REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne wyzwania w zakresie zarządzania konfliktami w miejscu pracy

Konflikty mogą prowadzić do obniżenia morale pracowników
Konflikty mogą prowadzić do obniżenia morale pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Środowisko pracy, ze względu na różnorodność jednostek pracujących w jednym miejscu, może stwarzać różne sytuacje konfliktowe. Konflikty te, jeśli nie są skutecznie zarządzane, mogą prowadzić do obniżenia morale pracowników, spadku produktywności oraz utraty wartościowego personelu. W obliczu dynamicznych zmian w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i rozwoju technologicznego, pojawiają się nowoczesne wyzwania, którym menedżerowie muszą sprostać. 
rozwiń >

Poniżej przedstawiamy najnowsze trendy w rozwiązywaniu konfliktów w miejscu pracy oraz strategie prewencyjne dla utrzymania zdrowego środowiska pracy.

Autopromocja

Rozwój umiejętności komunikacyjnych

W dzisiejszym świecie, gdzie komunikacja odgrywa kluczową rolę, rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych staje się priorytetem. Menedżerowie coraz częściej inwestują w szkolenia z zakresu skutecznej komunikacji, aby pracownicy potrafili wyrażać swoje potrzeby i oczekiwania w sposób jasny i zrozumiały. Poprawa komunikacji pomaga zminimalizować nieporozumienia, jedno z najczęstszych źródeł konfliktów w miejscu pracy.

Rozwiązania oparte na danych i analizie predykcyjnej

Nowoczesne systemy zarządzania konfliktami w miejscu pracy wykorzystują analizę danych do przewidywania potencjalnych źródeł konfliktów. Dzięki zastosowaniu narzędzi analizy predykcyjnej, menedżerowie mogą identyfikować obszary, w których mogą wystąpić konflikty, co umożliwia im skuteczniejsze wdrażanie strategii prewencyjnych.

Promowanie kultury otwartej i opartej na wartościach

Kultura organizacyjna odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu konfliktami. Firmy, które promują otwartość, szacunek i zrozumienie dla różnorodności, tworzą atmosferę, w której konflikty są rozwiązywane konstruktywnie. Wspólne wartości działają jak klej, integrując zespoły i minimalizując potencjalne źródła konfliktów.

Wsparcie psychologiczne dla pracowników

Rola psychologów organizacyjnych staje się coraz istotniejsza w kontekście zarządzania konfliktami. Zapewnienie pracownikom dostępu do wsparcia psychologicznego pozwala na skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem i napięciami, które często są źródłem konfliktów. Programy wellness i psychologiczne konsultacje mogą znacząco przyczynić się do poprawy atmosfery w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowanie technologii do zarządzania konfliktami

Technologia wchodzi z impetem do obszaru zarządzania konfliktami w miejscu pracy. Aplikacje do zgłaszania problemów, platformy do anonimowego wyrażania opinii oraz systemy monitorowania nastrojów pracowników to tylko niektóre przykłady narzędzi, które pomagają skutecznie zarządzać konfliktami na różnych poziomach organizacji.

Strategie prewencyjne

Warto również zwrócić uwagę na strategie prewencyjne, które mają na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia konfliktów.

Szkolenia antykonfliktowe: Regularne szkolenia antykonfliktowe pozwalają pracownikom zdobywać umiejętności rozwiązywania sporów oraz skutecznej komunikacji. To inwestycja w rozwój personalny, która przynosi wymierne korzyści w postaci zwiększonej efektywności zespołów.

System mentorstwa: Wdrożenie systemu mentorstwa, w ramach którego doświadczeni pracownicy wspierają młodszych kolegów, może przyczynić się do budowania pozytywnych relacji w zespole. Mentorzy pełnią rolę mediatorów i pomagają w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych na etapie ich początku.

Feedback 360 stopni: Regularne gromadzenie opinii na temat pracy i zachowań pracowników przy użyciu narzędzi feedbacku 360 stopni umożliwia szybkie reagowanie na potencjalne konflikty. Pracownicy otrzymują konstruktywną informację zwrotną, co wspomaga ich rozwój i minimalizuje niezgodności w zespołach.

Diversity and Inclusion (D&I): Programy Diversity and Inclusion, czyli różnorodność i inkluzja, promują szacunek dla różnic i budują atmosferę akceptacji. Dzięki nim firmy tworzą środowisko, w którym każdy pracownik czuje się ceniony, co redukuje potencjalne konflikty związane z dyskryminacją czy uprzedzeniami.

W zglobalizowanym i dynamicznym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie konfliktami staje się kluczowym elementem sukcesu organizacji. Nowoczesne podejście do tego zagadnienia wymaga inwestycji w rozwój kompetencji miękkich, wykorzystanie danych oraz aktywne budowanie kultury opartej na wartościach. Strategie prewencyjne, takie jak szkolenia, mentorstwo czy programy D&I, są nieodzowne dla utrzymania zdrowego środowiska pracy. Wprowadzenie tych trendów i strategii może znacząco przyczynić się do minimalizowania konfliktów i budowania pozytywnej atmosfery w miejscu pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA