REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnorodność w biznesie. Zespoły bardziej zróżnicowane osiągają lepsze rezultaty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W różnorodności tkwi prawdziwa siła
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Różnorodny zespół może grać do jednej bramki i wspólnie osiągać ponadprzeciętne wyniki – pokazuje raport opracowany przez Deel. Stworzenie zespołu, którego członkowie będą efektywnie ze sobą współpracować to prawdziwe wyzwanie. Inne potrzeby, oczekiwania i wizje kariery trudno pogodzić. Im szersza, bardziej globalna pula talentów, tym większa szansa na lepsze wyniki biznesowe.

Umiejętności pracy zespołowej są pożądane niemal na każdym stanowisku. Większość pracowników codziennie podejmuje interakcje z innymi osobami, a zadania, które wykonuje są powiązane z aktywnościami innych. Cały zespół łączy jeden cel: jak najlepsze wyniki firmy. Podobnie jest na murawie – podczas meczu piłki nożnej wszyscy zawodnicy starają się umieścić piłkę w siatce. Bez względu na to skąd pochodzą. A może raczej właśnie dzięki temu.

REKLAMA

W biznesie jak w sporcie

REKLAMA

Globalna firma HR Deel wspólnie z doświadczonym statystykiem piłkarskim, Jonnym Blainem, przeanalizowała wyniki Premier League od początku XXI wieku. Celem było ocenienie, w jakim stopniu międzynarodowa różnorodność, gole i osiągnięcia zespołu idą ze sobą w parze. Badania dowodzą, że zatrudnianie talentów z różnych krajów jest receptą na sukces – zarówno w sporcie, jak i biznesie.

W ciągu ostatnich 20 lat 66 proc. wszystkich graczy Premier League pochodziło spoza Anglii. Zdobyli oni w tym okresie większość bramek, łącznie 65 proc. Zwycięzca sezonu 2022/2023 – Manchester City miał skład niemal w trzech czwartych złożony z międzynarodowych zawodników, na czele z gwiazdą Erlingiem Haalandem, który zdobył Złotą Piłkę. Ta wszechstronna analiza pokazuje wyraźnie, że drużyny z zagranicznymi piłkarzami osiągają lepsze wyniki. 

Dostrzec wartość w różnorodności

W sporcie i nie tylko, zatrudnianie bez granic z globalnej puli talentów daje pracodawcom doskonałą okazję do połączenia różnorodnych umiejętności i doświadczeń w jeden wysoce wydajny zespół. 

REKLAMA

Jeśli drużyny Premier League mogą odnieść sukces przyjmując tę strategię, tak samo powinno być w firmach każdej wielkości na całym świecie. Zatrudnianie w swoim przedsiębiorstwie wielu osób o różnym pochodzeniu etnicznym, różnej narodowości i mających zróżnicowane kariery zawodowe może sprawić, że będzie ono bardziej innowacyjne, bardziej atrakcyjne i będzie osiągać lepsze wyniki finansowe – przekonuje Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadność takiego podejścia potwierdzają liczne badania rynku pracy. W serii raportów, z których ostatni został opublikowany w 2020 r., spółka doradcza McKinsey przedstawiła spostrzeżenia dotyczące sposobu, w jaki zespoły uzyskują lepsze wyniki biznesowe. Wykazano, że uzyskiwanie ponadprzeciętnych dochodów było o 25 proc. bardziej prawdopodobne w przypadku firm o kierownictwie najbardziej zróżnicowanym pod względem płci. Z kolei według raportu Deloitte, czterech na pięciu pracowników (80 proc.) twierdzi, że inkluzywność to dla nich kluczowy czynnik przy wyborze pracodawcy, a 72 proc. rozważałoby zmianę przedsiębiorstwa na bardziej włączające. W badaniu prowadzonym przez Boston Consulting Group (BCG), które objęło ponad 1700 firm w ośmiu krajach, przedsiębiorstwa z ponadprzeciętnym poziomem różnorodności na szczeblu kierownictwa zgłosiły przychody z innowacyjności wyższe o 19 punktów procentowych niż firmy z mniej zróżnicowanymi zespołami zarządzającymi.  Zwrócono uwagę, że osoby z różnych środowisk mogą przyglądać się takiemu samemu problemowi i wpadać na zupełnie różne rozwiązania. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo opracowywania skutecznych rozwiązań.

Istotne jest zrozumienie, że każdy pracownik ma swój specyficzny styl pracy, inne czynniki wpływają na sposób jego działania oraz inne warunki sprzyjają jego efektywności. Tę różnorodność uporządkował amerykański psycholog prof. William Marston, przedstawiając teorię 4 głównych rodzajów osobowości DISC, dzięki której znamy również preferowane dla danego stylu warunki pracy, sprzyjające efektywności zarówno jednostki, jak i zespołu.

Deel to międzynarodowa platforma funkcjonująca w obszarze elektronicznego wsparcia zatrudnienia. Narzędzie Deel daje możliwość zatrudniania pracowników na całym świecie. Mogą to być osoby o różnym pochodzeniu, innym doświadczeniu czy zróżnicowanych kompetencjach. Nie ma tu ograniczeń. Deel umożliwia wypłacanie im wynagrodzeń w ponad 120 walutach, także w kryptowalutach. W celu zaoferowania firmom globalnych umów zgodnych z prawem lokalnym, Deel zaangażował ponad 200 ekspertów prawnych na całym świecie. Wkracza, kiedy trzeba przygotować odpowiednią umowę, zapewnić pakiet benefitów, a później rozliczyć się z pracownikiem, spełniając ustawowe obowiązki płatnika związane z podatkami, ubezpieczeniami itp. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 30 tys. zł kary dla pracodawcy za nielegalne zatrudnienie. Czy dziecko może pracować w wakacje? [Przepisy prawne]

Prawo przewiduje do 30 tys. zł kary dla pracodawcy za nielegalne zatrudnienie. Czy dziecko może legalnie pracować w wakacje? Praca przy zbieraniu truskawek, innych owoców czy pomaganie w gastronomii to popularne sposoby na zarobek młodych Polek i Polaków. Czy zawsze przepisy prawne na to pozwalają?

Ważne zmiany na rynku pracy od 1 czerwca 2025 r. dla bezrobotnych i pracodawców. Nowości w zasiłku, stypendium stażowym, bonie na zasiedlenie

Zmiany na polskim rynku pracy, obowiązujące od 1 czerwca 2025 r., dotyczące działalności urzędów pracy wprowadza ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jest to zupełnie nowy akt prawny, który zamienia obowiązującą dotychczas (przez ponad 20 lat) ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co się zmienia? Jest wiele nowości, które zadowolą osoby korzystające z usług urzędów pracy. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Jawność wynagrodzeń w Polsce staje się faktem: opublikowana ustawa nakładana na pracodawców nowe obowiązki: jakie i od kiedy

23 czerwca opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę, która wprowadza m.in. obowiązek podawania osobie ubiegającej się o zatrudnienie, w czasie rekrutacji i z wyprzedzeniem, informacji o proponowanym wynagrodzeniu. 62,3% firm uważa potencjalne napięcia i konflikty w zespole za najważniejsze wyzwanie związane z ujawnianiem wysokości płac.

Pracownicy najczęściej zmieniają miejsce zatrudnienia z powodu niesatysfakcjonującego wynagrodzenia. Jakie oferty pracy przyciągają uwagę, a jakie poszukujący nowego miejsca pomijają

Pomimo wciąż niejednoznacznej sytuacji na rynku pracy, wielu profesjonalistów deklaruje otwartość na atrakcyjne propozycje zawodowe. Zarówno po stronie firm, jak i kandydatów dominuje jednak ostrożność. 36 proc. kandydatów zazwyczaj rezygnuje z aplikowania na ofertę pracy, jeśli brakuje w niej ważnych informacji.

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie [MAJ 2025]

GUS podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2025 roku. To kwota brutto. Ile wynosi przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju tego roku? Czy wzrosło w porównaniu z poprzednim rokiem? Komentarz ekonomisty.

Digitalizacja umów. Czyli inteligentna rewolucja w systemie teleinformatycznym

Projekt nowelizacji ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów to nie tylko krok w stronę cyfryzacji, ale wręcz skok technologiczny w obszarze relacji zatrudnienia. Na pierwszy plan wysuwa się otwarcie systemu dla wszystkich zainteresowanych podmiotów – bez względu na ich rozmiar czy status. Dlatego warto zapoznać się z planowanymi zmianami.

Niższy dodatek za pracę w nocy od 1 lipca 2025 r. Ile wyniesie i kogo dotyczy?

Od 1 lipca 2025 r. osoby pracujące w nocy otrzymają niższy dodatek za każdą godzinę pracy w tych godzinach. Z czego wynika ta zmiana? Ile wyniesie stawka? Kto może liczyć na dodatek i jak go obliczyć?

Wszystkie weekendy z wolnym piątkiem: ta grupa gotowa przejść na czterodniowy tydzień pracy natychmiast

90 proc. profesjonalistów chce pracować w modelu czterodniowego tygodnia pracy, o ile nie wpłynie to na ich zarobki. Jako największe korzyści skróconego tygodnia pracy specjaliści wskazują więcej czasu wolnego oraz poprawę ogólnej satysfakcji z życia Jako największe zagrożenia – obniżenie wynagrodzenia oraz pracę w nadgodzinach.

REKLAMA

Najmłodsi pracownicy niechętnie idą na zwolnienie lekarskie, dlaczego

Pracownicy z pokolenia Z czyli do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa pracowników charakteryzuje się najniższym poziomem nieobecności z powodów zdrowotnych.

Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

REKLAMA