REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od premii inflacyjnej zapłacisz podatek i ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Od premii inflacyjnej zapłacisz ZUS
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała decyzję dot. wniosku w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości premii inflacyjnej wypłaconej pracownikom oddelegowanym do pracy na terenie Niemiec.

rozwiń >

W jakich sprawach ZUS wydaje interpretacje indywidualne

ZUS wydaje interpretacje indywidualne w zakresie:

  • obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
  • zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych
  • oraz podstawy wymiaru tych składek.
Ważne
Sposób badania sprawy przy wydawaniu interpretacji indywidualnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trybie wydawania interpretacji indywidualnej nie może prowadzić postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Wniosek o interpretację do ZUS w sprawie premii inflacyjnej

Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała pismo z dnia 26 października 2023 r. w zakresie wniosku, który dotyczył nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości premii inflacyjnej wypłaconej pracownikom oddelegowanym do pracy na teren Niemiec.

W przedmiotowym stanie faktycznym przedsiębiorca, prowadzący spółkę złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do ZUS Oddział w Gdańsku. Pytanie brzmiało: czy wypłacając premię inflacyjną pracownikom delegowanym podlegającym ubezpieczeniu w ZUS przedsiębiorca powinien naliczyć od niej składki na ubezpieczenia społeczne? W związku z faktem, iż pracownicy wnioskodawcy oddelegowani są długoterminowo i podlegają pod przepisy dotyczące równego traktowania wnioskodawca twierdzi, że w przypadku tej konkretnej premii nie widzi podstawy do naliczania składek ZUS.

Wnioskodawca wskazał, że premia inflacyjna wypłacona za pracę wykonywaną w innym państwie, jest zwykle traktowana jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

W Niemczech - premia inflacyjna bez podatku i bez składek na ZUS

Wnioskodawca wskazał, że jest Spółką działającą w branży związanej z rusztowaniami i delegującą pracowników na podstawie A1 do pracy w Niemczech. Spółka podlega w Niemczech branżowym układom zbiorowym oraz unijnym dyrektywom w tym zasadom równego traktowania pracowników. Przedsiębiorca wskazał, że pracownikom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy została przyznana premia inflacyjna. Obowiązujące w Niemczech przepisy dają pracodawcy możliwość wypłaty premii inflacyjnej, która według tych przepisów zwolniona jest z podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne. 

Ważne
Unikanie podwójnego opodatkowania

Oczywiście obowiązuje również generalna zasada dotycząca unikania podwójnego opodatkowania. Dochody delegowanych pracowników spółki uzyskane za pracę wykonywaną w innym państwie Unii Europejskiej (czyli w Niemczech, nie  Polsce), opodatkowane są w Niemczach, czyli tam gdzie praca jest rzeczywiście świadczona, a nie w Polsce.

Decyzja ZUS dot. premii inflacyjnej

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku dokonał jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji ZUS nie przyznał jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdził jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

ZUS uznał, że stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jest nieprawidłowe.

ZUS wskazał, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. W myśl przepisów art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 tej ustawy także ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe dla tych osób jest obowiązkowe. 

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 728 z późn. zm.), jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

ZUS uznał, że:

Jeżeli do delegowania pracowników stosuje się polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego, to stosuje się do nich zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne określone przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W związku z tym, iż premia inflacyjna nie została wymieniona w wyżej cytowanym rozporządzeniu, wypłacana jest pracownikom pozostającym z wnioskodawcą w stosunku pracy i stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość ww. premii powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy zaprezentowane w przedmiotowym wniosku uznać należy za nieprawidłowe.

Związanie decyzją ZUS jedynie przedmiotowego stanu faktycznego a nie innego

Trzeba wiedzieć, że wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w niniejszej sprawie, tj. przedsiębiorcy, który złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w sprawie tylko jego dotyczącej. Interpretacja została więc wydana tylko na rzecz tego przedsiębiorcy, nie innego. 

Co ważne, obowiązują przepisy, które dotyczą tzw. instytucji utrwalonej praktyki interpretacyjnej. Co to oznacza Interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym że przedsiębiorca nie może być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej ani daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji indywidualnej. Natomiast, z drugiej strony interpretacja indywidualna jest wiążąca dla organów lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania.

Odwołanie od decyzji ZUS

Od takiej decyzji, jak w niniejszej sprawie przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA