REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalnie 3 umowy na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące. Są od tego wyjątki, ale pracodawcy muszą pamiętać o terminie 5 dni na zgłoszenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Maksymalnie 3 umowy na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące. Są od tego wyjątki, ale pracodawcy muszą pamiętać o terminie 5 dni na zgłoszenie
Maksymalnie 3 umowy na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące. Są od tego wyjątki, ale pracodawcy muszą pamiętać o terminie 5 dni na zgłoszenie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co oznacza umowa o pracę na czas określony? Jak długo można być na umowie na czas określony? Jak się kończy umowa na czas określony? Ile wynosi umowa o pracę na czas określony? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości czytelników.
rozwiń >

Co oznacza umowa o pracę na czas określony?

Jak sama nazwa wskazuje umowa o pracę na czas określony jest umową terminową, zawieraną na jakiś czas czy to wyrażony w określonym terminie, czyli od-do, czy też na czas wykonania określonych prac - np. na czas zbioru truskawek, czy na okres wykonania raportu, ochrony obiektu, budowy itd. Tak więc pewien z góry znany okres/zdarzenie są cechą charakterystyczną umowy o pracę na czas określony. Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca przez zawarcie z pracownikiem umowy o pracę na czas określony nie może dążyć do obejścia bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa pracy, pracownikowi przysługuje bowiem ochrona w zakresie limitów ilościowych i czasowych takich umów. Jeżeli pracodawca je naruszy spotkają go konsekwencje prawne zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony. Pracodawca nie może bowiem naruszać społeczno-gospodarczego przeznaczenia terminowej umowy o pracę czy postępować wbrew zasadom współżycia społecznego.

REKLAMA

Autopromocja

 Jak długo można być na umowie na czas określony?

Zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli ten okres jest dłuży (w sumie dłuższy od 36 miesięcy - bo można tu jeszcze dodać 3 miesiące na okresie próbnym) lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, to uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie maksymalnego okresu lub od dnia zawarcia 4. umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony a ciąża

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”. Reguła ta nie ma jednak zastosowania do umów na zastępstwo (art. 177 § 31 KP). Czyli jeżeli kobieta w ciąży ma zawartą umowę na zastępstwo na jakiś czas, to po upływie tego czasu, umowa nie przedłuży się do dnia porodu.

Ważne
Od poczęcia musi minąć co najmniej 85 dni - przedłużenie umowy do porodu

W wyr. z 15 stycznia 2019 r. (II PK 252/17, Legalis) SN wyjaśnił: „Dla aktywowania ochrony przewidzianej w art. 177 § 3 KP konieczne jest ustalenie, że w dniu, w którym umowa o pracę na czas określony miała ulec rozwiązaniu, upłynęło już co najmniej 85 dni (3 miesiące księżycowe + 1 dzień) od dnia poczęcia. Ochrona z art. 177 § 3 KP przysługuje bowiem dopiero po upływie trzeciego miesiąca ciąży, a nie w okresie do zakończenia trzeciego miesiąca ciąży”. 

Co po porodzie umowa na czas określony?

Jeśli umowa o pracę na czas określony kończy się po porodzie, nie zostaje przedłużona na czas urlopu macierzyńskiego i wygasa. Kobieta traci wtedy status pracownika.

Jak się kończy umowa na czas określony? 

Umowa na czas określony wygasa z mocy prawa, kończy się samoistnie. Ani pracownik, ani pracodawca nie muszą składać żadnych oświadczeń. Nie trzeba zawierać porozumienia, a tym bardziej nie trzeba składać wypowiedzenia (chyba, że zaistnieją ku temu powody). Umowa rozwiązuje się sama wraz z upływem okoliczności/zdarzenia/czasu na jaki została zawarta.

Ile wynosi umowa o pracę na czas określony?

Pomimo funkcji ochronnej pracownika i limitacji umów i czasu, umowa na czas określony może trwać dłużej niż 33 miesięcy i może ich być więcej niż 3. Jak to możliwe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
LIMITÓW NIE STOSUJE SIĘ DO UMÓW O PRACĘ ZAWARTYCH NA CZAS OKREŚLONY:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. nieobecnego pracownika z powodu choroby, przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym czy w ciąży);
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym (np. odśnieżanie chodnika w okresie zimowym, mycie okien, sprzątanie, zbiór truskawek, szparagów czy praca przy żniwach (kilka umów);
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji (np. w zakresie pracy w spółce, stowarzyszeniu, czy fundacji jako prezes - w zależności od wewnętrznych regulacji);
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, np. długość trwania kontraktu na budowę autostrady na 4 lata, umowa na ochronę obiektu na 5 lat). 

WARUNEK JEST JENDAK TAKI, ŻE: jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Ważny termin dla pracodawcy: 5 dni na zgłoszenie do PIP

W przypadku gdy pracodawca chce zawrzeć więcej umów na czas określony niż 4 czy chce dłużej zatrudniać na czas określony niż 33 miesięcy i chce skorzystać z trybu obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie musi zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia. Inspekcja bada te obiektywne powody uzasadniające ponowne zawieranie umów terminowych, zawsze muszą one uzasadniać konkretne okoliczności związane „w szczególności z danym rodzajem działalności i warunkami jej wykonywania”. 

Umowy na zastępstwo to plaga! 

W praktyce częstą sytuacją jest zawieranie kolejnych umów na zastępstwo na czas przedkładania zwolnień lekarskich, tj. usprawiedliwionej nieobecności w pracy kobiety w ciąży. Można zatrudnić osobę na zastępstwo pracownicy, która to pracownica jest w ciąży, a której umowa na czas określony z mocy prawa przedłuży się do dnia porodu. Stosownie do postanowień art. 251 § 4 pkt 1 KP umowa na zastępstwo to umowa o pracę na czas określony zawierana w celu zapewnienia zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Taka umowa na zastępstwo rozwiązuje się z ostatnim dniem nieobecności w pracy zastępowanego pracownika (chyba że zostanie rozwiązana wcześniej za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA