REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to zgodne z prawem?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to zgodne z prawem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to możliwe? W listopadzie Sąd Najwyższy wydał interesujący wyrok dotyczący pozorności umów radcy prawnego zatrudnionego w ramach telepracy.
rozwiń >

Czy radca prawny może być zatrudniony w ramach stosunku pracy? 

Tak, radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy i być zatrudniony na tej podstawie. Zagadnienie to szczegółowo reguluje:

REKLAMA

Autopromocja
  1. Ustawa o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1166, dalej jako: ustawa);

  2. Kodeks Etyki Radcy Prawnego – tekst ujednolicony po zmianach przyjętych przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych w dn. 6-8 lipca 2022 r.;

  3. Regulamin wykonywania zawodu radcy prawnego.

Czy radca może mieć kilka etatów?

Tak, radca prawny wykonujący zawód w ramach stosunku pracy może być zatrudniony jednocześnie w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej i w wymiarze przekraczającym jeden etat. Generalnie obowiązuje zasada wolności pracy, która może być ograniczona tylko przepisami ustawowymi.

Ważne

Niezwykle ważne jest jednak to, aby praca była rzeczywiście świadczona, umowy nie mogą być zawarte dla pozoru, np. celem uzyskania wysokich świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Radca prawny zatrudniony na 5-ciu etatach w formie telepracy

Generalizując, stan faktyczny niniejszej sprawy kształtował się tak, że kobieta, która wykonywała zawód radcy prawnego podpisała umowy o pracę na czas nieokreślony w pięciu przedsiębiorstwach jednocześnie, m.in. w kancelarii prawnej i w spółce. Co istotne, dla sprawy w jednej ze spółek była zatrudniona jako menadżer transportu. Radca posługiwała się w sposób biegły językiem angielskim i posiadała certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego Unii Europejskiej. Do zakresu jej obowiązków należało m.in. kontrola zleceń, sporządzanie raportów, uzgadnianie cen z klientami. Swoje obowiązki wykonywała w ramach telepracy (wtedy nie obowiązywały jeszcze przepisy o pracy zdalnej). Nie pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. nie przez 8 godzin dziennie, a zwykle były to 3-4 w ciągu dnia w danym podmiocie zatrudniającym. Ze względu na specyfikę zawodu radcy prawnego, który jest przecież zawodem zaufania publicznego, generalnie pracodawcy z tych pięciu zakładów pracy nie kontrolowali pracy radcy prawnego. 

Zwolnienie, urlop macierzyński i wychowawczych dla radcy i decyzja ZUS

Po około 10 miesiącach od momentu zatrudnienia w jednej ze spółek radca prawny poszła na zwolnienie lekarskie. Następnie skorzystała z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Ze względu na konieczność wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego sprawą zajął się ZUS, który skontrolował umowy i rzeczywiste istnienie stosunków pracy, w tym zakres wykonywanej pracy w formie telepracy, w poszczególnych miejscach pracy. Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że radca prawny nie podlega ubezpieczeniu społecznemu, w tym zdrowotnemu i wypadkowemu. Co było przyczyną takiej decyzji? Okazuje, się, że pozorność.

Odwołanie od decyzji ZUS do sądu pracy

Decyzję ZUS zaskarżył do sądu pracy przedsiębiorca transportowy, u którego radca była zatrudniona. Pomimo odwołania, sądy pracy w I jak i w II instancji uznały zasadność wydanej decyzji przez ZUS. Sąd I instancji uznał, że pozorność umowy o pracę ma miejsce, gdyż chodzi o wyłudzenie ubezpieczenia, a sąd II instancji wskazał, że pozorność umów wynikała z konieczności legitymowania się przez pracodawców zatrudnieniem osoby z certyfikatem do kontrolowania transportu międzynarodowego, który posiadała radca prawny. Ponadto zdaniem sądu pracodawca - skarżący decyzję ZUS nie wykazał, że radca prawny wykonywała realnie swoje obowiązki, gdyż przy jego dochodach nie byłoby go stać na opłacenie wysokiego wynagrodzenia dla pracownika. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, pracodawca złożył skargę kasacyjną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adwokat Jacek Kurczek, reprezentujący przedsiębiorcę-płatnika wskazywał przez Sądem Najwyższym, że w zasadzie problem w tej sprawie sprowadza się do zakwestionowania czasu pracy radcy prawnego. – Przeceniono liczbę zawartych umów, ale to nie świadczy o ich pozorności – wyjaśniał adwokat. –Radca prawny nie twierdziła, że pracowała u wszystkich pracodawców po osiem godzin dziennie.

Wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 22 listopada 2023 r., sygn. akt I USKP 60/23

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda, gdyż była ona niezasadna. Sędzia sprawozdawca Leszek Bielecki, wskazał, że:

sądy pracy wystarczająco ustaliły stan faktyczny. A ten jest wiążący dla Sądu Najwyższego. Brak jest w przepisach kodeksu zakazu pracy, w tym przez radcę prawnego w kilku miejscach, jednak praca musi być faktycznie wykonywana, a nie w warunkach podejrzenia o pozorność - dodał sąd. Ponadto,  pozorność zawieranych umów miała na celu uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym, niezbędnych pracodawcom. Sąd Najwyższy docenia kreatywność radcy prawnego, ale brak jest dowodów, że praca miała miejsce.  

Skutki zawarcia przez strony pozornej umowy o pracę - Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. III USKP 36/22

W innej sprawia SN uznał, że czynności pozorne uzasadniają stosowanie art. 84 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli strony umowy o pracę nie zamierzają wywołać skutku prawnego w postaci nawiązania stosunku pracy, a ich oświadczenia uzewnętrznione umową o pracę zmierzają wyłącznie do wywołania skutku w sferze ubezpieczenia społecznego, to taka umowa jako pozorna jest nieważna (art. 83 § 1 KC). Okoliczność, że zgłoszenia danej osoby do ubezpieczeń społecznych dokonuje rzekomy pracodawca, nie oznacza, że rzekomy pracownik, wnioskując o świadczenia z ubezpieczeń społecznych, z powołaniem się na objęcie go takimi ubezpieczeniami w związku z zawarciem umowy o pracę, nie wprowadza świadomie w błąd organu rentowego w rozumieniu art. 84 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA