REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Czy pracownicy polskich firm IT mają się czego bać

Najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2023 r. liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o 30 proc – podał portal pracy Just Join IT. Pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek? Czy sektor IT w naszym kraju to nadal stabilny pracodawca?

Niewątpliwie widzimy transformację na świecie, jednak w polskich firmach nie ma większych powodów do obaw – wyjaśnia Aleksandra Grochala, Recruitment & Employer Branding Manager w IAI S.A. W firmach z polskim rodowodem nie widać dużego regresu. W IAI S.A. w ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy znaczny wzrost zatrudnienia. Szczególnie w działach sprzedażowych i wsparcia klienta. Niezmiennie odnotowujemy zapotrzebowanie na developerów – dodaje.

Autopromocja

Poszukiwani doświadczeni programiści

Rynek uległ transformacji – podkreśla specjalistka. Jej zdaniem coraz więcej firm poszukuje doświadczonych programistów, a mniejsza liczba ogłoszeń na rynku wiąże się z przesytem początkującymi pracownikami. 

– Firmy kładą trochę większy nacisk na szukanie osób, które są już związane z branżą IT. Liczą się przede wszystkim: znajomość języków programowania oraz umiejętność poruszania się w środowisku nowych technologii – wyjaśnia Aleksandra Grochala.

Ten trend sprawił, że w ciągu ostatnich lat na rynku pracy dochodziło do cichej wojny o najlepszych. To zaś wywindowało stawki i doprowadziło do tego, że wiele osób obierało kierunek zawodowy na branżę IT. 

  Osoby, które są ekspertami i seniorami w swoim poletku, miały i nadal będą mieć duże oczekiwania. Doszliśmy do punktu, w którym nie ma już tak drastycznych wzrostów wynagrodzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że widełki nadal są bardzo wysokie. W dalszym ciągu wielu młodych ludzi wybiera kierunki programistyczne, bo są one zarobkowo opłacalne. Teraz kiedy specjalistów na rynku jest więcej, rynek trochę się weryfikuje. Nie jest już tak trudno znaleźć ludzi z doświadczeniem. To ze względu na to, że coraz więcej osób ma poszukiwane przez IT kompetencje – tłumaczy Aleksandra Grochala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-commerce to stabilny biznes

Specjalistka podkreśla, że w szczególnie dobrym położeniu znajdują się firmy z branży e-commerce. – E-handel to nadal stabilny biznes, który cały czas pozwala na rozwój. To zaś sprawia, że wielu specjalistów szuka zatrudnienia właśnie w tym segmencie – mówi ekspertka. – Jeśli zaś chodzi o zarobki, które teraz oferuje branża, tu stawki mogą się różnić w zależności od umiejętności, doświadczenia, mogą być również konsultowane indywidualnie. Zależą również od regionu i systemu pracy, tego czy jest zdalny czy stacjonarny – zaznacza Aleksandra Grochala.

IAI S.A. to firma, która oferuje produkty IdoSell (najbardziej dochodową platformę sklepową w kraju z GMV na poziomie ponad 15 mld zł) i IdoBooking (channel manager dla branży najmu krótkoterminowego) i IdoPay. W sierpniu 2021 roku spółka przejęła 51 proc. udziałów węgierskiego lidera e-commerce Shoprenter. Pakiet większościowy IAI należy do MCI Capital. Do IAI S.A. przynależy również spółka córka IdoPayments sp. z.o.o., która istnieje od 2020, a w listopadzie ubiegłego roku otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na świadczenie usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA