REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Czy pracownicy polskich firm IT mają się czego bać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2023 r. liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o 30 proc – podał portal pracy Just Join IT. Pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek? Czy sektor IT w naszym kraju to nadal stabilny pracodawca?

Niewątpliwie widzimy transformację na świecie, jednak w polskich firmach nie ma większych powodów do obaw – wyjaśnia Aleksandra Grochala, Recruitment & Employer Branding Manager w IAI S.A. W firmach z polskim rodowodem nie widać dużego regresu. W IAI S.A. w ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy znaczny wzrost zatrudnienia. Szczególnie w działach sprzedażowych i wsparcia klienta. Niezmiennie odnotowujemy zapotrzebowanie na developerów – dodaje.

REKLAMA

Autopromocja

Poszukiwani doświadczeni programiści

Rynek uległ transformacji – podkreśla specjalistka. Jej zdaniem coraz więcej firm poszukuje doświadczonych programistów, a mniejsza liczba ogłoszeń na rynku wiąże się z przesytem początkującymi pracownikami. 

– Firmy kładą trochę większy nacisk na szukanie osób, które są już związane z branżą IT. Liczą się przede wszystkim: znajomość języków programowania oraz umiejętność poruszania się w środowisku nowych technologii – wyjaśnia Aleksandra Grochala.

Ten trend sprawił, że w ciągu ostatnich lat na rynku pracy dochodziło do cichej wojny o najlepszych. To zaś wywindowało stawki i doprowadziło do tego, że wiele osób obierało kierunek zawodowy na branżę IT. 

  Osoby, które są ekspertami i seniorami w swoim poletku, miały i nadal będą mieć duże oczekiwania. Doszliśmy do punktu, w którym nie ma już tak drastycznych wzrostów wynagrodzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że widełki nadal są bardzo wysokie. W dalszym ciągu wielu młodych ludzi wybiera kierunki programistyczne, bo są one zarobkowo opłacalne. Teraz kiedy specjalistów na rynku jest więcej, rynek trochę się weryfikuje. Nie jest już tak trudno znaleźć ludzi z doświadczeniem. To ze względu na to, że coraz więcej osób ma poszukiwane przez IT kompetencje – tłumaczy Aleksandra Grochala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-commerce to stabilny biznes

Specjalistka podkreśla, że w szczególnie dobrym położeniu znajdują się firmy z branży e-commerce. – E-handel to nadal stabilny biznes, który cały czas pozwala na rozwój. To zaś sprawia, że wielu specjalistów szuka zatrudnienia właśnie w tym segmencie – mówi ekspertka. – Jeśli zaś chodzi o zarobki, które teraz oferuje branża, tu stawki mogą się różnić w zależności od umiejętności, doświadczenia, mogą być również konsultowane indywidualnie. Zależą również od regionu i systemu pracy, tego czy jest zdalny czy stacjonarny – zaznacza Aleksandra Grochala.

IAI S.A. to firma, która oferuje produkty IdoSell (najbardziej dochodową platformę sklepową w kraju z GMV na poziomie ponad 15 mld zł) i IdoBooking (channel manager dla branży najmu krótkoterminowego) i IdoPay. W sierpniu 2021 roku spółka przejęła 51 proc. udziałów węgierskiego lidera e-commerce Shoprenter. Pakiet większościowy IAI należy do MCI Capital. Do IAI S.A. przynależy również spółka córka IdoPayments sp. z.o.o., która istnieje od 2020, a w listopadzie ubiegłego roku otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na świadczenie usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA