REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie niepełnosprawnych - nowa cyfrowa platforma iPFRON+

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wsparcie niepełnosprawnych - nowa cyfrowa platforma iPFRON+
PFRON

REKLAMA

REKLAMA

Rusza Projekt „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia osób niepełnosprawnych wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – system iPFRON+”. Na czym polega system iPFRON+?

Co to jest iPFRON+?

iPFRON+ to nazwa stworzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych platformy cyfrowej, dzięki której pomoc osobom z niepełnosprawnościami osiągnęła nową jakość. Informatyzacja systemu pozwala zarówno organizacjom pozarządowym, jak i użytkownikom indywidualnym, na łatwy, szybki oraz bezpieczny dostęp do wszystkich projektów realizowanych bądź koordynowanych przez Fundusz, a także błyskawiczne wnioskowanie o dofinansowanie. Od 2024 r. szykują się naprawdę duże zmiany w pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Jak podaje PAP, Dariusz Łazar, dyrektor departamentu ds. teleinformatyki, kierownik projektu iPFRON+, wskazuje:

REKLAMA

Autopromocja

„Z kolei już w pierwszym kwartale 2024 roku ma nastąpić start centralnej platformy analitycznej, będącej swoistą hurtownią wiedzy i danych opartą na wszystkich, kluczowych systemach PFRON. Da ona pogłębioną wiedzę w zakresie realizowanych programów wsparcia, zapewni lepsze przeciwdziałanie wyłudzeniom i umożliwi jeszcze efektywniejsze kierowanie naszego wsparcia tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne”. Projekt „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia ON wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – System iPFRON+” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.

Jakie są możliwe formy wsparcia w ramach Systemu iPFRON+?

Formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami jak i osób nimi opiekujących się w ramach programu iPFRON+? są bardzo zróżnicowane. Do podstawowych należą:

Przykład
Co można załatwić przez iPFRON+
 • dofinansowania na realizację zadań zlecanych na rzecz osób niepełnosprawnych, dla osób działających na rzecz osób niepełnosprawnych;
 • dofinansowanie do szkolenia z języka migowego i innych środków komunikowania się;
 • dofinansowanie oprocentowania kredytu bankowego dla zakładu pracy chronionej. Jeżeli przedsiębiorca spłaca kredyt bankowy zaciągnięty na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych i chcesz uzyskać dofinansowanie do 50% oprocentowania kredytu może skorzystać z dostępnych form pomocy, przez iPFRON+;
 • dofinansowanie w programie Rehabilitacja 25 plus, możliwość pomocy niezatrudnionym absolwentom, którzy nie znaleźli miejsca w placówce dziennego pobytu;
 • dofinansowanie wsparcia osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem w wejściu na rynek pracy, w ramach pilotażowego programu Absolwent;
 • dofinansowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej;
 • dofinansowanie przygotowania osób niepełnosprawnych do stażu zawodowego w administracji rządowej;
 • dofinansowanie projektu badawczego w konkursie niepełnosprawność w naukach humanistycznych;
 • dofinansowanie projektu badawczego w konkursie Innowacje społeczne i technologiczne w procesie aktywizacji osób niepełnosprawnych;
 • dofinansowanie działań, które poprawiają dostępność turystyki i rekreacji dla osób niepełnosprawnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA