego może nastąpić z mocy prawa. Ma to znaczenie przy ustaleniu, czy wpłaty obliczone i pobrane z wynagrodzenia danej osoby, a następnie przekazane do instytucji finansowej, są wpłatami nienależnymi. 

Przykład

Pracownik zatrudniony 1 sierpnia br., na skutek błędu pracodawcy, nie został „zapisany” do PPK do 10 listopada. W dniu 11 listopada stał się uczestnikiem tego programu z mocy prawa. Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie zasadnicze 10 listopada, a następnie premię uznaniową – 15 listopada. Gdyby obliczył i pobrał wpłaty do PPK od wynagrodzenia wypłaconego 10 listopada, a następnie przekazał je do instytucji finansowej, to byłyby to wpłaty nienależne, podlegające zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę na zasadach określonych w art. 28a ustawy o PPK (10 listopada pracownik nie był jeszcze uczestnikiem PPK). Natomiast obliczenie i pobranie wpłat do PPK od premii wypłaconej pracownikowi 15 listopada, a następnie przekazanie tych wpłat do instytucji finansowej, jest zgodne z przepisami ustawy o PPK (15 listopada pracownik był już uczestnikiem PPK). 

Nie można dokonać zaległych wpłat do PPK

Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane od uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia. Wpłaty obliczone i pobrane, które nie zostały przekazane w terminie do instytucji finansowej, są wpłatami spóźnionymi i podmiot zatrudniający powinien jak najszybciej dokonać tych wpłat. Natomiast w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnikowi PPK, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie obliczył i nie pobrał od tego wynagrodzenia wpłat do PPK, nie może już później dokonać tych zaległych wpłat do PPK. W takim przypadku naprawienie szkody wyrządzonej uczestnikowi PPK powinno nastąpić zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. 

Przykład

Pracownik został zatrudniony 2 maja br., ale pracodawca – na skutek swojego błędu – nie „zapisał” go do PPK. W dniu 11 sierpnia pracownik stał się uczestnikiem PPK z mocy prawa. Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie 30 sierpnia. Od tego wynagrodzenia zostały obliczone i pobrane wpłaty do PPK, ale pracodawca nie przekazał ich do instytucji finansowej w przewidzianym na to terminie, czyli do 15 września. Są to wpłaty spóźnione i pracodawca powinien jak najszybciej dokonać tych wpłat. Gdyby natomiast od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi 30 sierpnia nie zostały obliczone i pobrane wpłaty do PPK, to byłyby to wpłaty zaległe. Pracodawca nie mógłby już później dokonać tych wpłat, a naprawienie szkody wyrządzonej pracownikowi brakiem zaległych wpłat powinno nastąpić zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jadwiga
    2024-01-23 10:13:52
    Takie programy jak ppk, gwarantują nam wyższą emeryturę. Dlatego warto wiedzieć jakie prawo nam przysługuje w tej kwestii. Ja do tego programu należę już dłuższy czas i uważam ze to całkiem przyzwoita forma oszczędzania. Kilka tyś juz na koncie mam, a jakby nie patrzeć długi okres to nie jest.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA

336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

REKLAMA