REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnorodność w biznesie. Zespoły bardziej zróżnicowane osiągają lepsze rezultaty

W różnorodności tkwi prawdziwa siła
W różnorodności tkwi prawdziwa siła
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Różnorodny zespół może grać do jednej bramki i wspólnie osiągać ponadprzeciętne wyniki – pokazuje raport opracowany przez Deel. Stworzenie zespołu, którego członkowie będą efektywnie ze sobą współpracować to prawdziwe wyzwanie. Inne potrzeby, oczekiwania i wizje kariery trudno pogodzić. Im szersza, bardziej globalna pula talentów, tym większa szansa na lepsze wyniki biznesowe.

Umiejętności pracy zespołowej są pożądane niemal na każdym stanowisku. Większość pracowników codziennie podejmuje interakcje z innymi osobami, a zadania, które wykonuje są powiązane z aktywnościami innych. Cały zespół łączy jeden cel: jak najlepsze wyniki firmy. Podobnie jest na murawie – podczas meczu piłki nożnej wszyscy zawodnicy starają się umieścić piłkę w siatce. Bez względu na to skąd pochodzą. A może raczej właśnie dzięki temu.

Autopromocja

W biznesie jak w sporcie

Globalna firma HR Deel wspólnie z doświadczonym statystykiem piłkarskim, Jonnym Blainem, przeanalizowała wyniki Premier League od początku XXI wieku. Celem było ocenienie, w jakim stopniu międzynarodowa różnorodność, gole i osiągnięcia zespołu idą ze sobą w parze. Badania dowodzą, że zatrudnianie talentów z różnych krajów jest receptą na sukces – zarówno w sporcie, jak i biznesie.

W ciągu ostatnich 20 lat 66 proc. wszystkich graczy Premier League pochodziło spoza Anglii. Zdobyli oni w tym okresie większość bramek, łącznie 65 proc. Zwycięzca sezonu 2022/2023 – Manchester City miał skład niemal w trzech czwartych złożony z międzynarodowych zawodników, na czele z gwiazdą Erlingiem Haalandem, który zdobył Złotą Piłkę. Ta wszechstronna analiza pokazuje wyraźnie, że drużyny z zagranicznymi piłkarzami osiągają lepsze wyniki. 

Dostrzec wartość w różnorodności

W sporcie i nie tylko, zatrudnianie bez granic z globalnej puli talentów daje pracodawcom doskonałą okazję do połączenia różnorodnych umiejętności i doświadczeń w jeden wysoce wydajny zespół. 

Jeśli drużyny Premier League mogą odnieść sukces przyjmując tę strategię, tak samo powinno być w firmach każdej wielkości na całym świecie. Zatrudnianie w swoim przedsiębiorstwie wielu osób o różnym pochodzeniu etnicznym, różnej narodowości i mających zróżnicowane kariery zawodowe może sprawić, że będzie ono bardziej innowacyjne, bardziej atrakcyjne i będzie osiągać lepsze wyniki finansowe – przekonuje Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadność takiego podejścia potwierdzają liczne badania rynku pracy. W serii raportów, z których ostatni został opublikowany w 2020 r., spółka doradcza McKinsey przedstawiła spostrzeżenia dotyczące sposobu, w jaki zespoły uzyskują lepsze wyniki biznesowe. Wykazano, że uzyskiwanie ponadprzeciętnych dochodów było o 25 proc. bardziej prawdopodobne w przypadku firm o kierownictwie najbardziej zróżnicowanym pod względem płci. Z kolei według raportu Deloitte, czterech na pięciu pracowników (80 proc.) twierdzi, że inkluzywność to dla nich kluczowy czynnik przy wyborze pracodawcy, a 72 proc. rozważałoby zmianę przedsiębiorstwa na bardziej włączające. W badaniu prowadzonym przez Boston Consulting Group (BCG), które objęło ponad 1700 firm w ośmiu krajach, przedsiębiorstwa z ponadprzeciętnym poziomem różnorodności na szczeblu kierownictwa zgłosiły przychody z innowacyjności wyższe o 19 punktów procentowych niż firmy z mniej zróżnicowanymi zespołami zarządzającymi.  Zwrócono uwagę, że osoby z różnych środowisk mogą przyglądać się takiemu samemu problemowi i wpadać na zupełnie różne rozwiązania. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo opracowywania skutecznych rozwiązań.

Istotne jest zrozumienie, że każdy pracownik ma swój specyficzny styl pracy, inne czynniki wpływają na sposób jego działania oraz inne warunki sprzyjają jego efektywności. Tę różnorodność uporządkował amerykański psycholog prof. William Marston, przedstawiając teorię 4 głównych rodzajów osobowości DISC, dzięki której znamy również preferowane dla danego stylu warunki pracy, sprzyjające efektywności zarówno jednostki, jak i zespołu.

Deel to międzynarodowa platforma funkcjonująca w obszarze elektronicznego wsparcia zatrudnienia. Narzędzie Deel daje możliwość zatrudniania pracowników na całym świecie. Mogą to być osoby o różnym pochodzeniu, innym doświadczeniu czy zróżnicowanych kompetencjach. Nie ma tu ograniczeń. Deel umożliwia wypłacanie im wynagrodzeń w ponad 120 walutach, także w kryptowalutach. W celu zaoferowania firmom globalnych umów zgodnych z prawem lokalnym, Deel zaangażował ponad 200 ekspertów prawnych na całym świecie. Wkracza, kiedy trzeba przygotować odpowiednią umowę, zapewnić pakiet benefitów, a później rozliczyć się z pracownikiem, spełniając ustawowe obowiązki płatnika związane z podatkami, ubezpieczeniami itp. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Róża
    2023-08-01 12:15:20
    Wiedza i Praktyka doskonale wyważa teorię z praktyką, co czyni tę publikację niezastąpioną dla wszystkich, którzy pracują w dziedzinie kadr i płac, polecam ich
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA