Ważny termin dla płatników składek ZUS. Korekta dokumentów rozliczeniowych za 23 lata możliwa tylko do 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Korekta dokumentów rozliczeniowych po 1 stycznia 2024 r.
- Korekta dokumentów rozliczeniowych – jak jej dokonać
Nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych) obowiązują od 2022 r. – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. „Do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.” – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
REKLAMA
Korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.
Korekta dokumentów rozliczeniowych po 1 stycznia 2024 r.
Po upływie tych terminów korekta dokumentów rozliczeniowych może być sporządzana tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. „Korekty takie ZUS wykona na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W wyniku tych korekt nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek” – wskazał rzecznik.
Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r. „Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r” – przypomniał Żebrowski.
Warto jak najszybciej przeanalizować dokumenty rozliczeniowe, aby móc je jeszcze poprawić. „O takiej możliwości korekty, ale też nieprzekraczalnej dacie przypominaliśmy naszym klientom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taką wiadomość umieszczaliśmy na profilach płatników składek” – podał ZUS.
Korekta dokumentów rozliczeniowych – jak jej dokonać
Płatnicy składek mogą skorzystać ze wsparcia ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. Taką pomoc można uzyskać telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560 16 00, podczas e-wizyty w ZUS, a także w dowolnej placówce ZUS.
Płatnicy, którzy składają dokumenty rozliczeniowe przez program „Płatnik” lub „e-Płatnik” mogą także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych.
(PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat