REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.
rozwiń >

Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą (co stanowi wzrost o ponad 5 procent w porównaniu z rokiem 2015) zgodnie z najnowszymi szacunkami MOP. Co więcej, aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne.

REKLAMA

Autopromocja

Choroby zawodowe - częstą przyczyną zgonów

Większość ze zgonów związanych z pracą, wynosząca łącznie 2,6 miliona zgonów, wynika z chorób związanych z pracą. Jakie choroby najczęściej powodują śmierć pracowników:

  • Choroby układu krążenia;
  • nowotwory złośliwe;
  • choroby układu oddechowego

To właśnie te choroby należą do trzech głównych przyczyn zgonów związanych z pracą, ww. choroby odpowiadają za ponad trzy czwarte całkowitej śmiertelności związanej z pracą.

Na gruncie polskiego prawa pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".

MOP wydał Apel o bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy

W dniach 27-30 listopada 2023 r. odbywa się 23. Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Sydney w Australii. To jedna z największych międzynarodowych konferencji poświęconych temu zagadnieniu. Międzynarodowa Organizacja Pracy zaprezentuje tam nowe sprawozdanie: Apel o bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy.

Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oferuje światowej klasy prelegentów, kreatywne doświadczenia, nawiązywanie kontaktów na wysokim poziomie oraz dostęp do rozległej sieci specjalistów ds. BHP. Stymuluje dialog do przemyślenia i rozwiązywania uporczywych problemów w celu budowania bezpieczniejszych miejsc pracy na przyszłość. Ponadto będzie to napędzać proces mający na celu zapewnienie, że tworzymy przyszłość, która zaoferuje nam bezpieczne i zdrowe miejsca pracy, a także zrównoważone sposoby prowadzenia działalności w zdrowym środowisku pracy.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego (ISSA) uważa, że ​​instytucje zabezpieczenia społecznego muszą odgrywać kluczową rolę w tworzeniu kultury bezpieczeństwa, aby zapobiegać urazom i wypadkom w miejscu pracy. Rolą i obowiązkiem instytucji zabezpieczenia społecznego jest zabezpieczenie się przed zagrożeniami zawodowymi w ich własnych miejscach pracy oraz działanie w sposób proaktywny ze swoimi klientami, aby ryzyko to nie objawiło się jako wypadki przy pracy i choroby zawodowe.

Mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu wypadków związanych z pracą

W raporcie MOP podkreślono, że więcej mężczyzn umiera z powodu wypadków związanych z pracą (51,4 na 100 000 dorosłych w wieku produkcyjnym) niż kobiet (17,2 na 100 000).

Region Azji i Pacyfiku ma najwyższą śmiertelność związaną z pracą (63 procent globalnej śmiertelności) ze względu na wielkość siły roboczej w regionie.

W jakich sektorach dochodzi najczęściej do wypadków przy pracy?

Rolnictwo, budownictwo, leśnictwo, rybołówstwo i produkcja to najbardziej niebezpieczne sektory, w których rocznie dochodzi do 200 000 śmiertelnych wypadków, co stanowi 63 procent wszystkich śmiertelnych wypadków przy pracy. W szczególności jeden na trzy śmiertelne wypadki przy pracy na całym świecie występuje wśród pracowników rolnych.

Globalna strategia bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2024–2030

Międzynarodowa Organizacja Pracy wprowadziła nowy plan – Globalną strategię bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2024–2030. Celem jest nadanie priorytetu dobrostanowi pracowników, zgodnie z zaangażowaniem MOP w sprawiedliwość społeczną i promowanie godnej pracy na całym świecie. Strategia zachęca członków MOP do działania w oparciu o trzy filary.

  • Po pierwsze, należy udoskonalić krajowe ramy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) poprzez poprawę zarządzania, promowanie wiarygodnych danych i budowanie kompetencji.
  • Po drugie, wzmocnienie koordynacji, partnerstw i inwestycji w BHP na szczeblu krajowym i globalnym.
  • Po trzecie, wzmocnienie systemów zarządzania BHP w miejscu pracy poprzez promowanie zasad MOP-BHP 2001, opracowanie wytycznych dotyczących transformacji płci i dostosowanie ich do konkretnych zagrożeń, zagrożeń, sektorów i zawodów.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA