REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczne formy zatrudnienia: Analiza wyzwań i korzyści

Praca zdalna niesie ze sobą również wyzwania
Praca zdalna niesie ze sobą również wyzwania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym świecie, rynki pracy ulegają stałym przemianom, napędzanym postępem technologicznym, zmianami społecznymi i gospodarczymi. Nowe formy zatrudnienia, takie jak praca zdalna, umowy o dzieło i outsourcing, stają się coraz popularniejsze, dostarczając pracodawcom i pracownikom nowych możliwości i wyzwań. 

W niniejszym artykule zajmiemy się analizą elastycznych form zatrudnienia oraz związanych z nimi aspektów prawnych i finansowych.

Autopromocja

Praca zdalna: wyzwania i korzyści

Praca zdalna stała się powszechnym zjawiskiem, szczególnie w kontekście globalnej pandemii COVID-19. Jednakże, pomimo licznych korzyści, takich jak większa elastyczność czasowa i geograficzna, praca zdalna niesie ze sobą również wyzwania.

Wyzwania pracy zdalnej

Izolacja pracownicza: Pracownicy zdalni mogą doświadczać izolacji społecznej i braku komunikacji zespołowej, co może wpływać na ich motywację i zaangażowanie w pracę.

Bezpieczeństwo danych: Wraz z pracą zdalną pojawia się zagrożenie związane z bezpieczeństwem danych firmowych. Firmy muszą zainwestować w odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby chronić poufne informacje.

Nierównowaga praca–życie: Elastyczność czasowa może prowadzić do braku wyraźnego podziału między pracą a życiem osobistym, co utrudnia utrzymanie zdrowej równowagi.

Jakie korzyści przynosi praca zdalna

Elastyczność: Pracownicy mogą dostosowywać swoje godziny pracy do własnych preferencji, co zwiększa komfort i zadowolenie z pracy.

Zwiększona produktywność: Niektóre badania sugerują, że pracownicy zdalni mogą być bardziej produktywni dzięki brakowi codziennych przemieszczeń i zakłóceń w miejscu pracy.

Globalny zasięg: Praca zdalna umożliwia firmom pozyskiwanie talentów z różnych regionów świata, co może przyczynić się do zwiększenia innowacyjności.

Umowy o dzieło: elastyczność czy niepewność

Umowy o dzieło są formą zatrudnienia, w której pracownik wykonuje określoną pracę na rzecz pracodawcy, często na zasadzie jednorazowej transakcji. Pomimo swej elastyczności, umowy o dzieło budzą pewne kontrowersje i wyzwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowy o dzieło – minusy

Brak stałego związku: Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło mogą odczuwać brak stałego związku z pracodawcą, co wpływa na poczucie przynależności i zaangażowania.

Brak świadczeń socjalnych: W przypadku umów o dzieło, pracownicy często nie mają dostępu do świadczeń socjalnych, takich jak ubezpieczenie zdrowotne czy emerytalne.

Niepewność finansowa: Umowy o dzieło często nie zapewniają stabilności finansowej, ponieważ pracownik otrzymuje wynagrodzenie za konkretną pracę, a nie regularnie co miesiąc.

Umowy o dzieło – plusy

Elastyczność dla pracodawcy: Umowy o dzieło pozwalają pracodawcom elastycznie dostosowywać zatrudnienie do potrzeb projektów, bez konieczności zatrudniania stałych pracowników.

Elastyczność dla pracownika: Pracownicy mogą wybierać projekty zgodnie z własnymi zainteresowaniami i umiejętnościami, co może zwiększać satysfakcję z pracy.

Potencjalne przejście na stałe zatrudnienie: Umowy o dzieło mogą stanowić punkt wyjścia do stałego zatrudnienia w przypadku udanych współprac.

Outsourcing: oszczędności kontra kontrola

Outsourcing to praktyka polegająca na zleceniu określonych zadań lub procesów firmom zewnętrznym. Choć outsourcing często jest stosowany w celu obniżenia kosztów, niesie ze sobą pewne wyzwania związane z utratą kontroli nad kluczowymi aspektami działalności.

Outsourcing i jego wyzwania

Utrata kontroli nad procesami: Przeniesienie pewnych procesów do zewnętrznej firmy może prowadzić do utraty kontroli nad jakością i terminowością wykonywanych zadań.

Zagrożenie poufności: Przesłanie pewnych danych czy procesów do zewnętrznego dostawcy niesie ryzyko naruszenia poufności informacji.

Trudności w zarządzaniu: Zarządzanie zespołem, który znajduje się poza granicami firmy, może być wyzwaniem związanym z różnicami kulturowymi i komunikacyjnymi.

Outsourcing to także korzyści

Oszczędności finansowe: Outsourcing często pozwala firmom obniżyć koszty operacyjne, zwłaszcza w obszarach, gdzie można skorzystać z niższych kosztów pracy.

Skoncentrowanie się na kluczowych obszarach: Firma może skoncentrować się na kluczowych obszarach swojej działalności, pozostawiając pewne zadania specjalistom zewnętrznym.

Dostęp do specjalistycznej wiedzy: Outsourcing umożliwia firmom korzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistycznych dostawców.

Elastyczne formy zatrudnienia: aspekty prawne i finansowe

Rozwinięcie elastycznych form zatrudnienia stawia przed firmami i pracownikami szereg kwestii prawnych i finansowych. Warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Umowy pracownicze: W przypadku pracy zdalnej i umów o dzieło, istotne jest opracowanie klarownych umów, które określą obowiązki obu stron, warunki wynagradzania oraz kwestie związane z poufnością i własnością intelektualną.

Zabezpieczenia prawne dla pracowników: Warto zastanowić się nad świadczeniem dodatkowych zabezpieczeń prawnych dla pracowników, zwłaszcza w przypadku umów o dzieło, które mogą prowadzić do niepewności zatrudnienia.

Ochrona danych: W kontekście pracy zdalnej i outsourcingu, zabezpieczenie danych staje się kluczową kwestią. Firmy powinny stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa, a także dbać o zgodność z regulacjami dotyczącymi ochrony danych.

Podatki i składki: Elastyczne formy zatrudnienia mogą wpływać na opodatkowanie zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Konieczne jest zrozumienie skomplikowanego podatkowego krajobrazu związane z tymi formami zatrudnienia.

Etyczne aspekty outsourcingu: Przy outsourcingu warto uwzględnić nie tylko kwestie finansowe, ale także etyczne, takie jak warunki pracy w zakładach partnerskich czy dbałość o prawa pracowników.

Podsumowanie

Elastyczne formy zatrudnienia oferują zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Kluczowym jest zrozumienie tych form zatrudnienia, umiejętne zarządzanie nimi oraz uwzględnienie aspektów prawnych i finansowych. W świecie, w którym dynamika rynku pracy stale ewoluuje, elastyczność staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Jednakże, sukces wymaga równowagi między elastycznością a odpowiedzialnością, zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA