REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 tygodnie - tyle powinien trwać urlop, aby wypocząć. Kto ma taką możliwość?

odpoczynek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polak na urlopie. Choć okres wakacyjny jest już w pełni, dla wielu Polaków urlop dopiero nastanie. Niestety, dla dużej części z nich nie będzie to czas odpoczynku i rozluźnienia, bowiem praca będzie im towarzyszyć nawet wtedy. Nie tylko będą nieustannie o niej myśleć, ale być może nawet dalej ją wykonywać...
rozwiń >

Polak pracuje na urlopie 

Ponad 60% Polaków planuje wyjazd wakacyjny. Oznacza to, że w trwającym właśnie sezonie letnim odpocząć poza domem planuje ponad 20 mln osób. Ale sama ucieczka z dobrze znanego otoczenia, które wiążemy z obowiązkami domowymi i zawodowymi, często nie oznacza automatycznego oderwania się od pracy. Przedpandemiczne badanie "Nowa era motywacji" przygotowane przez Hays Poland i Mind & Soul Business wskazywało, że prawie 65 proc. Polaków zdarzało się pracować w dni wolne (weekendy i święta), 55 proc. pracowało w czasie choroby, a 43 proc. podczas urlopu. Statystyka ta niewiele zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Tymczasem takiego odpoczynku i idącej za tym odmiany w funkcjonowaniu domaga się od nas nie tylko nasze ciało, ale w szczególności nasz mózg.
 
O tym, że Polacy wciąż mają problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a okres wakacji nie jest tu wyjątkiem, wskazują niedawne badania. Z raportu PSH Lewiatan wynika, że co drugi aktywny zawodowo Polak narzeka na przemęczenie pracą i przyznaje przy tym, że podczas urlopu nie potrafi przestać myśleć o zadaniach czekających go po powrocie do biura. Co trzeci przedsiębiorca jako główny powód niemożności wypoczynku wskazuje myślenie o pracy, a co czwarty – stres w pracy i przenikanie się życia zawodowego z prywatnym. Wyniki 52. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad pokazują, że połowa badanych w czasie urlopu odbiera telefony służbowe – 17% robi to często, a 38% rzadko – natomiast ok. 45% sprawdza swoją służbową skrzynkę mailową.

Gdzie leży problem?

Nasz problem z postawieniem granicy w czasie urlopu zaczyna się gdzieś indziej – mowa tu o czasie, który poświęcamy codziennie na pracę wykraczającym poza ustawowe 8 godzin dziennie. Pracowanie nadmierną liczbę godzin zaburza równowagę między pracą a życiem prywatnym, powodując pogorszenie się naszego zdrowia - zaznacza Beata Adamczyk-Nowak, ekspert z zakresu psychologii społecznej i zarządzania zasobami ludzkimi.

Mówi o tym chociażby raport Światowej Organizacji Zdrowia, z którego wynika, że nadmierna ilość godzin spędzonych w pracy przyczynia się do ponad 745 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Wyższe ryzyko udaru oraz zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca występuje, gdy pracujemy 55 lub więcej godzin tygodniowo – to w porównaniu z pracą trwającą 35-40 godzin tygodniowo.

Mózg też potrzebuje wakacji

Nieustanne tkwienie w pracy nadwyręża nie tylko ciało, ale jest także obciążające dla naszego mózgu - podobnie jak stres z nią związany. Dlatego tak ważny jest dla nas okres wypoczynku. To, jak spędzimy urlop, zależy oczywiście od nas samych. Znaczenie będą miały tutaj wszelkiego rodzaju zmienne związane z posiadaniem rodziny czy sytuacją finansową, jednak niezależnie od wszystkiego, powinniśmy starać się, by wakacje były dla nas prawdziwym relaksem. Aby nasz odpoczynek przyniósł pozytywne efekty, a nasz urlop nie skończył się jeszcze zanim na dobre się zaczął, będziemy musieli najpierw... nieco popracować.

W swoje nawyki wypoczynkowe powinniśmy wdrożyć kilka praktyk pozwalających nam odpocząć. Będą one wiązać się przede wszystkim z przestawieniem swojego myślenia z trybu zadaniowego na tryb spontaniczny. Początkowo zmiana myślenia z typowo korporacyjnego może być trudna, jednak dobry wypoczynek także wymaga pewnej wprawy - podkreśla ekspertka Uniwersytetu WSB Merito Chorzów.

Na początek zastanówmy się, jakie aktywności lubimy najbardziej i zaplanujmy je na pierwsze dni urlopu – pozwoli nam to na szybsze oderwanie myśli od spraw zawodowych. A brak poświęcania uwagi problemom do rozwiązania i zadaniom do zrealizowania pozwoli bardziej skupić na tym, co dzieje się w danej chwili. Pamiętając o tym, aby wykonywać rzeczy przyjemne, możemy postarać się również o dobór aktywności, które pochłaniają dużo naszej uwagi. Dzięki temu nie będziemy meli okazji, aby co jakiś czas uciekać myślami w kierunku pracy. W kolejnych dniach postawmy na większą spontaniczność i tzw. życie chwilą.

 

Nie myśleć o pracy

Na czas urlopu wykreślmy ze swojego słownika hasło praca. Nie korzystajmy ze sprzętów służbowych, unikajmy również kontaktu i spędzania czasu z osobami, z którymi na co dzień pracujemy. W innym przypadku nawet niewinne rozmowy zejdą w końcu na tematy związane z pracą. Jeśli kusi nas, aby skontaktować się ze swoim pracodawcą lub współpracownikami, aby sprawdzić realizację ważnego dla nas projektu, zadajmy sobie pytanie o to, co takiego stanie się, jeśli tego nie zrobimy. Konsekwencje nie będą raczej poważne, dlatego warto porzucić ten pomysł i spokojnie odpoczywać dalej. 

Gdy jednak musimy z jakiegoś powodu poświęcić pracy jakiś czas, starajmy się zaplanować wcześniej konkretny dzień i godzinę, w której będziemy dostępni pod telefonem dla innych, odcinając sobie dostęp do pracy przez resztę czasu. Nie pozwólmy, aby zadania służbowe zdezorganizowały wypoczynek naszym najbliższym i nam samym, przyczyniając się dodatkowo do możliwości popadnięcia w pracoholizm, którym według różnych badań zagrożonych jest w Polsce co najmniej 2,5 mln osób.

Ile powinien trwać urlop?

Jakość naszego urlopu zależy w dużej mierze od nas samych. Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej kwestii, jaką jest czas trwania naszego wypoczynku. 

W przytoczonym już raporcie Instytutu Badawczego Randstad ankietowani określali limit długości jednorazowego urlopu, który zagwarantował im pracodawca. Prawie 1/3 ankietowanych wskazuje, że ma możliwość wzięcia 10 lub mniejszej liczby dni ciągłego urlopu (kolejno 32% i 22% osób), a powyżej 16 dni wypoczynku. Tylko niemal co piąta osoba (17%). Dane te są niemal stałe w porównaniu do badań w 2021 i 2018 roku. Jednocześnie 34% pytanych pracowników nie wykorzystało w całości swojego zeszłorocznego urlopu, a średnia liczba takich dni wynosiła 10. 

Aby jak najlepiej wypocząć mentalnie powinniśmy wziąć jak najwięcej wolnego za jednym razem – najlepiej 3 tygodnie. Jak wskazują jednak niektóre badania, nawet działania takie jak przedłużanie sobie weekendów do 4 dni czy krótsze, ale częstsze wykorzystywanie swoich dni wolnych, mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu.

Relaks na co dzień 

A jak pozwolić sobie na relaks na co dzień? Spędzajmy czas na aktywnościach innych niż te podejmowane w pracy – osoby pracujące umysłowo powinny odpoczywać aktywnie, a ci wykonujący pracę nastawioną na duży wysiłek fizyczny i ruch powinny wykonywać zajęcia spokojne oraz relaksacyjne. Zaangażujmy się w jakąś aktywność wymagającą od nas regularności. Zadbajmy o codzienny ruch oraz zdrowy sen, przesypiając od 7 do 8 godzin dziennie. W końcu też odłóżmy telefon czy komputer i dajmy sobie odpocząć od ekranów po pracy - radzi psycholog społeczny Beata Adamczyk-Nowak.

Ćwiczmy nasz odpoczynek na co dzień, aby nie mieć z nim problemów podczas wakacji i innych dłuższych od pracy przerw. Nasz mózg z pewnością nam podziękuje.

Beata Adamczyk-Nowak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA