REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Izolacja pracownicza w erze pracy zdalnej

Brak codziennych rozmów przy kawie czy spontanicznych dyskusji może prowadzić do uczucia wyobcowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, pojęcie izolacji pracowniczej staje się coraz bardziej aktualne. Pracownicy zdalni, choć cieszą się korzyściami związanymi z elastycznym miejscem pracy, często doświadczają pewnego stopnia izolacji społecznej.

Jednym z głównych wyzwań jest utrata codziennej interakcji zespołowej, która naturalnie występuje w tradycyjnych miejscach pracy. Brak codziennych rozmów przy kawie czy spontanicznych dyskusji może prowadzić do uczucia wyobcowania. To z kolei może negatywnie wpływać na motywację, zaangażowanie w pracę oraz ogólną satysfakcję zawodową.

REKLAMA

Autopromocja

Izolacja pracownicza – jak dawać sobie radę

Jednakże, istnieją strategie zarządzania izolacją pracowniczą, które mogą pomóc w tworzeniu bardziej zintegrowanej i wspierającej społeczności pracowników zdalnych:

Wirtualne spotkania zespołowe: Regularne wirtualne spotkania zespołowe mogą zastąpić tradycyjne spotkania twarzą w twarz. Wprowadzenie takich spotkań umożliwia pracownikom wymianę pomysłów, dzielenie się postępami oraz budowanie więzi z innymi członkami zespołu.

Platformy komunikacyjne: Wykorzystanie zaawansowanych platform komunikacyjnych, takich jak Slack czy Microsoft Teams, umożliwia pracownikom zdalnym bieżącą interakcję, komunikację w czasie rzeczywistym i utrzymanie poczucia związku z zespołem.

Inicjowanie wirtualnych wydarzeń społecznych: Organizowanie wirtualnych wydarzeń społecznych, takich jak spotkania online, gry zespołowe czy lunchowe wideokonferencje, może pomóc w budowaniu atmosfery współpracy i integracji.

Praca w przestrzeniach współpracy online: Wykorzystanie narzędzi do pracy w chmurze, takich jak Google Workspace czy Microsoft Office 365, umożliwia wspólną pracę nad dokumentami i projektami, co sprzyja poczuciu wspólnoty i współpracy.

Wsparcie psychologiczne: Pracownicy zdalni często doświadczają presji związanej z samodzielną organizacją pracy. Zapewnienie wsparcia psychologicznego, takiego jak dostęp do konsultacji online czy szkoleń dotyczących radzenia sobie z izolacją, może mieć pozytywny wpływ na ich samopoczucie.

Podsumowując, choć izolacja pracownicza może stanowić wyzwanie dla pracowników zdalnych, istnieją skuteczne strategie zarządzania, które pomagają przeciwdziałać temu problemowi. Wprowadzenie tych praktyk może nie tylko poprawić samopoczucie pracowników, ale także zwiększyć efektywność i zaangażowanie w realizację zadań.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA