REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą
Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.
rozwiń >

Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą (co stanowi wzrost o ponad 5 procent w porównaniu z rokiem 2015) zgodnie z najnowszymi szacunkami MOP. Co więcej, aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne.

Autopromocja

Choroby zawodowe - częstą przyczyną zgonów

Większość ze zgonów związanych z pracą, wynosząca łącznie 2,6 miliona zgonów, wynika z chorób związanych z pracą. Jakie choroby najczęściej powodują śmierć pracowników:

 • Choroby układu krążenia;
 • nowotwory złośliwe;
 • choroby układu oddechowego

To właśnie te choroby należą do trzech głównych przyczyn zgonów związanych z pracą, ww. choroby odpowiadają za ponad trzy czwarte całkowitej śmiertelności związanej z pracą.

Na gruncie polskiego prawa pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".

MOP wydał Apel o bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy

W dniach 27-30 listopada 2023 r. odbywa się 23. Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Sydney w Australii. To jedna z największych międzynarodowych konferencji poświęconych temu zagadnieniu. Międzynarodowa Organizacja Pracy zaprezentuje tam nowe sprawozdanie: Apel o bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy.

Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oferuje światowej klasy prelegentów, kreatywne doświadczenia, nawiązywanie kontaktów na wysokim poziomie oraz dostęp do rozległej sieci specjalistów ds. BHP. Stymuluje dialog do przemyślenia i rozwiązywania uporczywych problemów w celu budowania bezpieczniejszych miejsc pracy na przyszłość. Ponadto będzie to napędzać proces mający na celu zapewnienie, że tworzymy przyszłość, która zaoferuje nam bezpieczne i zdrowe miejsca pracy, a także zrównoważone sposoby prowadzenia działalności w zdrowym środowisku pracy.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego (ISSA) uważa, że ​​instytucje zabezpieczenia społecznego muszą odgrywać kluczową rolę w tworzeniu kultury bezpieczeństwa, aby zapobiegać urazom i wypadkom w miejscu pracy. Rolą i obowiązkiem instytucji zabezpieczenia społecznego jest zabezpieczenie się przed zagrożeniami zawodowymi w ich własnych miejscach pracy oraz działanie w sposób proaktywny ze swoimi klientami, aby ryzyko to nie objawiło się jako wypadki przy pracy i choroby zawodowe.

Mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu wypadków związanych z pracą

W raporcie MOP podkreślono, że więcej mężczyzn umiera z powodu wypadków związanych z pracą (51,4 na 100 000 dorosłych w wieku produkcyjnym) niż kobiet (17,2 na 100 000).

Region Azji i Pacyfiku ma najwyższą śmiertelność związaną z pracą (63 procent globalnej śmiertelności) ze względu na wielkość siły roboczej w regionie.

W jakich sektorach dochodzi najczęściej do wypadków przy pracy?

Rolnictwo, budownictwo, leśnictwo, rybołówstwo i produkcja to najbardziej niebezpieczne sektory, w których rocznie dochodzi do 200 000 śmiertelnych wypadków, co stanowi 63 procent wszystkich śmiertelnych wypadków przy pracy. W szczególności jeden na trzy śmiertelne wypadki przy pracy na całym świecie występuje wśród pracowników rolnych.

Globalna strategia bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2024–2030

Międzynarodowa Organizacja Pracy wprowadziła nowy plan – Globalną strategię bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2024–2030. Celem jest nadanie priorytetu dobrostanowi pracowników, zgodnie z zaangażowaniem MOP w sprawiedliwość społeczną i promowanie godnej pracy na całym świecie. Strategia zachęca członków MOP do działania w oparciu o trzy filary.

 • Po pierwsze, należy udoskonalić krajowe ramy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) poprzez poprawę zarządzania, promowanie wiarygodnych danych i budowanie kompetencji.
 • Po drugie, wzmocnienie koordynacji, partnerstw i inwestycji w BHP na szczeblu krajowym i globalnym.
 • Po trzecie, wzmocnienie systemów zarządzania BHP w miejscu pracy poprzez promowanie zasad MOP-BHP 2001, opracowanie wytycznych dotyczących transformacji płci i dostosowanie ich do konkretnych zagrożeń, zagrożeń, sektorów i zawodów.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA