REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla pracownika – benefit na miarę nowych czasów

Mieszkanie dla pracownika – benefit na miarę nowych czasów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Globalizacja zaostrzyła konkurencję w walce o najlepszych specjalistów na rynku pracy, a zarazem otworzyła przed polskimi pracodawcami nowe możliwości pozyskania pracowników. Firmy coraz częściej prowadzą szeroką rekrutację, obejmującą zarówno krajowy rynek, jak i arenę międzynarodową. Jak wygrać w rywalizacji o największe talenty i zatrzymać je w firmie?

Jest o kogo walczyć. Najtrudniej pozyskać specjalistów z takich działów jak: IT i analiza danych, logistyka i operacje; obsługa klienta, HR oraz sprzedaż i marketing. W Polsce w ubiegłym roku 70% firm mierzyło się z trudnościami ze znalezieniem kandydatów posiadających pożądane kompetencje. Wynik odnotowany w 2022 r. plasuje rodzimy rynek pracy nieco powyżej globalnej średniej (wynoszącej 75%). To poprawa o 11 punktów procentowych w porównaniu do 2021 roku. Na IV kwartał 2023 r. najwięcej nowych rekrutacji zapowiadają przedstawiciele branży finansów i nieruchomości oraz energetyki i usług komunalnych (ManpowerGroup, Barometr Perspektyw Zatrudnienia, 2023).

REKLAMA

Autopromocja

Benefity przyciągają talenty

Źródłem deficytu talentów, który stanowi ogólnoświatowy problem, są m.in. zmiany demograficzne i społeczne. Wraz z postępem technologicznym wzrosło zapotrzebowanie na wysoce wykwalifikowanych specjalistów w wąskich dziedzinach. Jednocześnie po osiągnięciu wieku emerytalnego przez znaczną część pracowników dysponujących wiedzą i doświadczeniem, na rynku pracy powstała luka kompetencyjna. Wyzwaniem stało się nie tylko znalezienie nowych talentów, ale także zbudowanie ich zaangażowania i lojalności. Wspólne dla wszystkich pokoleń doświadczenie pandemii, upowszechnienie hybrydowego modelu pracy i większa mobilność zawodowa zapoczątkowały rewolucyjne zmiany w kulturze pracy. Wśród aktywnych zawodowo siedem na dziesięć osób uważa, że wyżej niż sukces zawodowy ceni sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, blisko połowa byłaby skłonna złożyć wypowiedzenie, gdyby praca źle wpływała na ich dobrostan psychiczny, a niemal wszyscy są otwarci na nowe możliwości rozwoju pomimo zadowolenia z aktualnego miejsca pracy.

W odpowiedzi na nowe postawy pracowników, firmy muszą oferować nie tylko konkurencyjne wynagrodzenia, ale i benefity, które w czasie silnego oddziaływania trendów work–life–balance i wellbeing zyskały na znaczeniu. Uległy one redefinicji, część z nich, w tym pakiety medyczne czy karnety sportowe, jest już postrzegana jako standard, co mobilizuje pracodawców do wdrażania innych rozwiązań. Wysokie koszty rekrutacji nowych pracowników (z naciskiem na doświadczonych specjalistów i managerów), które nie dają gwarancji sukcesu, skłaniają firmy do inwestowania w rozszerzanie pakietów dodatków pracowniczych o unikalne udogodnienia. Badania pokazują, że taka strategia jest spójna z motywacjami pracowników – na pytanie „Czy rozważasz zmianę pracy, jeżeli wynagrodzenie będzie podobne, ale benefity lepsze?” 66% ankietowanych odpowiedziało twierdząco (ETC, Raport benefitów pracowniczych, 2023). Dodatki pozapłacowe pomagają stworzyć atrakcyjne środowisko pracy, zachęcające pracowników do związania się z firmą na dłużej.

Mieszkanie pracownicze – przewaga konkurencyjna

Jednym z elementów rywalizacji o talenty jest atrakcyjność oferty relokacyjnej lub wprowadzenie stałego benefitu w postaci mieszkania pracowniczego. Taki dodatek pozapłacowy dla najlepszych specjalistów ma duży potencjał, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany przez pracodawców. Ponad połowa ankietowanych pracowników uznaje pakiet relokacyjny za benefit, ale tylko 2% zatrudnionych już może korzystać z takiego udogodnienia. Wsparcie w realizacji potrzeb mieszkaniowych jest o tyle istotne, że co 6 pracownik odczuwa skutki kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania. Pakiety relokacyjne mają różny zakres – od finansowej rekompensaty pokrywającej koszty przeprowadzki, przez jednorazowy dodatek relokacyjny i pomoc w znalezieniu lokalu na wynajem, po najbardziej pożądany przez pracowników dostęp do służbowego mieszkania.

Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na lokale dla firm, które prowadzą wewnętrzne rekrutacje i delegują swoich pracowników do oddziałów rozproszonych w różnych miastach w Polsce. Wspieramy duże korporacje oraz średnie przedsiębiorstwa w tworzeniu pakietów relokacyjnych dla pracowników indywidualnych, zarówno specjalistów, jak i przedstawicieli kadry zarządzającej oraz większych zespołów. Coraz częściej w relokacji bierze udział najbliższa rodzina pracownika, co powoduje, że ważnym i konkurencyjnym aspektem oferty pracy jest możliwość wyboru lokalu służbowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb, np. z większym metrażem, ogródkiem czy odpowiednio dopasowanym do potrzeb rodziny wyposażeniem  mówi Alicja Kościesza, dyrektor marketingu i sprzedaży w Resi4Rent.

Sektor PRS w odpowiedzi na potrzeby biznesu

Rozwijający się w Polsce sektor PRS otwiera przed przedsiębiorstwami perspektywę posiadania instytucjonalnych partnerów, realizujących usługę dostarczania gotowych mieszkań pracowniczych w największych ośrodkach biznesowych w kraju, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto. Tego rodzaju usługa odciąża organizacyjnie i administracyjnie pracodawców oraz zapewnia jakość nowego benefitu dla pracowników, co korzystnie wpływa na wizerunek organizacji.

Usługa mieszkania w abonamencie powstała zarówno z myślą o osobach poszukujących lokali na swoje potrzeby, jak i firmach. W przypadku partnerów biznesowych istotna jest lokalizacja  osiedli w bliskim sąsiedztwie biurowców – nasze budynki, takie jak np. Warszawa Woronicza, Kraków Bonarka, Gdańsk Kołobrzeska, Łódź Wodna czy Wrocław Jaworska, są wpisane w krajobraz regionalnych centrów biznesowych – dodaje Alicja Kościesza.

Abonament oznacza przejrzystą procedurę najmu

Coraz więcej pracodawców ma świadomość, że aby wyróżnić się i przyciągnąć najlepszych specjalistów na rynku, trzeba wykazać się większą troską o dobrostan pracowników, szczególnie w profesjach, w które wpisana jest stała lub okresowa zmiana miejsca zamieszkania. Mieszkanie pracownicze daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, pomaga zbudować lojalność i emocjonalną więź pracownika z firmą. Zapewnienie lokum dla nowo zatrudnionych specjalistów i wsparcie w procesie adaptacji to dziś oczywiste wymagania stawiane przez kandydatów z zagranicy.  

–   Dysponując portfolio ponad 4 tys. lokali w Polsce mamy możliwości zawarcia umów nawet dla kilkudziesięciu rodzin jednocześnie. Z naszych usług skorzystały i nadal korzystają m.in. korporacje oraz mniejsze firmy, które po wybuchu wojny postanowiły relokować swoich pracowników wraz z rodzinami z Ukrainy i Białorusi. Współpracujące z Resi4Rent przedsiębiorstwa doceniają szybkość i profesjonalizm obsługi, w tym komunikacji w językach obcych. Wszelkie formalności załatwiane są online lub na miejscu w biurze obsługi klienta. Do dyspozycji klientów jest również aplikacja umożliwiająca kontrolowanie rozliczeń.  Wszystkie lokale są wyposażone i umeblowane, mają dostęp do Wi-Fi i serwisu technicznego na miejscu. Z punktu widzenia pracodawcy, który dba o dobrostan swojego zespołu i szybką aklimatyzację w nowym miejscu zamieszkania, ważne są także gwarantowane przez nas benefity, w tym wydarzenia integrujące społeczność sąsiedzką czy rabaty do lokalnych sklepów i punktów usługowych  – podsumowuje Alicja Kościesza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA