REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Czy pracownicy polskich firm IT mają się czego bać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2023 r. liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o 30 proc – podał portal pracy Just Join IT. Pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek? Czy sektor IT w naszym kraju to nadal stabilny pracodawca?

Niewątpliwie widzimy transformację na świecie, jednak w polskich firmach nie ma większych powodów do obaw – wyjaśnia Aleksandra Grochala, Recruitment & Employer Branding Manager w IAI S.A. W firmach z polskim rodowodem nie widać dużego regresu. W IAI S.A. w ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy znaczny wzrost zatrudnienia. Szczególnie w działach sprzedażowych i wsparcia klienta. Niezmiennie odnotowujemy zapotrzebowanie na developerów – dodaje.

REKLAMA

Poszukiwani doświadczeni programiści

Rynek uległ transformacji – podkreśla specjalistka. Jej zdaniem coraz więcej firm poszukuje doświadczonych programistów, a mniejsza liczba ogłoszeń na rynku wiąże się z przesytem początkującymi pracownikami. 

REKLAMA

– Firmy kładą trochę większy nacisk na szukanie osób, które są już związane z branżą IT. Liczą się przede wszystkim: znajomość języków programowania oraz umiejętność poruszania się w środowisku nowych technologii – wyjaśnia Aleksandra Grochala.

Ten trend sprawił, że w ciągu ostatnich lat na rynku pracy dochodziło do cichej wojny o najlepszych. To zaś wywindowało stawki i doprowadziło do tego, że wiele osób obierało kierunek zawodowy na branżę IT. 

  Osoby, które są ekspertami i seniorami w swoim poletku, miały i nadal będą mieć duże oczekiwania. Doszliśmy do punktu, w którym nie ma już tak drastycznych wzrostów wynagrodzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że widełki nadal są bardzo wysokie. W dalszym ciągu wielu młodych ludzi wybiera kierunki programistyczne, bo są one zarobkowo opłacalne. Teraz kiedy specjalistów na rynku jest więcej, rynek trochę się weryfikuje. Nie jest już tak trudno znaleźć ludzi z doświadczeniem. To ze względu na to, że coraz więcej osób ma poszukiwane przez IT kompetencje – tłumaczy Aleksandra Grochala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-commerce to stabilny biznes

Specjalistka podkreśla, że w szczególnie dobrym położeniu znajdują się firmy z branży e-commerce. – E-handel to nadal stabilny biznes, który cały czas pozwala na rozwój. To zaś sprawia, że wielu specjalistów szuka zatrudnienia właśnie w tym segmencie – mówi ekspertka. – Jeśli zaś chodzi o zarobki, które teraz oferuje branża, tu stawki mogą się różnić w zależności od umiejętności, doświadczenia, mogą być również konsultowane indywidualnie. Zależą również od regionu i systemu pracy, tego czy jest zdalny czy stacjonarny – zaznacza Aleksandra Grochala.

IAI S.A. to firma, która oferuje produkty IdoSell (najbardziej dochodową platformę sklepową w kraju z GMV na poziomie ponad 15 mld zł) i IdoBooking (channel manager dla branży najmu krótkoterminowego) i IdoPay. W sierpniu 2021 roku spółka przejęła 51 proc. udziałów węgierskiego lidera e-commerce Shoprenter. Pakiet większościowy IAI należy do MCI Capital. Do IAI S.A. przynależy również spółka córka IdoPayments sp. z.o.o., która istnieje od 2020, a w listopadzie ubiegłego roku otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na świadczenie usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

REKLAMA

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

REKLAMA