REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz pracy dla kobiet w ciąży w Niemczech (Berufsverbot). Obowiązki pracodawców, prawa kobiet, zasiłek chorobowy

KANCELARIE PEŚLA
Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M. - Radca Prawny (Prozessvertreter PL)
Zakaz pracy dla kobiet w ciąży w Niemczech (Berufsverbot). Obowiązki pracodawców, prawa kobiet, zasiłek chorobowy
Zakaz pracy dla kobiet w ciąży w Niemczech (Berufsverbot). Obowiązki pracodawców, prawa kobiet, zasiłek chorobowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Berufsverbot, czyli zakaz wykonywania zawodu, stanowi istotny aspekt niemieckiego prawa pracy, który przede wszystkim dotyczy kobiet w ciąży. W poniższym artykule omówimy szczegółowo zasady i prawa związane z Berufsverbot, w tym rolę decyzji lekarzy oraz obowiązki pracodawców. Przyjrzymy się również istotnym różnicom między wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym, a także dowiemy się, jakie prawa przysługują ciężarnym pracownicom i jakie korzyści finansowe im przysługują.

Kiedy stosuje się Berufsverbot?

Berufsverbot jest stosowany w Niemczech w przypadku, gdy wykonywanie określonej pracy może zagrażać zdrowiu pracownika, zwłaszcza gdy chodzi o ciężarne kobiety. Decyzję o nałożeniu Berufsverbot podejmuje lekarz, a nie pracodawca, co jest istotnym aspektem w procesie ochrony zdrowia pracownic w stanie błogosławionym.

Autopromocja

W jaki sposób jest nakładany zakaz?

Kiedy lekarz prowadzący stwierdzi, że praca może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki lub dziecka, ma prawo wystawić specjalne zaświadczenie lekarskie, znane jako "ärztliches Attest." To zaświadczenie stanowi podstawę do nałożenia zakazu pracy. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania Berufsverbot i nie ma prawa zmuszać pracownika do kontynuowania pracy, która jest uznawana za ryzykowną w kontekście ciąży.

Czy zakaz automatycznie zwalnia z obowiązku świadczenia pracy?

Niekoniecznie. Przed nałożeniem zakazu pracy, lekarz zazwyczaj wystawia także świadectwo (Zeugnis), w którym precyzyjnie określa, w jakim zakresie stanowisko pracy może stwarzać zagrożenie dla zdrowia przyszłej matki. To daje pracodawcy możliwość podjęcia działań mających na celu usunięcie zagrożenia, co pozwala ciężarnej wrócić do pracy, jeśli ryzyko zostanie wyeliminowane.

Warto zaznaczyć, że w przypadku braku aktywnego wykonywania pracy po wystawieniu Berufsverbot, pracodawca jest zobowiązany do wypłacania pełnego wynagrodzenia pracownicy. Jest to ważny aspekt zabezpieczenia finansowego dla ciężarnych pracownic.

Berufsverbot czy Krankengeld? Co wybrać?

Z drugiej strony, istnieje również zasiłek chorobowy zwany "Krankengeld," który jest wypłacany przez kasy chorych (Krankenkassen) w Niemczech pracownikom, którzy nie mogą pracować z powodu choroby przez okres dłuższy niż 6 tygodni. Wysokość zasiłku chorobowego zazwyczaj wynosi około 70% regularnego wynagrodzenia pracownika.

W praktyce oznacza to, że w przypadku Berufsverbot dla ciężarnych kobiet, wynagrodzenie jest zazwyczaj wyższe niż Krankengeld. Wynika to z obowiązku pracodawcy do wypłacania pełnego wynagrodzenia, podczas gdy Krankengeld stanowi jedynie częściowe zabezpieczenie finansowe.

Dlatego zawsze zaleca się omawianie kwestii związanych z Berufsverbot z lekarzem prowadzącym, aby dobrze zrozumieć swoje prawa i korzyści finansowe oraz zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swojego dziecka. Wiedza na ten temat jest kluczowa dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy dla ciężarnych pracownic w Niemczech.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadku przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA