REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON 2024: dofinansowanie do oprocentowania kredytów dla zakładów pracy chronionej i przedsiębiorstw społecznych. Do kiedy i gdzie składać wnioski?

PFRON 2024: dofinansowanie do oprocentowania kredytów dla zakładów pracy chronionej i przedsiębiorstw społecznych. Do kiedy i gdzie składać wnioski?
PFRON 2024: dofinansowanie do oprocentowania kredytów dla zakładów pracy chronionej i przedsiębiorstw społecznych. Do kiedy i gdzie składać wnioski?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował w jakich terminach i gdzie trzeba składać w 2024 roku wnioski o dofinansowanie dla zakładów pracy chronionej i przedsiębiorstw społecznych do oprocentowania kredytów zaciągniętych w bankach i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
rozwiń >

Dofinansowanie z PFRON do oprocentowania kredytów – podstawa prawna

Na podstawie art. 32 ust.1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej lub będący przedsiębiorstwem społecznym może otrzymać, na wniosek, ze środków PFRON dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

Do kiedy i gdzie trzeba składać wnioski?

PFRON poinformował w komunikacie z 20 listopada 2023 r., że wnioski o dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankach i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych na dany rok kalendarzowy (także na 2024 rok) można składać od 1 stycznia do 15 listopada danego roku kalendarzowego do Oddziału PFRON właściwego dla siedziby zakładu lub przedsiębiorstwa.

Pracodawca, który uzyskał status zakładu pracy chronionej lub status przedsiębiorstwa społecznego po dniu 15 listopada danego roku kalendarzowego powinien złożyć wniosek za okres od dnia 16 listopada do końca tego roku w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.

Kto może dostać dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie do oprocentowania kredytu ma prawo złożyć każdy pracodawca, który prowadzi zakład pracy chronionej lub pracodawca, który ma status przedsiębiorstwa społecznego. 

Na dofinansowanie może liczyć ww. pracodawca, który:
- złoży do PFRON wniosek o dofinansowanie,
- wziął kredyt w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, który wykorzystuje na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

Uwaga! Gdy kredyt jest wykorzystywany tylko w części na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, to można się ubiegać o dofinansowanie jedynie do tej części.

Dofinansowania, o którym tu mowa nie można otrzymać do oprocentowania kredytów przeznaczonych na:
- zakup nieruchomości, z wyjątkiem nieruchomości przeznaczonych na prowadzenie zakładu pracy chronionej lub przedsiębiorstwa społecznego,
- finansowanie inwestycji pod wynajem,
- zakup samochodów osobowych,
- wydatki lub przedsięwzięcia w części sfinansowanej ze środków publicznych.

Także PFRON nie da dofinansowania do kredytów:
- których zabezpieczeniem jest lokata na rachunku bankowym lub rachunku w kasie oszczędnościowo-kredytowej pracodawcy,
- spłaconych wcześniej niż w miesiącu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Jakie dofinansowanie wypłaci PFRON?

Jak już wyżej wskazano dofinansowanie może wynieść do wysokości 50% oprocentowania kredytu zaciągniętego w banku lub w kasie oszczędnościowo-kredytowej

Jednocześnie PFRON precyzuje, że: 

1) maksymalne oprocentowanie kredytu objętego dofinansowaniem nie może przekraczać stopy WIBOR trzymiesięczny i marży o stałej stopie procentowej, wynoszącej nie więcej niż 1,5 punktu procentowego, obowiązującej w dniu poprzedzającym dzień złożenia wniosku,

2) kwota kredytu, która może być objęta dofinansowaniem, nie może przekraczać sumy:
- iloczynu 55 000 zł i liczby pracowników niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na których rehabilitację zawodową lub społeczną zostały lub zostaną przeznaczone środki pochodzące z zaciągniętych kredytów,
- iloczynu 35 000 zł i liczby pracowników niepełnosprawnych o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na których rehabilitację zawodową lub społeczną zostały lub zostaną przeznaczone środki pochodzące z zaciągniętych kredytów,
- iloczynu 25 000 zł i liczby pracowników niepełnosprawnych o lekkim stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na których rehabilitację zawodową lub społeczną zostały lub zostaną przeznaczone środki pochodzące z zaciągniętych kredytów,

Przykład

PFRON podaje w tym kontekście następujący przykład:

Jeżeli pracodawca zatrudnia:
- 2 osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności w przeliczeniu na pełne etaty,
- 5 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w przeliczeniu na pełne etaty,
- 8 osób z lekkim stopniem niepełnosprawności w przeliczeniu na pełne etaty,

to kwota kredytu, do której może ubiegać się o dofinansowanie wynosi w sumie 485 000 zł tj.: 
- 2 x 55 000 zł = 110 000 zł,
- 5 x 35 000 zł = 175 000 zł,
- 8 x 25 000 zł = 200 000 zł.

PFRON radzi też, by wpisując stan zatrudnienia, wziąć pod uwagę przeciętny stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych z danym stopniem niepełnosprawności z trzech miesięcy, które poprzedzają dzień złożenia wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Dofinansowanie dotyczy odsetek od kredytów z terminami płatności przypadającymi w roku, za który złożono wniosek o dofinansowanie, lecz nie wcześniej niż w pierwszym dniu miesiąca, w którym złożono ten wniosek – jeżeli obowiązanym do ich spłaty był pracodawca.

Jak często można korzystać z tego dofinansowania? 

Dofinansowanie z PFRON do oprocentowania kredytów można otrzymać na 12 miesięcy, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, za który składasz wniosek. Po zakończeniu roku kalendarzowego można złożyć wniosek na kolejny okres.

Wniosek o dofinansowanie z PFRON do oprocentowania kredytu

Wniosek o omawiane dofinansowanie do oprocentowania kredytu można pobrać ze strony PFRON. Pobierz wniosek (docx 55 KB) 

Do wniosku tego trzeba załączyć:
a) kopie lub odwzorowanie cyfrowe aktualnej decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej lub statusu przedsiębiorstwa społecznego,

b) kopie umów kredytowych, potwierdzonych za zgodność z oryginałem,

c) informację z banku kredytującego lub kasy oszczędnościowo-kredytowej o wysokości odsetek, jakie pracodawca zapłaci z tytułu zaciągniętych kredytów za okres wskazany we wniosku, za który zostanie naliczone oprocentowanie kredytów do dofinansowania, wraz z informacją o wysokości stopy procentowej przyjętej do wyliczenia odsetek,

d) informację o zaciągniętych kredytach inwestycyjnych przeznaczonych na:
- zakup gruntów, nieruchomości wraz z ich remontem lub remont obiektów własnych – oświadczenie, że grunty/nieruchomości będą przeznaczone na prowadzenie zakładu pracy chronionej (w przypadku, gdy ich lokalizacja nie jest ujęta w decyzji o nadaniu zakładu pracy chronionej) oraz że nie są/nie będą wynajmowane. W przypadku ich wynajmu należy określić procent wynajmowanej powierzchni w stosunku do powierzchni całkowitej,
- zakup samochodów – oświadczenie, jakich samochodów dotyczy zakup wraz kserokopiami dowodów rejestracyjnych,

e ) formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (pobierz formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, (xlsx 76 KB)), 

f) inne dokumenty, które potwierdzają informacje zawarte we wniosku.

PFRON przygotował objaśnienia, które pomagają wypełnić wniosek.

 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wypełniony wniosek (wraz z załącznikami) można złożyć w formie papierowej do Oddziału PFRON właściwego dla siedziby zakładu lub przedsiębiorstwa.

Podstawa prawna: 
- art. 32 ust.1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – tekst jednolity z dnia 13 stycznia 2023 r. - Dz.U. z 2023 r., poz. 100, ostatnia zmiana: Dz.U. z 2023 r., poz. 1429.
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2023 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej lub pracodawcom będącym przedsiębiorstwami społecznymi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1573).
- art. 5 ust. 3, art. 11 ust. 3, art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702 t.j.) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. nr 53, poz. 311 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Chory
  2023-11-24 09:28:23
  Ja mam orzeczenie lekki stopien a mialem umiarkowany poniewaz orzecznik mnie uzdrowil w starostwie kielce mam 55lat i ne moge podjac pracy bo tylko conajmniej umiarkowany chca pracodawcy bo liczy im sie kasa i tak sie bogaca firmy ochranarskie na tych chorych a dlaczego w ochronie pracuja po 12 lub 24 godziny to jest nie zgodne z prawem dlaczego tego nkt nie sprawdzi taka osoba moze pracowac 7 godz
  0
 • Marzena
  2023-11-23 20:54:53
  Same przywileje dla niepełnosprawnych. Ja rozumiem trudną sytuację wielu tych osób - ale gdzie nie spojrzeć to dofinansowanie, czy ulga - moim zdaniem przesada
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

REKLAMA

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

REKLAMA

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

REKLAMA