REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od premii inflacyjnej zapłacisz podatek i ZUS

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Od premii inflacyjnej zapłacisz ZUS
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała decyzję dot. wniosku w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości premii inflacyjnej wypłaconej pracownikom oddelegowanym do pracy na terenie Niemiec.
rozwiń >

W jakich sprawach ZUS wydaje interpretacje indywidualne

ZUS wydaje interpretacje indywidualne w zakresie:

  • obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
  • zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych
  • oraz podstawy wymiaru tych składek.
Ważne
Sposób badania sprawy przy wydawaniu interpretacji indywidualnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trybie wydawania interpretacji indywidualnej nie może prowadzić postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Wniosek o interpretację do ZUS w sprawie premii inflacyjnej

Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała pismo z dnia 26 października 2023 r. w zakresie wniosku, który dotyczył nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości premii inflacyjnej wypłaconej pracownikom oddelegowanym do pracy na teren Niemiec.

W przedmiotowym stanie faktycznym przedsiębiorca, prowadzący spółkę złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do ZUS Oddział w Gdańsku. Pytanie brzmiało: czy wypłacając premię inflacyjną pracownikom delegowanym podlegającym ubezpieczeniu w ZUS przedsiębiorca powinien naliczyć od niej składki na ubezpieczenia społeczne? W związku z faktem, iż pracownicy wnioskodawcy oddelegowani są długoterminowo i podlegają pod przepisy dotyczące równego traktowania wnioskodawca twierdzi, że w przypadku tej konkretnej premii nie widzi podstawy do naliczania składek ZUS.

Wnioskodawca wskazał, że premia inflacyjna wypłacona za pracę wykonywaną w innym państwie, jest zwykle traktowana jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

W Niemczech - premia inflacyjna bez podatku i bez składek na ZUS

Wnioskodawca wskazał, że jest Spółką działającą w branży związanej z rusztowaniami i delegującą pracowników na podstawie A1 do pracy w Niemczech. Spółka podlega w Niemczech branżowym układom zbiorowym oraz unijnym dyrektywom w tym zasadom równego traktowania pracowników. Przedsiębiorca wskazał, że pracownikom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy została przyznana premia inflacyjna. Obowiązujące w Niemczech przepisy dają pracodawcy możliwość wypłaty premii inflacyjnej, która według tych przepisów zwolniona jest z podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne. 

Ważne
Unikanie podwójnego opodatkowania

Oczywiście obowiązuje również generalna zasada dotycząca unikania podwójnego opodatkowania. Dochody delegowanych pracowników spółki uzyskane za pracę wykonywaną w innym państwie Unii Europejskiej (czyli w Niemczech, nie  Polsce), opodatkowane są w Niemczach, czyli tam gdzie praca jest rzeczywiście świadczona, a nie w Polsce.

Decyzja ZUS dot. premii inflacyjnej

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku dokonał jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji ZUS nie przyznał jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdził jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

ZUS uznał, że stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jest nieprawidłowe.

ZUS wskazał, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. W myśl przepisów art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 tej ustawy także ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe dla tych osób jest obowiązkowe. 

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 728 z późn. zm.), jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

ZUS uznał, że:

Jeżeli do delegowania pracowników stosuje się polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego, to stosuje się do nich zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne określone przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W związku z tym, iż premia inflacyjna nie została wymieniona w wyżej cytowanym rozporządzeniu, wypłacana jest pracownikom pozostającym z wnioskodawcą w stosunku pracy i stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość ww. premii powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy zaprezentowane w przedmiotowym wniosku uznać należy za nieprawidłowe.

Związanie decyzją ZUS jedynie przedmiotowego stanu faktycznego a nie innego

Trzeba wiedzieć, że wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w niniejszej sprawie, tj. przedsiębiorcy, który złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w sprawie tylko jego dotyczącej. Interpretacja została więc wydana tylko na rzecz tego przedsiębiorcy, nie innego. 

Co ważne, obowiązują przepisy, które dotyczą tzw. instytucji utrwalonej praktyki interpretacyjnej. Co to oznacza Interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym że przedsiębiorca nie może być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej ani daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji indywidualnej. Natomiast, z drugiej strony interpretacja indywidualna jest wiążąca dla organów lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania.

Odwołanie od decyzji ZUS

Od takiej decyzji, jak w niniejszej sprawie przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA