REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykluczeni społecznie też mają prawo do godnego życia i godnej pracy

Wykluczeni społecznie też mają prawo do godnego życia i godnej pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ludziach uznanych przez społeczeństwo za bezdomnych, którym należy się tylko tyle, żeby przeżyli, drzemią ogromne zasoby; żeby im pomóc, trzeba zrozumieć ich sytuację - powiedział dla PAP Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska, od 2013 r. zajmujący się pomocą osobom w kryzysie bezdomności.

Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym

Do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (które mogą mieć problem z życiem społecznym i zawodowym) i które najczęściej są "odrzucane" i nierówno traktowane przez społeczeństwo należą m.in.:

REKLAMA

Autopromocja

​Wykluczenie społeczne jest niestety powszechnym zjawiskiem. Oczywiście ustawodawca reguluje sytuację prawną osób znajdujących w trudnej sytuacji życiowej, jednak to najczęściej społeczeństwo w codziennym życiu dopuszcza się marginalizacji problemów np. ubóstwa, uzależnień, osób bezdomnych, starszych czy chorych. Nie powinno dochodzić do izolacji społecznej tych osób, ograniczania ich udział w życiu społecznym, kulturalnym, zawodowym, czy politycznym. Wszyscy są bowiem równi wobec prawa i w prawie.

Caritas Polska o bezdomności

Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska, od 2013 r. zajmujący się pomocą osobom w kryzysie bezdomności, wskazuje, że:

"W naszej (Caritas Polska) praktyce przez bezdomność rozumiemy nie tylko brak dachu nad głową, to jest skutek bezdomności. Natomiast sama bezdomność jest pewnym wykorzenieniem, zagubieniem w rzeczywistości osoby, która nagle straciła grunt pod nogami w wyniku różnych okoliczności - zawinionych lub niezawinionych. Nie nam to oceniać (…) bezdomność to "wielkie upokorzenie, samotność, wyobcowanie, brak relacji, tkwienie w swoim nieszczęściu i w ciemności".

Wśród najczęstszych jej przyczyn wskazał: rozpad rodziny, utratę zdrowia, eksmisję, zadłużenie.

Program "Damy Radę!" w Caritas Polska dla osób w wieku 25-35 lat

Program „Damy Radę!” prowadzony jest w Caritas Polska od 2013 r. i jest adresowany do osób w wieku 25-35 lat, pozostających w kryzysie bezdomności, uzależnień i zagubienia życiowego, zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją życia. Powstał z myślą o pomocy osobom kończącym zamknięte terapie, ośrodki penitencjarne i inne placówki, osobom szukającym pomocy aby rozpocząć starania o życie wolne od patologicznych zaburzeń, środowisk i zachowań.

W przypadku zakwalifikowania oferujemy zmotywowanym uczestnikom pomoc w usamodzielnieniu się i utrwaleniu postaw trzeźwościowych, w rozwijaniu motywacji do odkrywania i realizowania zasobów własnych, podnoszenia aspiracji życiowych i nauki zachowań prospołecznych. Pomoc obejmuje wsparcie ze strony psychologa i terapeuty, pracownika socjalnego oraz ze strony grupy wsparcia liczącej maksymalnie 5-8 osób. W ramach uczestnictwa można również otrzymać pomoc żywnościową, pomoc materialną na ściśle określone w umowie cele, w szczególności dofinansowanie kosztów wynajmu mieszkania, kursów, szkoleń zawodowych, nauki, w tym studiów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Godność ludzka i godna praca - podstawą człowieczeństwa

Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska podkreśla w rozmowie z przedstawicielem PAP, że: "(…) jak ogromne zasoby drzemią w ludziach, uznanych przez społeczeństwo za bezdomnych, którym należy się tylko zupa, coś, żeby przeżyli" - zauważył. "Młodym ludziom, którzy przychodzą do +Damy Radę+ mówimy: masz godność, masz wartość, nie zapominaj o tym, nikt ci tego nie może odebrać, jesteś tu po to, żeby się w tym utwierdzić".

Przykład
Nauka, praca, godność

"Jeden z uczestników programu żył za granicą, zanurzony w narkotykach, alkoholu. Przyjechał do nas kompletnie rozbity, nie miał żadnego pomysłu na życie. To było trzy lata temu. Zaczął pracować - pomogliśmy mu trochę w tym kierunku, zaczął robić proste rzeczy, okazało się, że ma do tego smykałkę. Obecnie kończy zaocznie politechnikę, wydział mechaniczny. To dla mnie cud" - podkreślił Sukiennik. Inny, jak dodał, przyjechał po czterech latach w Londynie w stanie kompletnego rozbicia życiowego. "Nawet nie było wiadomo, jak mu pomóc. Skierowaliśmy go na roczną terapię do MONAR-u. W tej chwili ma średnią 4,6 na studiach. Już zaliczył dwa lata" - powiedział.

"Mamy możliwości pomocy w zatrudnieniu, opłacamy prawo jazdy, zachęcamy do podnoszenia kwalifikacji. Chodzi o to, żeby uczestnik miał poczucie stałego rozwoju, nawet niewielkiego" - powiedział Janusz Sukiennik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA