REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 tygodnie - tyle powinien trwać urlop, aby wypocząć. Kto ma taką możliwość?

odpoczynek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polak na urlopie. Choć okres wakacyjny jest już w pełni, dla wielu Polaków urlop dopiero nastanie. Niestety, dla dużej części z nich nie będzie to czas odpoczynku i rozluźnienia, bowiem praca będzie im towarzyszyć nawet wtedy. Nie tylko będą nieustannie o niej myśleć, ale być może nawet dalej ją wykonywać...
rozwiń >

Polak pracuje na urlopie 

Ponad 60% Polaków planuje wyjazd wakacyjny. Oznacza to, że w trwającym właśnie sezonie letnim odpocząć poza domem planuje ponad 20 mln osób. Ale sama ucieczka z dobrze znanego otoczenia, które wiążemy z obowiązkami domowymi i zawodowymi, często nie oznacza automatycznego oderwania się od pracy. Przedpandemiczne badanie "Nowa era motywacji" przygotowane przez Hays Poland i Mind & Soul Business wskazywało, że prawie 65 proc. Polaków zdarzało się pracować w dni wolne (weekendy i święta), 55 proc. pracowało w czasie choroby, a 43 proc. podczas urlopu. Statystyka ta niewiele zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Tymczasem takiego odpoczynku i idącej za tym odmiany w funkcjonowaniu domaga się od nas nie tylko nasze ciało, ale w szczególności nasz mózg.
 
O tym, że Polacy wciąż mają problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a okres wakacji nie jest tu wyjątkiem, wskazują niedawne badania. Z raportu PSH Lewiatan wynika, że co drugi aktywny zawodowo Polak narzeka na przemęczenie pracą i przyznaje przy tym, że podczas urlopu nie potrafi przestać myśleć o zadaniach czekających go po powrocie do biura. Co trzeci przedsiębiorca jako główny powód niemożności wypoczynku wskazuje myślenie o pracy, a co czwarty – stres w pracy i przenikanie się życia zawodowego z prywatnym. Wyniki 52. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad pokazują, że połowa badanych w czasie urlopu odbiera telefony służbowe – 17% robi to często, a 38% rzadko – natomiast ok. 45% sprawdza swoją służbową skrzynkę mailową.

Gdzie leży problem?

Nasz problem z postawieniem granicy w czasie urlopu zaczyna się gdzieś indziej – mowa tu o czasie, który poświęcamy codziennie na pracę wykraczającym poza ustawowe 8 godzin dziennie. Pracowanie nadmierną liczbę godzin zaburza równowagę między pracą a życiem prywatnym, powodując pogorszenie się naszego zdrowia - zaznacza Beata Adamczyk-Nowak, ekspert z zakresu psychologii społecznej i zarządzania zasobami ludzkimi.

Mówi o tym chociażby raport Światowej Organizacji Zdrowia, z którego wynika, że nadmierna ilość godzin spędzonych w pracy przyczynia się do ponad 745 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Wyższe ryzyko udaru oraz zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca występuje, gdy pracujemy 55 lub więcej godzin tygodniowo – to w porównaniu z pracą trwającą 35-40 godzin tygodniowo.

Mózg też potrzebuje wakacji

Nieustanne tkwienie w pracy nadwyręża nie tylko ciało, ale jest także obciążające dla naszego mózgu - podobnie jak stres z nią związany. Dlatego tak ważny jest dla nas okres wypoczynku. To, jak spędzimy urlop, zależy oczywiście od nas samych. Znaczenie będą miały tutaj wszelkiego rodzaju zmienne związane z posiadaniem rodziny czy sytuacją finansową, jednak niezależnie od wszystkiego, powinniśmy starać się, by wakacje były dla nas prawdziwym relaksem. Aby nasz odpoczynek przyniósł pozytywne efekty, a nasz urlop nie skończył się jeszcze zanim na dobre się zaczął, będziemy musieli najpierw... nieco popracować.

W swoje nawyki wypoczynkowe powinniśmy wdrożyć kilka praktyk pozwalających nam odpocząć. Będą one wiązać się przede wszystkim z przestawieniem swojego myślenia z trybu zadaniowego na tryb spontaniczny. Początkowo zmiana myślenia z typowo korporacyjnego może być trudna, jednak dobry wypoczynek także wymaga pewnej wprawy - podkreśla ekspertka Uniwersytetu WSB Merito Chorzów.

Na początek zastanówmy się, jakie aktywności lubimy najbardziej i zaplanujmy je na pierwsze dni urlopu – pozwoli nam to na szybsze oderwanie myśli od spraw zawodowych. A brak poświęcania uwagi problemom do rozwiązania i zadaniom do zrealizowania pozwoli bardziej skupić na tym, co dzieje się w danej chwili. Pamiętając o tym, aby wykonywać rzeczy przyjemne, możemy postarać się również o dobór aktywności, które pochłaniają dużo naszej uwagi. Dzięki temu nie będziemy meli okazji, aby co jakiś czas uciekać myślami w kierunku pracy. W kolejnych dniach postawmy na większą spontaniczność i tzw. życie chwilą.

 

Nie myśleć o pracy

Na czas urlopu wykreślmy ze swojego słownika hasło praca. Nie korzystajmy ze sprzętów służbowych, unikajmy również kontaktu i spędzania czasu z osobami, z którymi na co dzień pracujemy. W innym przypadku nawet niewinne rozmowy zejdą w końcu na tematy związane z pracą. Jeśli kusi nas, aby skontaktować się ze swoim pracodawcą lub współpracownikami, aby sprawdzić realizację ważnego dla nas projektu, zadajmy sobie pytanie o to, co takiego stanie się, jeśli tego nie zrobimy. Konsekwencje nie będą raczej poważne, dlatego warto porzucić ten pomysł i spokojnie odpoczywać dalej. 

Gdy jednak musimy z jakiegoś powodu poświęcić pracy jakiś czas, starajmy się zaplanować wcześniej konkretny dzień i godzinę, w której będziemy dostępni pod telefonem dla innych, odcinając sobie dostęp do pracy przez resztę czasu. Nie pozwólmy, aby zadania służbowe zdezorganizowały wypoczynek naszym najbliższym i nam samym, przyczyniając się dodatkowo do możliwości popadnięcia w pracoholizm, którym według różnych badań zagrożonych jest w Polsce co najmniej 2,5 mln osób.

Ile powinien trwać urlop?

Jakość naszego urlopu zależy w dużej mierze od nas samych. Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej kwestii, jaką jest czas trwania naszego wypoczynku. 

W przytoczonym już raporcie Instytutu Badawczego Randstad ankietowani określali limit długości jednorazowego urlopu, który zagwarantował im pracodawca. Prawie 1/3 ankietowanych wskazuje, że ma możliwość wzięcia 10 lub mniejszej liczby dni ciągłego urlopu (kolejno 32% i 22% osób), a powyżej 16 dni wypoczynku. Tylko niemal co piąta osoba (17%). Dane te są niemal stałe w porównaniu do badań w 2021 i 2018 roku. Jednocześnie 34% pytanych pracowników nie wykorzystało w całości swojego zeszłorocznego urlopu, a średnia liczba takich dni wynosiła 10. 

Aby jak najlepiej wypocząć mentalnie powinniśmy wziąć jak najwięcej wolnego za jednym razem – najlepiej 3 tygodnie. Jak wskazują jednak niektóre badania, nawet działania takie jak przedłużanie sobie weekendów do 4 dni czy krótsze, ale częstsze wykorzystywanie swoich dni wolnych, mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu.

Relaks na co dzień 

A jak pozwolić sobie na relaks na co dzień? Spędzajmy czas na aktywnościach innych niż te podejmowane w pracy – osoby pracujące umysłowo powinny odpoczywać aktywnie, a ci wykonujący pracę nastawioną na duży wysiłek fizyczny i ruch powinny wykonywać zajęcia spokojne oraz relaksacyjne. Zaangażujmy się w jakąś aktywność wymagającą od nas regularności. Zadbajmy o codzienny ruch oraz zdrowy sen, przesypiając od 7 do 8 godzin dziennie. W końcu też odłóżmy telefon czy komputer i dajmy sobie odpocząć od ekranów po pracy - radzi psycholog społeczny Beata Adamczyk-Nowak.

Ćwiczmy nasz odpoczynek na co dzień, aby nie mieć z nim problemów podczas wakacji i innych dłuższych od pracy przerw. Nasz mózg z pewnością nam podziękuje.

Beata Adamczyk-Nowak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA