REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz większe zarobki, coraz więcej kandydatów. Branża IT to wciąż rynek pracownika

Zarobki w IT w 2023 roku wzrosły średnio nawet o 19 proc.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W branży IT w tym roku wzrosły wynagrodzenia, nic więc dziwnego, że i zainteresowanie kandydatów ogłoszeniami jest większe. Jakie są stawki? Na jakie stanowiska aplikowano najczęściej? 

Jakie są zarobki w branży IT?

Porównując zarobki oferowane w branży IT w 2023 i 2022 r., można zauważyć ciągły wzrost wynagrodzeń, ale rzut oka na ostatnie dwa kwartały pozwala mówić o pewnej stabilizacji. Przykładowo, jak wynika z danych z Insights360, najnowszego autorskiego narzędzia No Fluff Jobs dla osób zajmujących się rekrutacją, agregującego i analizującego dane z największych portali z ogłoszeniami o pracy w IT, w trzecim kwartale 2023 r. mediany widełek wynagrodzeń dla osób szukających pracy w specjalizacji Frontend wyniosły 16-22 tys. zł netto. To dokładnie taka sama stawka, jak w drugim kwartale, i tylko w dolnym przedziale nieco wyższa niż na początku roku (wówczas było to 15 tys. zł netto). Podobne tendencje widać też w kategoriach Testing, Fullstack czy Administracja IT. 

REKLAMA

Autopromocja

Baza danych Insights360 jest aktualizowana codziennie, a prezentowane dane pochodzą z analizy ponad 250 tys. ogłoszeń

Podwyżki dla pracowników IT - gdzie? 

W niektórych kategoriach można zauważyć spadki oferowanych stawek. W kategorii DevOpsmediany wynagrodzeń w pierwszych dwóch kwartałach tego roku rosły – w pierwszym kwartale było to 19-26 tys. zł netto, a w drugim 20-28 tys. zł netto – jednak w trzecim kwartale spadły do 18-25 tys. zł netto, osiągając poziom z końca 2022 r. 

Po latach, w których pensje w sektorze technologicznym rosły w tempie kilkunastu procent rocznie, widać wyraźną stabilizację. Od dwóch kwartałów w ogłoszeniach zarysowuje się trend w kierunku zatrzymania tak szybkiego wzrostu płac. To sprawia, że teraz, w końcówce roku, gdy wiele firm będzie przeprowadzało rozmowy o podwyżkach i awansach, będą one być może nieco łatwiejsze – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. 

W trendach rocznych nadal jednak widać wzrosty wynagrodzeń, niekiedy kilkunastoprocentowe. W przypadku kontraktów B2B mediana dolnych widełek wynagrodzeń w ciągu roku wzrosła dla wszystkich specjalizacji średnio o 19,4 proc., a górnych 13,6 proc. i obecnie wynosi 18,5-25 tys. zł netto (+ VAT). Z kolei dla umowy o pracę był to wzrost odpowiednio o 16,7 proc. oraz 11,1 proc., a zarobki oscylowały między 14 a 20 tys. zł brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz więcej kandydatów z branży IT, ale to wciąż rynek pracownika

REKLAMA

W minionym roku przez branżę IT przeszły niemałe turbulencje: zamykane projekty, wstrzymane budżety rekrutacyjne, masowe zwolnienia. Wielu wartościowych kandydatów i kandydatek IT trafiło na tzw. firmowe „ławeczki” albo rozglądało się za nową pracą. I choć zwiększyła się liczba aplikujących, to o branży IT wciąż możemy mówić w kontekście rynku pracownika. W 2023 mediany dolnych i górnych widełek zaliczyły nawet kilkunastoprocentowe wzrosty. Nie dla wszystkich specjalizacji jednak ten rok był łaskawy, warto więc skorzystać z Insights360, by śledzić trendy dla poszczególnych kategorii – komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

W 2023 r. liczba kandydatów i kandydatek aplikujących na oferty z branży IT poszybowała w górę. Najczęściej aplikowano na stanowiska ze specjalizacji Frontend – na jedno ogłoszenie przypadało średnio 88 wysłanych CV, co w porównaniu z 2022 r. stanowi wzrost aż o 340 proc. Drugą kategorią pod względem popularności był Project Management (77 aplikacji, wzrost o 54 proc.), a następnie Design/UX (74 aplikacje, wzrost o 68,2 proc.), Agile/Scrum (59 aplikacji, wzrost o 84,4 proc.) oraz Testing (47 aplikacji, wzrost o 123,8 proc.).

Analiza portalu No Fluff Jobs, przeprowadzona m.in. z użyciem Insights360 na bazie 250 tys. ogłoszeń.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

REKLAMA

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

REKLAMA

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

REKLAMA