REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest Fundusz Pracy?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czym jest Fundusz Pracy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest Fundusz Pracy? Kto dysponuje środkami Funduszu Pracy a kto opłaca składki? Jak jest wysokość składki na Fundusz Pracy w 2023 r.? Na co przeznaczone są środki Funduszu Pracy?
rozwiń >

Na czym polega Fundusz Pracy i czym jest?

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Fundusz Pracy jest uregulowany w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 735, dalej jako: ustawa). Rozdział 18 ustawy określa m.in.:

Autopromocja
 1. organizację oraz funkcjonowanie Funduszu Pracy;
 2. zasady ustalania i opłacania obowiązkowych składek na Fundusz Pracy;
 3. sposób gospodarowania środkami Funduszu Pracy;
 4. jednostki upoważnione do podejmowania takich działań w zakresie dysponowania środkami.

Głównym zadaniem Funduszu Pracy jest finansowanie zadań polegających na prowadzeniu aktywizacji zawodowej, promocji zatrudnienia oraz łagodzeniu skutków bezrobocia, obywa się to m.in. poprzez finansowanie i zarządzanie takimi świadczeniami jak:

 • zasiłki dla bezrobotnych
 • dodatki aktywizacyjne;
 • koszty kształcenia zawodowego;
 • koszty kształcenia ustawicznego.

Kto dysponuje środkami Funduszu Pracy?

Środkami Funduszu Pracy dysponuje i rozporządza minister właściwy do spraw pracy.

Kto opłaca składki na Fundusz Pracy?

Składki na Fundusz Pracy opłacają m.in. pracodawcy - jako płatnicy składek. Ponadto również: inne jednostki organizacyjne, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie kółek rolniczych lub spółdzielnie usług rolniczych - za swoich członków (z wyjątkiem członków, którzy wnieśli wkład gruntowy o powierzchni użytków rolnych większej niż 2 ha przeliczeniowe), inne niż wymienione wyżej osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub zaopatrzeniu emerytalnemu.

Za kogo opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Składki na Fundusz Pracy opłaca się m.in. za osoby:

 • pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym,
 • wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą,
 • wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, oraz za osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej (dot. niań),
 • wykonujące pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 • pobierające stypendia sportowe,
 • otrzymujące świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym, świadczenie górnicze lub górniczy zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie świadczenia górniczego, stypendium na przekwalifikowanie lub kontraktu szkoleniowego,
 • generalizując za pracowników mundurowych (jednak szczegóły w tym zakresie określają przepisy odrębne).

Co ważne jest też pewna grupa podmiotów, za które nie opłaca się składek na Fundusz Pracy, są to np. duchowni, osoby, które pobierają zasiłek stały na podstawie przepisów o pomocy społecznej, osoby, które pobierają: świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, osoby, które przebywają na urlopach wychowawczych oraz pobierają zasiłek macierzyński i wiele innych podmiotów, co jest szczegółowo określone w ustawie.

Ważne

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, m.in. za:

 • osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy;
 • za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Skąd pochodzą środku na Fundusz Pracy - jakie są źródła finansowania?

Głównymi źródłami finansowania Funduszu Pracy są:

 1. obowiązkowe składki;
 2. środki z budżetu Unii Europejskiej na współfinansowanie realizowanych projektów oraz działań z zakresu udziału publicznych służb zatrudnienia w sieci EURES;
 3. odsetki od środków Funduszu Pracy znajdujących się na rachunkach bankowych dysponenta oraz jednostek realizujących zadania finansowane ze środków Funduszu Pracy, m.in. samorządów województw, powiatów, Ochotniczych Hufców Pracy i wojewodów, oraz od wolnych środków przekazanych w zarządzanie zgodnie z przepisami o finansach publicznych;
 4. spłaty rat i odsetek od pożyczek udzielonych z Funduszu Pracy;
 5. środki ze sprzedaży akcji i udziałów oraz zwrot środków z Banku Gospodarstwa Krajowego, pochodzących z wypłaty pożyczek dla osób fizycznych podejmujących działalność gospodarczą;
 6. opłaty, wpłaty, kary pieniężne i grzywny;
 7. środki pieniężne przekazywane do Funduszu Pracy.

Jak jest wysokość składki na Fundusz Pracy w 2023 r.?

Wysokość obowiązkowej składki na Fundusz Pracy na dany rok określa ustawa budżetowa. W 2023 roku wynosi pond 1,00% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli składka na Fundusz Pracy w 2023 to 101,94 zł z. Składki są pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i przekazywane na rachunek bankowy Funduszu Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od jakiej kwoty opłaca się składkę na Fundusz Pracy?

Składkę oblicza się od tej samej kwoty, od jakiej obliczane są składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli od tzw. podstawy wymiaru).

Na co przeznaczone są środki Funduszu Pracy?

Gromadzone przez Fundusz Pracy środki przeznaczone są m.in. na:

 • koszty wynagrodzeń, które są wypłacane młodocianym pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
 • koszty szkolenia pracowników, bezrobotnych oraz innych uprawnionych osób;
 • koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa;
 • zwrot części kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych;
 • koszty przygotowania zawodowego osób dorosłych;
 • koszty opieki nad dzieckiem i osobą zależną;
 • koszty kształcenia młodocianych pracowników w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty;
 • koszty szkoleń pracowników objętych przepisami o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy;
 • koszty obsługi administracyjnej ww. zadań.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA