REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kim jest bezrobotny, a kim poszukujący pracy. Jakie są różnice?

Jeśli osoba rejestrująca się w powiatowym urzędzie pracy nie spełnia ustawowych warunków do nabycia statusu bezrobotnego, urząd może nadać jej status poszukującego pracy. Czym różnią się te dwa statusy? Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice. 

PPK. Czy Pracowniczy Plan Emerytalny zwalnia pracodawcę z tworzenia PPK

Jesteśmy nowym podmiotem zatrudniającym. W czerwcu 2023 roku zatrudniliśmy 20 osób na podstawie umowy o pracę. Czy jeśli utworzymy Pracowniczy Plan Emerytalny – spełniające warunki określone przepisami ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych – to będziemy zwolnieni z wdrożenia PPK? Opowiadamy.

Praca wakacyjna: Animator

Praca jako animator wakacyjny w różnego rodzaju ośrodkach wczasowych, hotelach czy na kempingach staje się wyjątkową szansą na połączenie przyjemności z pracą. Animatorem wakacyjnym jest osoba odpowiedzialna za organizowanie różnorodnych atrakcji i zabaw dla gości, które mają na celu zapewnienie im niezapomnianych wrażeń i wspomnień z urlopu. 

Wynagrodzenia młodocianych wzrosną we wrześniu. Ile zarobią uczący się zawodu?

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego będą zarabiać więcej. Minimalne wynagrodzenie przysługujące młodocianym w okresie nauki zawodu wzrośnie już 1 września 2023 r. Wyjaśniamy, ile będą zarabiać młodociani uczący się zawodu.

REKLAMA

Praca zdalna a BHP. Jakie obowiązki i prawa ma pracodawca? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika?

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie pracowników wykonujących pracę zdalną? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika w zakresie przestrzegania wymogów BHP? Wyjaśnia Justyna Kurbiel, specjalista ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Bezrobocie. Dane Eurostatu pokazują dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w czerwcu 2,7 proc. – podał Eurostat. Tym samym zajęliśmy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia – ex aequo z Czechami. Lepszą sytuację odnotowano tylko na Malcie. 

Aplikacja „Moja Praca”. Narzędzie, które pomoże znaleźć pracę marzeń

„Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy. 

Praca wakacyjna: Sprzedawca pamiątek

Sezon wakacyjny to idealny moment na podjęcie pracy jako sprzedawca na stoisku z pamiątkami. To zajęcie, które pozwala na zarobienie dodatkowych pieniędzy, zdobycie cennego doświadczenia w obszarze handlu i obsługi klienta, a także poznanie różnorodnych osób z całego świata. 

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie 2024 - znamy już kwoty brutto

Z opublikowanego dziś projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że w 2024 roku dwukrotnie (1 stycznia i 1 lipca) zmienią się kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej płaconej na zleceniu i w ramach innych umów cywilnoprawnych. Ile wyniosą te kwoty?

3 tygodnie - tyle powinien trwać urlop, aby wypocząć. Kto ma taką możliwość?

Polak na urlopie. Choć okres wakacyjny jest już w pełni, dla wielu Polaków urlop dopiero nastanie. Niestety, dla dużej części z nich nie będzie to czas odpoczynku i rozluźnienia, bowiem praca będzie im towarzyszyć nawet wtedy. Nie tylko będą nieustannie o niej myśleć, ale być może nawet dalej ją wykonywać...

Czy 27 sierpnia to niedziela handlowa?

W sierpniu tego roku są cztery niedziele. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w sierpniu jest niedziela handlowa? Wyjaśniamy.

L4 od psychiatry – ile jest płatne? Czy pracodawca wie, od jakiego lekarza jest wystawione zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry. Ile jest płatne? Jak długo można na nim przebywać? Czy lekarz może je wystawić z datą wsteczną? Czy prcodawca wie, od jakiego lekarza jest zwolnienie? 

Pracowniku budowlany, uważaj na chorobę wibracyjną!

Pracownik budowlany narażony jest na drgania mechaniczne (wibracje) – to czwarty pod względem liczby zagrożonych pracowników czynnik szkodliwy środowiska pracy. W 2019 roku narażonych było 12891 pracowników. Jak podają dane GUS, w porównaniu do roku 2018 liczba pracowników zagrożonych drganiami mechanicznymi utrzymuje się na podobnym poziomie. W dłuższym okresie widać tendencję malejącą. Problem jednak wciąż pozostaje. Czym jest choroba wibracyjna? Jakie są obowiązki pracodawcy, aby jej zapobiegać? 

Praca wakacyjna: Opiekun(ka) wczasowa

Wakacje to czas radości, beztroski i odpoczynku, szczególnie dla dzieci. To również okres, w którym wielu rodziców decyduje się na wyjazd na zasłużony urlop. Jednak dla wielu z nich organizacja wakacji może być wyzwaniem, szczególnie jeśli nie mają z kim zostawić swoich pociech. Właśnie dlatego opiekun/opiekunka wczasowa dla dzieci odgrywa tak ważną rolę w sezonie wakacyjnym. To osoba, która dba o bezpieczeństwo, zabawę i komfort dzieci podczas wakacyjnych wyjazdów. 

Różnorodność w biznesie. Zespoły bardziej zróżnicowane osiągają lepsze rezultaty

Różnorodny zespół może grać do jednej bramki i wspólnie osiągać ponadprzeciętne wyniki – pokazuje raport opracowany przez Deel. Stworzenie zespołu, którego członkowie będą efektywnie ze sobą współpracować to prawdziwe wyzwanie. Inne potrzeby, oczekiwania i wizje kariery trudno pogodzić. Im szersza, bardziej globalna pula talentów, tym większa szansa na lepsze wyniki biznesowe.

Zrównoważony rozwój. Co polskie firmy o tym wiedzą?

Działania HR – krok w stronę #ESG to projekt edukacyjny dla wszystkich firm zainteresowanych tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu w obszarze HR. Ruszył już pierwszy etap: badania ankietowe pokażą realne przeszkody, jakie stoją na drodze wdrażania strategii ESG w firmach. Efektem tych działań będzie obszerny raport oraz cykl webinarów z wnioskami i przykładami dobrych praktyk, które otrzymają firmy uczestniczące w ankiecie. 

Stosunek pracy na podstawie powołania

Oprócz zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę, możliwe jest również zatrudnienie w oparciu o powołanie. Jak funkcjonuje to w praktyce i czy to się opłaca?

Czy związkowiec zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego?

Czy związkowiec zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego? Niekiedy w praktyce pracodawcy nie chcą udzielać takie urlopu twierdząc, że to przecież "etat związkowy", a nie dotychczasowy etat. Co zrobić?

Urlop wypoczynkowy a praca w gospodarstwie rolnym

Marek Z. objął po rodzicach gospdoarstwo rolne, a następnie prowadził je przez 10 lat. Po tym czasie został zatrudniony w sklepie z maszynami rolniczymi, na podstawie umowy o pracę. Zrezygnował z upraw zboża, bo aktualnie się to nie opłaca. Jest okres urlopowy, Marek Z. zastanawia się do ilu dni urlopu ma prawo i jakie są zasady wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy? Czy okres pracy w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?

Bezstresowe spotkania oko w oko z szefem. Jak skutecznie rozmawiać 1:1?

Rozmowa z przełożonym bywa dla wielu pracowników źródłem stresu i niepokoju. Często obawiamy się, że nie poruszymy odpowiednich tematów lub że nasze potrzeby zostaną zignorowane. Jednak spotkania 1:1 z szefem to unikalna szansa na budowanie relacji, wyrażanie swoich oczekiwań i rozwijanie się zawodowo. 

Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu?

Czy można zwolnić pracownika który przebywa w więzieniu? Czym jest wygaśnięcie umowy po upływie 3 miesięcy tymczasowego aresztowania a czy rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia? W praktyce zdarzają się przypadki, że pracownik jest zatrudniony, a w okresie zatrudnienia zostaje tymczasowo aresztowany. Co powinien wtedy zrobić pracodawca?

Czy „wczasy pod gruszą” są opodatkowane?

Czym są "wczasy pod gruszą"? Ile można dostać w ramach tego świadczenia? Czy od "wczasów pod gruszą" płaci się podatek? 

Jak wnioskować o elastyczną organizację pracy?

Czym jest elastyczna organizacja pracy? Kto może wnioskować o taki tryb? Co należy uwzględnić we wniosku do pracodawcy?

Pobyt cudzoziemców w Polsce: ostatni dzień na list polecony

Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.

Telepraca. Do kiedy można pracować jako telepracownik

Telepraca to forma wykonywania pracy, której podstawa prawna została uchylona już 7 kwietnia. Mimo to przepisy dopuściły wykonywanie telepracy w okresie przejściowym. Okres ten właśnie dobiega końca. Do kiedy możliwa jest telepraca na dotychczasowych warunkach? Wyjaśniamy.

Kto może być pracownikiem samorządowym?

Kto może być pracownikiem samorządowym i na jakiej postawie odbywa się zatrudnienie? Jakie są obowiązki pracownika samorządowego? Od 1 lipca 2023 r. zmieniło się wynagrodzenie pracowników samorządowych - stąd też zainteresowanie tą formą zatrudnienia może wzrastać.

Czym jest Fundusz Pracy?

Czym jest Fundusz Pracy? Kto dysponuje środkami Funduszu Pracy a kto opłaca składki? Jak jest wysokość składki na Fundusz Pracy w 2023 r.? Na co przeznaczone są środki Funduszu Pracy?

Elastyczne formy zatrudnienia. Jakie prawa mają rodzice dzieci do 8. lat

Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na łączenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Obecnie mogą z nich korzystać także pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia. To efekt niedawnej nowelizacji Kodeksu pracy. Czym są elastyczne formy zatrudnienia? Kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy. 

Praca wakacyjna: Kelner

Praca w wakacje jako kelner/kelnerka może być atrakcyjną opcją dla wielu młodych ludzi, szczególnie uczniów i studentów. Kelnerstwo to nie tylko praca w restauracji czy kawiarni, ale także szansa na rozwijanie różnorodnych umiejętności, które mogą się przydać w życiu osobistym i zawodowym. 

Rynek pracy. Czy pracownicy polskich firm IT mają się czego bać

W pierwszym półroczu 2023 r. liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o 30 proc – podał portal pracy Just Join IT. Pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek? Czy sektor IT w naszym kraju to nadal stabilny pracodawca?

Okres urlopowy. Jak poprawić motywację pracowników

Okres wakacyjny nie sprzyja utrzymaniu pełnej koncentracji w pracy i jej standardowej efektywności. Co powinien zrobić menedżer, aby temu zapobiec lub ograniczyć to zjawisko? Odpowiada Olga Dura-Nowicka z firmy Quercus.

Raporty Zrównoważonego Rozwoju. Nabór do konkursu przedłużony

Raportowanie ESG staje się w ostatnim czasie coraz powszechniejsze za sprawą unijnej taksonomii i kolejnych kierunków rozwoju wyznaczonych przez regulatora. Konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przyczynia się do poprawy jakości polskich sprawozdań, pozytywnie wpływając na transparentność organizacji i firm. Nabór do konkursu na najlepsze raporty pozafinansowe został przedłużony. Do kiedy można przesyłać zgłoszenia?

Praca tymczasowa - idealna na wakacje

Wakacje to czas, kiedy wiele (szczególnie młodych) osób szuka atrakcyjnego zatrudnienia - tymczsowo i sezonowo. Pod wieloma ofertami pracy różnych agencji mogą kryć się oszustwa. Niestety coraz częściej dochodzi do handlu ludźmi do pracy przymusowej. Warto mieć świadomość prawną i wiedzieć czym jest rzeczywiście praca tymczasowa oraz jakie warunki formalne mają być spełnione przy zatrudnieniu. 

Wracają wczasy pod gruszą i bony turystyczne. 1914,34 zł na wczasy lub kolonie

Już w lipcu 2023 r. odmrożenie ZFŚS, czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy po długiej przerwie będą mogli wnioskować o wczasy pod gruszą, czy też dofinansowanie wypoczynku swoich dzieci. Czy dofinansowanie wypoczynku dzieci to nowa odsłona bonu turystycznego? 

Wymagania BHP oraz ergonomia przy stanowiskach pracy z monitorami ekranowymi

Wymagania BHP oraz ergonomia przy stanowiskach pracy z monitorami ekranowymi - prawdopodobnie niebawem zajdą zmiany. Dlaczego? Przepisy były wydane w 1998 r. od tego czasu nastąpił ogromny postęp technologiczny, mający znaczący wpływ na sposób organizacji stanowisk pracy. Potrzebne jest więc uaktualnienie minimalnych wymagań BHP oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe.

Nazwanie ukraińskiej flagi "szmatą" - natychmiastowe zwolnienie z pracy

Trzeba uważać kiedy i jakie wpisy zamieszcza się w Internecie, szczególnie jeżeli z profilu wynika gdzie dana osoba jest zatrudniona. Między innymi wpis pracownika o treści: (…) Na maszcie ukraińska niebiesko – żółta szmata zamiast polskiej biało czerwonej flagi!!" na jednym  z portalów przesądził o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę w trybie natychmiastowym.

Zatrudnienie opiekunki do dziecka - krok po kroku

Wielu rodziców zastanawia się jak legalnie zatrudnić opiekunkę do dziecka. Czy trzeba podpisać umowę, czy trzeba zgołosić nianię do ZUS, czy płaci się podatek. Pytań jest wiele. Poniżej szczegółowy opis, krok po kroku jak to zrobić najszybciej i najłatwiej!

Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy

Pracownik wygrał sprawę w sądzie pracy i został przywrócony do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko pacy. Orzeczenie jest prawomocne. Co powinien zrobić i co to znaczy potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy? Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości? Czym są niezależne przyczyny od pracownika jeżeli nie dochowa terminu?

Czy kierownikowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Czy kierownikowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Jak mówią prawnicy: to zależy. Wszystko zależy od sposobu organizacji czasu pracy. 

Zwolnienie od pracy. Kiedy strażakom i ratownikom należy się wolne

Zwolnienie od pracy pracownika będącego strażakiem lub członkiem innych służb ratowniczych to prawny obowiązek pracodawcy. Komu należy się takie zwolnienie od pracy? Jakie są warunki zwolnienia od pracy strażaków i ratowników. Wyjaśniamy.

Wskaźnik Rynku Pracy. Wielkich zmian bezrobocia nie będzie

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał w lipcu o 0,2 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Sugeruje to niewielkie zmiany na rynku pracy.

Świadectwo pracy po zmianach. Jakie informacje musi zawierać

Świadectwo pracy uległo zmianom. Jest to skutek ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy. W nowej wersji świadectwa pracy pracodawca ma obowiązek podania trzech nowych informacji. Co się zmieniło w świadectwie pracy? Sprawdź!

Sztuczna inteligencja. Branża IT sięga po nowe rozwiązania

Sztuczna inteligencja w ponad połowie polskich firm może być wykorzystywana przez wszystkich pracowników IT. Ponad jedna trzecia firm pozwala na to wybranym osobom, w zależności od stanowiska. Używania sztucznej inteligencji zabrania specjalistom IT co dziesiąta firma.

Praca dla młodzieży. Ciekawe możliwości są… ale chętnych mało

W Polsce, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych młodzież odgrywa istotną rolę na rynku pracy. Aktywność zawodowa młodych ludzi stanowi kluczowy wskaźnik, który odzwierciedla dynamikę tych gospodarek oraz ich zdolność do zapewnienia miejsc pracy dla młodych osób. Niestety, dane instytutów badawczych wskazują na spadek aktywności zawodowej wśród młodzieży, co stanowi poważny problem, zwłaszcza dla firm z sektorów bezpieczeństwa i usług cleaningowych. 

Karta Praw Dziecka w Biznesie. Nie ma dzieci, są ludzie

Karta Praw Dziecka w Biznesie to nowa inicjatywa w Polsce.  Ma zachęcić biznes do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dziecka w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstw. Została przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi.

Umowy śmieciowe zostaną zamienione na etat? Tak chce UE

Umowy cywilnoprawne, określane jako śmieciowe, są rodzajem syzyfowej pracy. Bez urlopu i szeregu przywilejów z Kodeksu pracy. Na szczęście UE wzięła się za to na dobre. W planach unijna dyrektywa zakładająca domniemanie zatrudnienia na etacie.

Ustawa o delegowaniu kierowców - stała stawka „wirtualnej diety” i wypłata wynagrodzenia w dwóch transzach

W dniu 7 lipca 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, która reguluje zasady delegowania kierowców wysłanych do pracy w Polsce, a także zmienia aktualne przepisy w obszarze ustawy o czasie pracy kierowców, które dotyczą wynagrodzeń pracowników wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. Jakie są najważniejsze zmiany  wynikające z tej ustawy? Jak przewoźnicy będą od tej pory rozliczać swoich kierowców i czy przedsiębiorcy mogą na tym zyskać? Na wszystkie pytania odpowiadają eksperci Inelo z Grupy Eurowag – Kamil Wolański i Łukasz Włoch. 

Kobiety na rynku pracy. Powrót do pracy po urodzenia dziecka nie jest łatwy

Kobiety chcą wracać do pracy po urodzeniu dziecka, ale brakuje ułatwień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy  prowadzone są analizy lub prace nad rozszerzeniem ram prawnych prowadzących do efektywnego wzrostu liczby kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. 

Sztuczna inteligencja. Kogo nie jest w stanie zastąpić ChatGPT

Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie. 

Medycyna pracy. Czy pracodawcy w pełni wykorzystują możliwości

Medycyna pracy ma na celu przede wszystkim ochronę przed chorobami zawodowymi dzięki regularnym badaniom i profilaktyce. Jednak oprócz tego, wybierając odpowiedni zakres usług medycznych w ramach obowiązkowej opieki istnieje możliwość, by chronić zatrudnionych kompleksowo. Zapewnienie pracownikom świadczeń medycyny pracy to prawny obowiązek pracodawcy.

REKLAMA