REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla pracownika – benefit na miarę nowych czasów

Mieszkanie dla pracownika – benefit na miarę nowych czasów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Globalizacja zaostrzyła konkurencję w walce o najlepszych specjalistów na rynku pracy, a zarazem otworzyła przed polskimi pracodawcami nowe możliwości pozyskania pracowników. Firmy coraz częściej prowadzą szeroką rekrutację, obejmującą zarówno krajowy rynek, jak i arenę międzynarodową. Jak wygrać w rywalizacji o największe talenty i zatrzymać je w firmie?

Jest o kogo walczyć. Najtrudniej pozyskać specjalistów z takich działów jak: IT i analiza danych, logistyka i operacje; obsługa klienta, HR oraz sprzedaż i marketing. W Polsce w ubiegłym roku 70% firm mierzyło się z trudnościami ze znalezieniem kandydatów posiadających pożądane kompetencje. Wynik odnotowany w 2022 r. plasuje rodzimy rynek pracy nieco powyżej globalnej średniej (wynoszącej 75%). To poprawa o 11 punktów procentowych w porównaniu do 2021 roku. Na IV kwartał 2023 r. najwięcej nowych rekrutacji zapowiadają przedstawiciele branży finansów i nieruchomości oraz energetyki i usług komunalnych (ManpowerGroup, Barometr Perspektyw Zatrudnienia, 2023).

Autopromocja

Benefity przyciągają talenty

Źródłem deficytu talentów, który stanowi ogólnoświatowy problem, są m.in. zmiany demograficzne i społeczne. Wraz z postępem technologicznym wzrosło zapotrzebowanie na wysoce wykwalifikowanych specjalistów w wąskich dziedzinach. Jednocześnie po osiągnięciu wieku emerytalnego przez znaczną część pracowników dysponujących wiedzą i doświadczeniem, na rynku pracy powstała luka kompetencyjna. Wyzwaniem stało się nie tylko znalezienie nowych talentów, ale także zbudowanie ich zaangażowania i lojalności. Wspólne dla wszystkich pokoleń doświadczenie pandemii, upowszechnienie hybrydowego modelu pracy i większa mobilność zawodowa zapoczątkowały rewolucyjne zmiany w kulturze pracy. Wśród aktywnych zawodowo siedem na dziesięć osób uważa, że wyżej niż sukces zawodowy ceni sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, blisko połowa byłaby skłonna złożyć wypowiedzenie, gdyby praca źle wpływała na ich dobrostan psychiczny, a niemal wszyscy są otwarci na nowe możliwości rozwoju pomimo zadowolenia z aktualnego miejsca pracy.

W odpowiedzi na nowe postawy pracowników, firmy muszą oferować nie tylko konkurencyjne wynagrodzenia, ale i benefity, które w czasie silnego oddziaływania trendów work–life–balance i wellbeing zyskały na znaczeniu. Uległy one redefinicji, część z nich, w tym pakiety medyczne czy karnety sportowe, jest już postrzegana jako standard, co mobilizuje pracodawców do wdrażania innych rozwiązań. Wysokie koszty rekrutacji nowych pracowników (z naciskiem na doświadczonych specjalistów i managerów), które nie dają gwarancji sukcesu, skłaniają firmy do inwestowania w rozszerzanie pakietów dodatków pracowniczych o unikalne udogodnienia. Badania pokazują, że taka strategia jest spójna z motywacjami pracowników – na pytanie „Czy rozważasz zmianę pracy, jeżeli wynagrodzenie będzie podobne, ale benefity lepsze?” 66% ankietowanych odpowiedziało twierdząco (ETC, Raport benefitów pracowniczych, 2023). Dodatki pozapłacowe pomagają stworzyć atrakcyjne środowisko pracy, zachęcające pracowników do związania się z firmą na dłużej.

Mieszkanie pracownicze – przewaga konkurencyjna

Jednym z elementów rywalizacji o talenty jest atrakcyjność oferty relokacyjnej lub wprowadzenie stałego benefitu w postaci mieszkania pracowniczego. Taki dodatek pozapłacowy dla najlepszych specjalistów ma duży potencjał, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany przez pracodawców. Ponad połowa ankietowanych pracowników uznaje pakiet relokacyjny za benefit, ale tylko 2% zatrudnionych już może korzystać z takiego udogodnienia. Wsparcie w realizacji potrzeb mieszkaniowych jest o tyle istotne, że co 6 pracownik odczuwa skutki kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania. Pakiety relokacyjne mają różny zakres – od finansowej rekompensaty pokrywającej koszty przeprowadzki, przez jednorazowy dodatek relokacyjny i pomoc w znalezieniu lokalu na wynajem, po najbardziej pożądany przez pracowników dostęp do służbowego mieszkania.

Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na lokale dla firm, które prowadzą wewnętrzne rekrutacje i delegują swoich pracowników do oddziałów rozproszonych w różnych miastach w Polsce. Wspieramy duże korporacje oraz średnie przedsiębiorstwa w tworzeniu pakietów relokacyjnych dla pracowników indywidualnych, zarówno specjalistów, jak i przedstawicieli kadry zarządzającej oraz większych zespołów. Coraz częściej w relokacji bierze udział najbliższa rodzina pracownika, co powoduje, że ważnym i konkurencyjnym aspektem oferty pracy jest możliwość wyboru lokalu służbowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb, np. z większym metrażem, ogródkiem czy odpowiednio dopasowanym do potrzeb rodziny wyposażeniem  mówi Alicja Kościesza, dyrektor marketingu i sprzedaży w Resi4Rent.

Sektor PRS w odpowiedzi na potrzeby biznesu

Rozwijający się w Polsce sektor PRS otwiera przed przedsiębiorstwami perspektywę posiadania instytucjonalnych partnerów, realizujących usługę dostarczania gotowych mieszkań pracowniczych w największych ośrodkach biznesowych w kraju, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto. Tego rodzaju usługa odciąża organizacyjnie i administracyjnie pracodawców oraz zapewnia jakość nowego benefitu dla pracowników, co korzystnie wpływa na wizerunek organizacji.

Usługa mieszkania w abonamencie powstała zarówno z myślą o osobach poszukujących lokali na swoje potrzeby, jak i firmach. W przypadku partnerów biznesowych istotna jest lokalizacja  osiedli w bliskim sąsiedztwie biurowców – nasze budynki, takie jak np. Warszawa Woronicza, Kraków Bonarka, Gdańsk Kołobrzeska, Łódź Wodna czy Wrocław Jaworska, są wpisane w krajobraz regionalnych centrów biznesowych – dodaje Alicja Kościesza.

Abonament oznacza przejrzystą procedurę najmu

Coraz więcej pracodawców ma świadomość, że aby wyróżnić się i przyciągnąć najlepszych specjalistów na rynku, trzeba wykazać się większą troską o dobrostan pracowników, szczególnie w profesjach, w które wpisana jest stała lub okresowa zmiana miejsca zamieszkania. Mieszkanie pracownicze daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, pomaga zbudować lojalność i emocjonalną więź pracownika z firmą. Zapewnienie lokum dla nowo zatrudnionych specjalistów i wsparcie w procesie adaptacji to dziś oczywiste wymagania stawiane przez kandydatów z zagranicy.  

–   Dysponując portfolio ponad 4 tys. lokali w Polsce mamy możliwości zawarcia umów nawet dla kilkudziesięciu rodzin jednocześnie. Z naszych usług skorzystały i nadal korzystają m.in. korporacje oraz mniejsze firmy, które po wybuchu wojny postanowiły relokować swoich pracowników wraz z rodzinami z Ukrainy i Białorusi. Współpracujące z Resi4Rent przedsiębiorstwa doceniają szybkość i profesjonalizm obsługi, w tym komunikacji w językach obcych. Wszelkie formalności załatwiane są online lub na miejscu w biurze obsługi klienta. Do dyspozycji klientów jest również aplikacja umożliwiająca kontrolowanie rozliczeń.  Wszystkie lokale są wyposażone i umeblowane, mają dostęp do Wi-Fi i serwisu technicznego na miejscu. Z punktu widzenia pracodawcy, który dba o dobrostan swojego zespołu i szybką aklimatyzację w nowym miejscu zamieszkania, ważne są także gwarantowane przez nas benefity, w tym wydarzenia integrujące społeczność sąsiedzką czy rabaty do lokalnych sklepów i punktów usługowych  – podsumowuje Alicja Kościesza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA