REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnorodność w biznesie. Zespoły bardziej zróżnicowane osiągają lepsze rezultaty

W różnorodności tkwi prawdziwa siła
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Różnorodny zespół może grać do jednej bramki i wspólnie osiągać ponadprzeciętne wyniki – pokazuje raport opracowany przez Deel. Stworzenie zespołu, którego członkowie będą efektywnie ze sobą współpracować to prawdziwe wyzwanie. Inne potrzeby, oczekiwania i wizje kariery trudno pogodzić. Im szersza, bardziej globalna pula talentów, tym większa szansa na lepsze wyniki biznesowe.

Umiejętności pracy zespołowej są pożądane niemal na każdym stanowisku. Większość pracowników codziennie podejmuje interakcje z innymi osobami, a zadania, które wykonuje są powiązane z aktywnościami innych. Cały zespół łączy jeden cel: jak najlepsze wyniki firmy. Podobnie jest na murawie – podczas meczu piłki nożnej wszyscy zawodnicy starają się umieścić piłkę w siatce. Bez względu na to skąd pochodzą. A może raczej właśnie dzięki temu.

REKLAMA

Autopromocja

W biznesie jak w sporcie

Globalna firma HR Deel wspólnie z doświadczonym statystykiem piłkarskim, Jonnym Blainem, przeanalizowała wyniki Premier League od początku XXI wieku. Celem było ocenienie, w jakim stopniu międzynarodowa różnorodność, gole i osiągnięcia zespołu idą ze sobą w parze. Badania dowodzą, że zatrudnianie talentów z różnych krajów jest receptą na sukces – zarówno w sporcie, jak i biznesie.

W ciągu ostatnich 20 lat 66 proc. wszystkich graczy Premier League pochodziło spoza Anglii. Zdobyli oni w tym okresie większość bramek, łącznie 65 proc. Zwycięzca sezonu 2022/2023 – Manchester City miał skład niemal w trzech czwartych złożony z międzynarodowych zawodników, na czele z gwiazdą Erlingiem Haalandem, który zdobył Złotą Piłkę. Ta wszechstronna analiza pokazuje wyraźnie, że drużyny z zagranicznymi piłkarzami osiągają lepsze wyniki. 

Dostrzec wartość w różnorodności

W sporcie i nie tylko, zatrudnianie bez granic z globalnej puli talentów daje pracodawcom doskonałą okazję do połączenia różnorodnych umiejętności i doświadczeń w jeden wysoce wydajny zespół. 

REKLAMA

Jeśli drużyny Premier League mogą odnieść sukces przyjmując tę strategię, tak samo powinno być w firmach każdej wielkości na całym świecie. Zatrudnianie w swoim przedsiębiorstwie wielu osób o różnym pochodzeniu etnicznym, różnej narodowości i mających zróżnicowane kariery zawodowe może sprawić, że będzie ono bardziej innowacyjne, bardziej atrakcyjne i będzie osiągać lepsze wyniki finansowe – przekonuje Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadność takiego podejścia potwierdzają liczne badania rynku pracy. W serii raportów, z których ostatni został opublikowany w 2020 r., spółka doradcza McKinsey przedstawiła spostrzeżenia dotyczące sposobu, w jaki zespoły uzyskują lepsze wyniki biznesowe. Wykazano, że uzyskiwanie ponadprzeciętnych dochodów było o 25 proc. bardziej prawdopodobne w przypadku firm o kierownictwie najbardziej zróżnicowanym pod względem płci. Z kolei według raportu Deloitte, czterech na pięciu pracowników (80 proc.) twierdzi, że inkluzywność to dla nich kluczowy czynnik przy wyborze pracodawcy, a 72 proc. rozważałoby zmianę przedsiębiorstwa na bardziej włączające. W badaniu prowadzonym przez Boston Consulting Group (BCG), które objęło ponad 1700 firm w ośmiu krajach, przedsiębiorstwa z ponadprzeciętnym poziomem różnorodności na szczeblu kierownictwa zgłosiły przychody z innowacyjności wyższe o 19 punktów procentowych niż firmy z mniej zróżnicowanymi zespołami zarządzającymi.  Zwrócono uwagę, że osoby z różnych środowisk mogą przyglądać się takiemu samemu problemowi i wpadać na zupełnie różne rozwiązania. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo opracowywania skutecznych rozwiązań.

Istotne jest zrozumienie, że każdy pracownik ma swój specyficzny styl pracy, inne czynniki wpływają na sposób jego działania oraz inne warunki sprzyjają jego efektywności. Tę różnorodność uporządkował amerykański psycholog prof. William Marston, przedstawiając teorię 4 głównych rodzajów osobowości DISC, dzięki której znamy również preferowane dla danego stylu warunki pracy, sprzyjające efektywności zarówno jednostki, jak i zespołu.

Deel to międzynarodowa platforma funkcjonująca w obszarze elektronicznego wsparcia zatrudnienia. Narzędzie Deel daje możliwość zatrudniania pracowników na całym świecie. Mogą to być osoby o różnym pochodzeniu, innym doświadczeniu czy zróżnicowanych kompetencjach. Nie ma tu ograniczeń. Deel umożliwia wypłacanie im wynagrodzeń w ponad 120 walutach, także w kryptowalutach. W celu zaoferowania firmom globalnych umów zgodnych z prawem lokalnym, Deel zaangażował ponad 200 ekspertów prawnych na całym świecie. Wkracza, kiedy trzeba przygotować odpowiednią umowę, zapewnić pakiet benefitów, a później rozliczyć się z pracownikiem, spełniając ustawowe obowiązki płatnika związane z podatkami, ubezpieczeniami itp. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA