REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kluby Mam i Kluby Rodzinne - 7 mln zł w 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kluby Mam i Kluby Rodzinne - 7 mln zł w 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ramach konkursu „Po Pierwsze Rodzina!” na rok 2024 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 7 mln zł na tworzenie sieci Klubów dla Mam i Klubów Rodzinnych. Dofinansowanie trafiło do 11 organizacji pozarządowych.

Kluby Mam i Kluby Rodzinne - 7 mln zł w 2024

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 7 mln zł na tworzenie sieci placówek, w których rodzice mogą wzmacniać kompetencje rodzicielskie, a lokalne społeczności uczestniczyć w inicjatywach integrujących mieszkańców na rzecz rodziny. Ministerstwo w ramach programu i konkursu „Po Pierwsze Rodzina!” na rok 2024 przeznaczyło 7 mln zł na tworzenie sieci Klubów dla Mam i Klubów Rodzinnych. Dofinansowanie trafiło do 11 organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Autopromocja

„Po Pierwsze Rodzina!” 

Jak podaje MRiPS: Konkurs "Po pierwsze Rodzina!" jest skierowany do organizacji pozarządowych. Jego celem jest usytuowanie dobra rodzin w centrum działań wspólnoty na wszystkich poziomach jej funkcjonowania. Dotację mogły uzyskać projekty, upowszechniające informacje, ukierunkowane na dobro wszystkich rodzin, niezależnie od ich statusu społecznego i materialnego, a także kształtujące i promujące pozytywny wizerunek małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa.

Ważne
„Po Pierwsze Rodzina!” 

W latach 2020 - 2023 r. w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 42, 5 mln zł na realizacje projektów tworzących przyjazne otoczenie dla rodziny.

Co to są Kluby Mam?

Okazuje się, że Kluby Mam istniały jeszcze przed ogłoszeniem konkursu: „Po Pierwsze Rodzina!”. Do 2023 r. Kluby dla Mam rozwijały się samoistnie, w większości nieformalnie.

Chcąc aktywizować środowisko rodzicielskie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczęło działania wspierające Kluby dla Mam. W ramach Klubów, nie tylko mamy ale i generalnie rodzice mogą wzmacniać kompetencje rodzicielskie, a lokalne społeczności mają możliwość uczestniczyć w inicjatywach integrujących mieszkańców na rzecz rodziny. Zależy nam na budowaniu Polski, która będzie znana jako miejsce przyjazne rodzinom – podkreśla Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.  Barbara Socha, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej dodaje, że:

Kluby Mam to inicjatywa aktywnych kobiet, która ma realny wpływ na poprawę jakości życia rodzin. Kobiety, mamy potrzebują przestrzeni, miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje talenty, pasje.  W codziennym życiu spotkania w ramach klubu dają siłę, wspierają w rodzinnych wyzwaniach. Wiem osobiście, jak ważne jest takie wsparcie. Doświadczenie macierzyństwa uczy dobrej organizacji czasu, szybko i jakościowo dążąc do celu. Macierzyństwo rozwija również kompetencje miękkie, społeczne, kompetencje, które są coraz bardziej doceniane wśród pracodawców. Macierzyństwo nie jest barierą, przeciwnie, pozwala wejść na nowy etap życia. 

Co jest celem Klubów Mam?

Celem Klubów Mam jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym są Kluby Rodzinne?

Kluby rodzinne to przestrzeń, gdzie rodzice mogą uzyskać informacje i pomoc w zakresie macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka. To inicjatywa, która ma na celu wzmocnienie kompetencji rodzicielskich oraz wdrożenie oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny. W ramach działalności Klubu dla Rodziny prowadzone są bezpłatne warsztaty, szkolenia i spotkania. Uczestniczyć w nich mogą wszyscy bez względu na wiek – dzieci, rodzice i dziadkowie, którzy przez wspólny, rodzinny udział mogą zdobywać wiedzę i doskonalić umiejętności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA