Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą
REKLAMA
REKLAMA
- Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą
- Choroby zawodowe - częstą przyczyną zgonów
- MOP wydał Apel o bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy
- Mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu wypadków związanych z pracą
- W jakich sektorach dochodzi najczęściej do wypadków przy pracy?
- Globalna strategia bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2024–2030
Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą
Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą (co stanowi wzrost o ponad 5 procent w porównaniu z rokiem 2015) zgodnie z najnowszymi szacunkami MOP. Co więcej, aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne.
REKLAMA
Choroby zawodowe - częstą przyczyną zgonów
Większość ze zgonów związanych z pracą, wynosząca łącznie 2,6 miliona zgonów, wynika z chorób związanych z pracą. Jakie choroby najczęściej powodują śmierć pracowników:
- Choroby układu krążenia;
- nowotwory złośliwe;
- choroby układu oddechowego
To właśnie te choroby należą do trzech głównych przyczyn zgonów związanych z pracą, ww. choroby odpowiadają za ponad trzy czwarte całkowitej śmiertelności związanej z pracą.
Na gruncie polskiego prawa pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".
MOP wydał Apel o bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy
W dniach 27-30 listopada 2023 r. odbywa się 23. Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Sydney w Australii. To jedna z największych międzynarodowych konferencji poświęconych temu zagadnieniu. Międzynarodowa Organizacja Pracy zaprezentuje tam nowe sprawozdanie: Apel o bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy.
Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oferuje światowej klasy prelegentów, kreatywne doświadczenia, nawiązywanie kontaktów na wysokim poziomie oraz dostęp do rozległej sieci specjalistów ds. BHP. Stymuluje dialog do przemyślenia i rozwiązywania uporczywych problemów w celu budowania bezpieczniejszych miejsc pracy na przyszłość. Ponadto będzie to napędzać proces mający na celu zapewnienie, że tworzymy przyszłość, która zaoferuje nam bezpieczne i zdrowe miejsca pracy, a także zrównoważone sposoby prowadzenia działalności w zdrowym środowisku pracy.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego (ISSA) uważa, że instytucje zabezpieczenia społecznego muszą odgrywać kluczową rolę w tworzeniu kultury bezpieczeństwa, aby zapobiegać urazom i wypadkom w miejscu pracy. Rolą i obowiązkiem instytucji zabezpieczenia społecznego jest zabezpieczenie się przed zagrożeniami zawodowymi w ich własnych miejscach pracy oraz działanie w sposób proaktywny ze swoimi klientami, aby ryzyko to nie objawiło się jako wypadki przy pracy i choroby zawodowe.
Mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu wypadków związanych z pracą
W raporcie MOP podkreślono, że więcej mężczyzn umiera z powodu wypadków związanych z pracą (51,4 na 100 000 dorosłych w wieku produkcyjnym) niż kobiet (17,2 na 100 000).
Region Azji i Pacyfiku ma najwyższą śmiertelność związaną z pracą (63 procent globalnej śmiertelności) ze względu na wielkość siły roboczej w regionie.
W jakich sektorach dochodzi najczęściej do wypadków przy pracy?
Rolnictwo, budownictwo, leśnictwo, rybołówstwo i produkcja to najbardziej niebezpieczne sektory, w których rocznie dochodzi do 200 000 śmiertelnych wypadków, co stanowi 63 procent wszystkich śmiertelnych wypadków przy pracy. W szczególności jeden na trzy śmiertelne wypadki przy pracy na całym świecie występuje wśród pracowników rolnych.
Globalna strategia bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2024–2030
Międzynarodowa Organizacja Pracy wprowadziła nowy plan – Globalną strategię bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2024–2030. Celem jest nadanie priorytetu dobrostanowi pracowników, zgodnie z zaangażowaniem MOP w sprawiedliwość społeczną i promowanie godnej pracy na całym świecie. Strategia zachęca członków MOP do działania w oparciu o trzy filary.
- Po pierwsze, należy udoskonalić krajowe ramy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) poprzez poprawę zarządzania, promowanie wiarygodnych danych i budowanie kompetencji.
- Po drugie, wzmocnienie koordynacji, partnerstw i inwestycji w BHP na szczeblu krajowym i globalnym.
- Po trzecie, wzmocnienie systemów zarządzania BHP w miejscu pracy poprzez promowanie zasad MOP-BHP 2001, opracowanie wytycznych dotyczących transformacji płci i dostosowanie ich do konkretnych zagrożeń, zagrożeń, sektorów i zawodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat