REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Posłanka z dzieckiem w Sejmie RP
Posłanka z dzieckiem w Sejmie RP
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 
rozwiń >

Do pracy z dzieckiem

Temat możliwości przebywania dzieci w miejscu pracy, jest istotny, ponieważ życie przynosi często niespodziewane sytuacje, np. zamknięcie żłobka/przedszkola, choroba niani czy dziadków, nagły wyjazd drugiego rodzica, które powodują, że pracownik nie ma fizycznie "co zrobić z dzieckiem" - a jednocześnie jest bardzo potrzebny pracy.  Generalnie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP), rozporządzenia wykonawcze czy inne ustawy związane z zatrudnieniem nie wskazują na zakaz przebywania w miejscu pracy innych osób niż pracownicy czy osoby świadczące pracę na innych podstawach prawnych, w tym dzieci, członków rodziny, przyjaciół, kontrahentów. Zatem czy to co nie jest zakazane jest dozwolone? To zależy. Najważniejsze w tej materii są: rodzaj i charakter pracy, miejsce pracy oraz wewnętrzne uregulowania pracodawcy czy administratora budynku.

Ważne
Dziecko w pracy - regulamin

Zakaz przebywania w miejscu pracy członków rodziny czy osób bliskich pracownika może być uregulowany przez pracodawcę w regulaminie pracy, ze względu na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz organizowanie pracy w sposób umożliwiający jej świadczenie.

Zgoda od pracodawcy - na co zwrócić uwagę

Jeżeli pracownik już rzeczywiście musi przyjść do pracy z dzieckiem, powinien otrzymać od pracodawcy, czy osoby działającej w jego imieniu na to zgodę. Pracownik powinien poinformować przełożonego o całej sytuacji, w jakiej się znalazł. Szczególnie ważne są takie kwestie:

 1. Zasady współżycia społecznego – konieczne jest zapewnienie możliwości świadczenia pracy innym pracownikom, nie jest dozwolone zakłócanie porządku pracy przez dzieci;

 2. Obowiązek świadczenia pracy przez pracownika, pomimo obecności jego dziecka w miejscy pracy, a także pozostawania pracownika w gotowości do świadczenia pracy, jeżeli akurat nie musi jej świadczyć;

 3. Zapewnienie bezpiecznych warunków dla dziecka, ogólnie bezpiecznych warunków pracy oraz zabezpieczenie miejsc z dokumentami i sprzętem.

Pokoje dla dzieci i animator w miejscu pracy

Jeśli większa liczba pracowników jest zainteresowana okazjonalnym czy wyjątkowym zabieraniem dziecka do miejsca pracy, pracodawca może w zakładzie pracy udostępnić wolne pomieszczenie, w którym dzieci mogłyby spędzić czas pod opieką dorosłego (np. animatora zabaw). Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nadal rodzic jest prawnym opiekunem i jest odpowiedzialny za dziecko w pracy, w gruncie rzeczy praca to nie jest przedszkole. 

Ważne
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - rodzic ponosi odpowiedzialność

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (KRiO) w art. 92, wskazuje, że dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Z kolei art. 95 § 1 KRiO przewiduje, że władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw, § 3 władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Art. 96 § 1 KRiO w zakresie sprawowanej pieczy wskazuje, że rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim.

Odpowiedzialność wykroczeniowa rodzica za dziecko

Gdyby doszło do nieszczęśliwego zdarzenia rodzic może być narażony na odpowiedzialność wykroczeniową i karną. Przepis art. 106 KW, przewiduje, że kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. 

Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracodawcy

 • umożliwia elastyczny rodzaj pracy, przez co pracownik może być bardziej wydajny i efektywny,

 • kształtuje swój pozytywny wizerunek pracodawcy przyjaznego rodzinie,

 • zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników,

 • mniej nieobecności pracowników z powodu opieki nad dziećmi.

Dziecko w miejscu pracy z rodzicem - korzyści dla pracownika

 • łączy obowiązki rodzica i pracownika,

 • nie ma poczucia, że z powodu nieprzewidzianych sytuacji zaniedbuje obowiązki w pracy,

 • powodem jego nieobecności w pracy nie jest konieczność opieki nad dziećmi.

Posłanka przyszła do Sejmu z dzieckiem

Opisane powyżej zagadnienia nie dotyczą jednak posłów i senatorów. Posłanka nie jest bowiem pracownikiem. Nie jest zatrudniona w ramach stosunku pracy, nie stosuje się do niej przepisów Kodeksu pracy. Co istotne, w ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1339) nie wskazuje na kwestie związane z rodzicielstwem, a już tym bardziej na zagadnienia przebywania w Sejmie czy w Senacie RP dziecka posła/posłanki czy senatora.

Jak podkreśla dr Barbara Godlewska-Bujok, z Katedry Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej:

"Fakt, iż nie obowiązują żadne formalne obostrzenia nie oznacza całkowitej dowolności. Nie można lekceważyć choćby zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tym powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Przemyśleć, czy obecność dziecka pozwoli nam na wykonywanie obowiązków zawodowych. Wiele zależy od charakteru naszej pracy. W przypadku Sejmu nie widzę konfliktu interesów. Co więcej dostrzegam plusy takiej sytuacji m.in. w sferze edukacji. Dobrze, żeby dzieci miały świadomość, że ich rodzicie chodzą do pracy i w taki sposób zarabiają m.in. na ich potrzeby, że mają inne życie, które jest dla nich ważne. Parlamentarzyści pełnią też szczególną rolę w społeczeństwie i warto, żeby młodsze pokolenia o tym wiedziały. (…)

Jeżeli chodzi o przypadek posłanki, od którego wyszłyśmy, to myślę, że łamie on powszechne postrzeganie Sejmu jako instytucji poważnej i mówiąc wprost nieco sztywnej, wolnej od tak „przyziemnych” spraw jaką jest rodzina. A warto, żeby obywatele mieli świadomość, że są tam różni ludzie, na odmiennych etapach życia, którzy rozumieją ich potrzeby. Jeżeli chodzi o zwykłego pracodawcę to jest to pewien sposób motywowania pracownika. On czuje wówczas, że jego potrzeby są dla pracodawcy ważne. Dobrze wiemy, że nasze życie zawodowe często przenika się z prywatnym. Przykładowo były robione badania, które pokazywały, że ofiary przemocy partnerskiej są znacznie mniej efektywne w pracy."

Niemożność zapewnienia opiekuna dla dziecka a regulamin Sejmu

(…) Z regulaminu Sejmu wynika co prawda, że za przyczyny usprawiedliwiające niemożność wzięcia przez posła udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji uważa się m.in. inne ważne, niemożliwe do przewidzenia lub nieuchronne przeszkody. Trudno jednak przesądzić, czy ewentualna niemożność zapewnienia opiekuna dla dziecka zostałyby zaliczona do tej kategorii. W przypadku choroby pociechy, nieoczekiwanego zamknięcia przedszkola czy choroby niani przysługuje im też zwolnienie od pracy, za które jest wypłacany jest zasiłek opiekuńczy jak wszystkim osobom opłacającym składki na ubezpieczenie chorobowe, ale tylko w przypadku kiedy dzieci nie ukończą 8 roku życia."

Przykład

W jakich urzędach można przyjść z dzieckiem do pracy?

 • Urząd Statystyczny w Kielcach – jest finalistą Konkursu WLB z praktyką „Z rodzicem do pracy”;

 • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli;

 • Wojskowa Komenda uzupełnień w Zamościu;

 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku;

 • Kuratorium Oświaty w Krakowie;

 • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie;

 • Lubelski Urząd Wojewódzki;

 • Centralne Biuro Śledcze w Warszawie;

 • Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlu i Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie;

 • Ministerstwo Finansów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA